АКАФІСТ ВХОДУ ГОСПОДНЬОМУ В ЄРУСАЛИМ

КОНДАК 1

Вибраний Царю Вишнього Сіону, покірний, спасаючий і праведний наш Визволителю, Тебе, Якого на висотах носять херувими і оспівують серафими, сьогодні бачимо на осляті сидячим, що ідеш до Єрусалиму на добровільні страждання. За ради цього поклоняємося Твоєму невимовному до нас співчуттю, і з пальмовими гілками щиро зустрічаємо Тебе, щоби з дітьми єврейськими співати Тобі:

Благословенний, Хто йде в Ім’я Господнє! Осанна на висоті! Continue reading

Віленська ікона Божої Матері

Пам’ять 14 / 27 квітня

Віленська Одигітрія – ікона Божої Матері – (святкується 14 квітня, 15 лютого – перенесення у Вільно в 1495 році), чудотворна; названа за місцезнаходженням у місті Вільно. За переказами, це одна з найдавніших ікон, написаних за життя Божої Матері євангелістом Лукою і перенесених до Константинополя з Палестини (звідси найменування Віленської ікони «Єрусалимська» або «Царегородська»).

Віленська ікона ще в ХІІІ –ст. була подарована одним з Візантійських імператорів Галицьким князям, титулованим королям Червоної Руси-України. Потім, невідомими шляхами, вона в другій полове ХV ст. опиняється в Москві. Continue reading

ПРОПОВІДЬ У СУБОТУ ЛАЗАРЯ

Слава Ісусу Христу!

Улюблені брати і сестри!

Закінчується Великий піст, і ми стоїмо на порозі страсних днів, коли наближається Пасха Христова – як переможна нагорода за стриманість і страждання, початок великої надії, що приносить невимовну радість. Цю надію сповістив нас Господь воскресінням Лазаря, показавши, що Він сильніше смерті – за єдиним наказом Його Лазар, який помер чотири дні тому, повстав живий з гробу. Continue reading

Проповідь на молебні в день пам’яті Чорнобильської катастрофи

Слава Ісусу Христу!

Улюблені брати і сестри!

Сьогодні ми зібралися тут, щоб помолитися за жертв Чорнобиля. Ми просимо у Господа нашого Ісуса Христа, щоб в невимовній Своїй милості Він подав здоров’я хворим, спокій загиблим і померлим від наслідків катастрофи, заспокоїв родичів загиблих…

Цього року день пам’яті про Чорнобильську катастрофу припадає на час Великого посту. Це дуже символічний для нас знак, так як до великої біди призвело не стихійне лихо, не випадкова поломка устаткування, а, як ми зараз говоримо, «людський фактор».

Continue reading

Виставка унікальних вишитих ікон відкрилася в Києві

Народне мистецтво з давніх часів увійшло в український храм. Вишиті рушники, скатертини, хоругви, фелони й саккоси тут якнайкраще доповнюють малярство, різьбу, лиття з металу, емальєрство, вітраж. Віддавна в українських храмах існувала традиція не малювати, а гаптувати й вишивати плащаницю. Ця ікона має бути в кожному храмі, адже над нею здійснюється певний обряд на страсному тижні: виніс плащаниці у велику п’ятницю. Небагато є у світі Православних Церков, де б вишивка й гаптування займали таке поважне місце, як в Українськім Православ’і . У XX столітті, з утвердженням в Україні на цілі сім десятиліть режиму більшовиків, українське вишиване сакральне мистецтво зазнало глибокого занепаду. Але сьогодні, після здобуття Україною незалежності, вишивана ікона займає своє належне становища в українські сакральним мистецтві.

Continue reading

Проповідь у п’яту неділю Великого посту

У ім’я отця, і Сина, і Святого Духа.

Улюблені брати й сестри!

Наш шлях подвигу посту, Великий піст Церкви, добігає кінця. Наступної неділі – свято Входу Господа нашого Ісуса Христа в Єрусалим. А сьогодні, в п’яту неділю Великого Посту, яка присвячена преподобної Марії Єгипетської, перед тижнем, що є підготовчому до болісно днів, Церква досягає повноти покаяння.

Ми сьогодні в Євангелії чули розповідь про те, як до Христа підійшли два Апостола, Іван та Яків, одні з найближчих Його учнів, і сказали: «Учитель! Хочемо, щоб коли ти в Царстві Своїм сядеш на престолі, і ми були поруч з Тобою, один з правиці, а один ліворуч. Хочемо успадковувати Твої обітниці і панувати з Тобою». І Ісус каже їм на це: «Ви не знаєте, чого просите. Чи можете пити чашу, яку Я п’ю, і хреститися хрещенням, яким Я хрещуся»? І вони кажуть: «Можемо». Ісус сказав їм у відповідь: «Чашу, яку Я п’ю, ви питимете, і хрещенням, яким Я хрещуся будете, а от сісти по праву руку або по ліву, це – як кому уготовано».

Continue reading

СВЯТИТЕЛЬ НИФОНТ, ЄПИСКОП НОВГОРОДСЬКИЙ

Пам’ять 8/21 квітня

Згідно з переказами , народився в Києві; у хрещенні мав ім’я Микита. Ряд документів свідчить про відвідування святим Нифонтом Царгорода (Константинополя). Не виключено , що святий міг отримати там освіту.

Майбутній святитель постригся в Києво-Печерському монастирі при ігумені Тимофії (1124-32 рр.).

У 1130 році Нифонт був висвячений на єпископа Новгородського. Прийшов у єпархію заслуженим і відомим в Церкві людиною. Зарекомендував себе як гідний архієрей, палкий і безкомпромісний захисник церковних канонів. Сучасні йому єпископи й інші особи зверталися до нього за вирішенням  важких канонічних питань і різних випадків церковного життя, свідченням чого можуть бути листи Святителя, що дійшли до нас: відповіді якомусь Кирику , що містяться в «питаннях» останнього. Відповідно до новгородської літописи їм побудовано в Новгороді 10 церков, а також храм Климента в Ладозі. Continue reading

ПРЕПОДОБНИЙ РУФ, ЗАТВОРНИК КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИЙ

Пам’ять 8/21 квітня

Преподобний Руф, затворник Києво-Печерський, здійснював свій чернечий подвиг у ХIV столітті.

Він відрізнявся слухняністю і прославляється як зразок пісників і трудолюбців.

Нетлінні мощі преподобного Руфа, затворника Києво-Печерського, спочивають у Дальніх (преподобного Феодосія) печерах.

Тропар преподобного Руфа, затворника Києво-Печерського, глас 8

Послух святи, що життям названий, / преподобний отче Руфе, прийняв єси, / і життя вічного через це досягнув, / у їм перебуваючи, не забудь і нас, прославляючи тебе. Continue reading

Рейдерське захоплення храму Української Православної Церкви Київського Патріархату російськими бандитами з окупаційної УПЦ-РПЦ МП

Як повідомили редакцію  проекту Київське Православ’я. у Кіровоградській єпархії УПЦ Київського Патріархату, вчора, 19 квітня єпископ Кіровоградський і Голованівський Марк (Левків) терміново виїхав у Новоархангельськ, де зустрівся з місцевою православною громадою у якої невідомі захопили приміщення храму. Надзвичайна подія відбулася під обід, коли вірні, помолившись у храмі, розійшлися по домівках, а на території залишилися декілька парафіян та настоятель. У храм увірвалися близько тридцяти молодиків та силою викинули настоятеля прот. Іллю Совича та присутніх вірних за територію храму і замкнули церковну браму на замок.

Continue reading

Субота Акафіста – Похвала Пресвятої Богородиці (проповідь перед читанням Акафіста Пресвятої Богородиці)

Слава Ісусу Христу!

Улюблені брати і сестри!

У цю суботу п’ятого тижня Великого посту свята Церква урочисто виголошує молебний спів акафісту, або подячну похвалу Пресвятої Богородиці.

Пресвята Діва – образ прихованої від світу святості, яка виявляється в повсякденному житті й не привертає до себе уваги, яка вміє залишитися непоміченою. Неначе Вона завжди чує слово Свого Божественного Сина: «Навчіться від Мене, бо Я лагідний і покірний серцем» і «всякий упокорюється той піднесеться». Як дивно Господь «зглянувся на смирення раби Своєї»! Приносячи похвалу Божої Матері, ми намагаємося зробити слідом за Нею крок по дорозі смирення. І осмислити зв’язок Її смирення з виконанням Її пророцтва: «Бо відтепер будуть прославляти Мене всі роди».

Continue reading