Чин молитовної розради родичів людей, які життя свої самовільно закінчили

Серед тяжких гріхів Православна Церква завжди відзначала гріх самогубства, як гріх, який приводить, у власному розумінні цього слова, до смерті «Коли хто бачить брата свого, що грішить гріхом не на смерть, нехай молиться за нього, і Він життя йому дасть, тим, хто грішить не на смерть. Є й гріх на смерть, не про нього кажу, щоб молився» (1 Ін. 5:16). Люди, яки здійснили подібний гріх не мають вже можливості принести покаяння в ньому.

Церковні канони забороняють «приношення і молитву» за самогубців, як таких, що свідомо відмовилися від спілкування з Богом. Святитель Тимофій Олександрійський, відповідаючи на запитання про можливість поминання тих, хто свідомо позбавив себе життя, однозначно забороняє церковну молитву про них. Пізніше його відповідь увійшла в корпус правил Вселенської Церкви, як 14-е правило святителя Тимофія Олександрійського. Справедливість цього правила підтверджується духовним досвідом подвижників, які, дерзаючи молилися за самогубців, випробовували непереборну тяжкість і бісівські спокуси. 

Continue reading

Преподобний Микола Святоша, Чернігівський та Луцький, Києво-Печерський

Микола Святоша

Пам’ять 14 /27 жовтня

Преподобний Микола Святоша (Святослав), князь Чернігівський, Києво-Печерський чудотворець, в Ближніх печерах спочиваючий (+ 1143), був правнуком великого князя Ярослава Мудрого і сином князя Давида Чернігівського (+ 1123), в джерелах Київської Православної митрополії (Київського Православ’я, незалежного від Москви) батько преподобного іменується святим. Святоша був Луцьким князем, мав дружину і дітей (дочка його була згодом одружена з Новгородським князем святим благовірним Всеволодом – Гавриїлом (+ 1138)). 17 лютого 1106 святий князь, залишивши сімейство, прийняв постриг у Києво-Печерській обителі. Тут  Микола Святоша з великим смиренням проходив послух: три роки працював в куховарні , для якої рубав дрова і носив воду, наступні три роки був придверним в монастирі. Біля своєї келії святий розвів сад. На свої кошти він побудував у монастирі храм Святої Трійці і лікарняну церкву в ім’я святителя Миколая, свого небесного покровителя.

Continue reading

Де можна подивитися білоруські релігійні та історичні книги?

Саме з таким питанням всі частіше звертаються до мене, як до редактора сайта “Київське Православ’я”, читачі даного сайту. Людей цікавлять найперше православні видання, а також книги по історії, культурі… Дійсно – в Україні знайти в продажі й навіть у бібліотеці білоруську книгу, особливо сучасного видання, практично неможливо. А коли це стосується видань раритетних, спеціальних і малотиражних – це взагалі з області фантастики.

  Continue reading

Преподобний Веніамін Києво-Печерський

Пам’ять 13 / 26 жовтня

Преподобний Веніамін Печерський жив у XIV столітті і до прийняття чернецтва «був купцем великим». Одного разу під час Богослужіння святому Веніаміну глибоко в серці запали слова Спасителя: «Поправді кажу вам, що багатому трудно ввійти в Царство Небесне» (Мт. 19:23). Роздавши своє майно жебракам, святий Веніамін став ченцем Києво-Печерської лаври, «догоджав Господу Богу в пост і молитві навіть до смерті». Похований в печері преподобного Феодосія

 

Continue reading

Чудо у Фатімі

Нещодавно прочитав в електронному вигляді книгу ієродиякона Макарія (Петанова) «Правда о Фатиме: Православная Церковь о католическом «чуде».

Про «явлення Богородиці» португальським дітям я вперше почув 22 роки тому, прочитавши католицьку книгу  «Фатима. Повесть о Фатиме, величайшем чуде нашого времени», (Брюссель, 1991 г.).  Книга справила на мене враження. Руйнувалася імперія зла – СССР, відроджувалася Церква, безбожний комунізм був посоромлений. А тут виявляється таке чудо в Португалії відбулося, якраз в 1917 році, напередодні жовтневого перевороту (революції) в Петрограді. Ось вам і доказ того, що Бог є, і всі ваші дарвінізми, матеріалізми, ленінізми німіють перед фактом великого чуда. З часом ще більше ознайомився з різноманітним  матеріалом щодо чуда у Фатімі. Проте я не зустрічав літератури, яка би аналізувала «фатімський феномен»  з духовної точки зору, зважуючи усі «за» і «проти» щодо питання джерела «чуда» – чи від Бога воно.

Continue reading

“Богопосвячене життя”

Мене, як то кажуть, “шляки трафляють”, коли чую від уніатів “про покликання до богопосвяченого життя”.

До богопосвяченого життя не потрібно особливого покликання, до нього покликані усі люди.

Протиставляти монашество, навіть в немонашій уніатській версії згромаджень “богопосвячених осіб” богопосвяченому життю кожного християнина є на мою думку чимось протипророднім євангельському духові Церкви Христової.

Continue reading

Упокой, Господи, душу новопредставленого, Блаженної пам’яті митрополита Євсевія.…

митрополит Євсевій (Політило)

Він – не просто людина, Він ціла епоха. Про таких  людей пишуть книги, встановлюють пам’ятники, їх поставляють, зберігають  взірцями для наслідування. Його земна доля змогла вмістити кілька людських доль земних, а людська праця земна, залишиться доброю спадщиною Україні, Українському Православію – основою, наріжним каменем, на якому побудується те майбутнє, якого прагнемо, до якого прямуємо і в яке щиро віримо.

Сумує перш за все Львів, Київ, Полтава, Рівне, сумують Козацькі могили, сумують і моляться за спокій Його душі, безліч тих людей, які мали щастя і честь, знати Владику Митрополита Євсевія, спілкуватися з ним, чути його мудрі, досвідчені думки та поради, роздуми та дотепні жарти, завжди сповнені оптимізму та щирої української, львівської успадкованої  вдачі.

Continue reading

СВЯТИТЕЛЬ АМФІЛОХІЙ, ВОЛОДИМИРО-ВОЛИНСЬКИЙ

Святитель Амфілохій був єпископом в одній з найдавніших єпархій Київської Русі  - Володимиро-Волинської, заснованої ще святим рівноапостольним князем Володимиром. Святитель Амфілохій був третім архіпастирем на цій кафедрі. Першим Володимиро-Волинським єпископом був Стефан, поставлений самим рівноапостольним Володимиром; його наступником – преподобний ігумен Печерський Стефан (пам’ять 27 квітня), воспріявшій ігуменство від преподобного Феодосія (пам’ять 3 травня). Святитель Амфілохій був посвячений у єпископа 27 серпня 1105 митрополитом Київським Никифором (1103 – 1121 рр.) і сімнадцять років керував Володимиро-Волинської паствою. Усього кілька поколінь відокремлювали його час від Хрещення Русі, і святителю довелося чимало потрудитися в зверненні до Христа язичників, а також у викоріненні язичницьких забобонів у новохрещених і умиротворення князівських міжусобиць.

Continue reading

Святійший Патріарх Київський і всієї Руси України Філарет відвідав ставропігійні храми Святителя Павла Конюшкевича та Успіння Пресвятої Богородиці у м. Самбір

13 жовтня в 12-тій годині дня наш храм відвідав Святійший Патріарх Київський і всієї Руси України Філарет.

Звершивши освячення єпархіального управління в м. Дрогобичі, яке було збудоване коштом Андрія Ярославовича Лопушанського, по дорозі до Старого Самбора Святійший Патріарх завітав до своєї ставропігії – в храм Святителя Павла Конюшкевича та Успіння Пресвятої Богородиці.

Continue reading

Преподобні Даміан, Єремія і Матфей Києво-Печерські

Пам’ять 5 / 18 жовтня

Життя преподобних Даміана пресвітера і цілителя, Єремії і Матвія прозорливих, Києво-Печерський чудотворців, описана преподобним Нестором Літописцем (пам’ять 27 жовтня).

Преподобний Даміан (+ 1071) пам’ятав ще Хрещення Київської Русі (988 р.). Ревний наслідувач життя преподобного Феодосія (пам’ять 3 травня) був лагідний, працьовитий і слухняний на радість всій братії. Цілі ночі він проводив у молитві і читанні Божественних книг. Святий Даміан був строгий пісник і, крім хліба і води, нічого не споживав. Господь нагородив його даром зцілення хвороб.

Continue reading