ПРАВОСЛАВНЕ ШАНУВАННЯ БОЖОЇ МАТЕРІ

I. Шанування Божої Матері у дні Її земного життя

Від Апостольських часів і до наших днів все істинно люблячі Христа віддають шану Тій, Яка народила Його, виховувала і оберігала у дні дитинства. Якщо Її обрав Бог Отець, зійшов на Неї Дух Святий, Бог Син вселився у Неї, підкорився Їй у дні дитинства, піклувався про Неї, висячи на хресті, то чи не повинен Їй кланятися всякий, хто сповідає Святу Трійцю?

Ще в дні Її земного життя друзі Христові – апостоли – проявили велику дбайливість і відданість по відношенню до Матері Господа, особливо євангеліст Іоан Богослов, який виконуючи волю Її Божественного Сина, взяв Її до себе і піклувався про Неї, як про Матір, з того часу , як Господь з хреста сказав йому: «Це Мати твоя».

Євангеліст Лука написав кілька Її зображень, одні разом з предвічним Немовлям, інші без Нього. Коли він приніс і показав їх Пресвятій Діві, Вона схвалила їх і сказала: «Благодать Сина Мого буде з ними», і повторила колись у домі Єлисавети оспівану Нею пісню: «Величає душа моя Господа, і возрадувався дух Мій у Бозі, Спасі Моєму».

Втім, Діва Марія ухилялася під час Свого земного життя від слави, що належить їй, як Матері Господа. Вона вважала за краще проводити життя у тиші і готуватися до переходу у вічне життя. До останнього дня Свого земного життя Вона дбала про те, щоб бути гідній Царства Сина Свого, і перед смертю молилася, щоб Він позбавив Її душу від злих духів, що зустрічають людські душі на шляху до неба і прагнуть захопити їх, щоб відвести до себе у пекло. Господь виконав молитву Своєї Матері і у часі Її кончини. Сам прийшов з неба з безліччю ангелів прийняти Її душу.

Оскільки Божа Матір молилася ще про те, щоб могла попрощатися з Апостолами, то Господь зібрав до Її смерті і всіх апостолів, крім Фоми, невидимою силою доставлених у цей день в Єрусалим з усіх кінців всесвіту, щоб вони були присутні при Її блаженному переході у вічне життя.

Зі священними піснями віддали Апостоли похованню Її Пречисте тіло, а на третій день відкрили труну, щоб ще раз вклонитися останкам Божої Матері, разом з прибулим тоді в Єрусалим апостолом Фомою. Але вони не знайшли у труні тіла і у подиві повернулися до дому, а під час трапези їм явилася на хмарі Сама Богоматір, сяюча небесним світлом і повідала, що Син Її прославив і тіло Її, і Вона, відроджена, належить Його Престолу. При цьому Вона обіцяла бути з ними завжди.

Апостоли з великою радістю вітали Богородицю і стали Її вшановувати не тільки як Мати їх любимого Вчителя і Господа, але і як свою небесну помічницю, покровительку християн і заступницю за весь рід людський перед Праведним Суддею. І всюди, де звіщалося Євангеліє Христове, почала вшановуватися і Його Пречиста Мати.

II. Перші вороги шанування Богоматері

Чим більше поширювалася Христова віра, чим більше на землі славилося ім’я Спасителя світу, а разом з Ним і Та, Яка удостоїлася бути Матір’ю Боголюдини, тим більше збільшувалася і ненависть до неї ворогів Христових. Марія була Мати Ісуса. Вона явила небачений приклад чистоти і праведності, до того ж вона, і переселившись з цього життя, була могутньою, хоча і невидимою тілесними очима допомогою християн. Тому всі, хто ненавидів Ісуса Христа і не вірив в Нього, хто не розумів Його вчення, вірніше сказати, не хотів розуміти так, як розуміла Церква, хто хотів Христову проповідь замінити своїми людськими міркуваннями – всі вони свою ненависть до Христа, до Євангелія і Церкви, перенесли на Пречисту Діву Марію. Хотіли принизити Мати, щоб тим зруйнувати і віру в Її Сина, створити хибне уявлення про Неї серед людей, щоб мати можливість перебудувати на інших підставах і все християнське вчення. В утробі Марії з’єднався Бог і людина, Вона була Тією, Яка послужила як би дробиною для Сина Божого, що зійшов з неба. Завдати удару Її шануванню значить – це вдарити під корінь християнству, зруйнувати його у самій основі.

І саме початок Її небесної слави ознаменувався на землі спалахом злоби і ненависті до Неї невірних. Коли після Її святої смерті Апостоли несли Її тіло для поховання у Гетсиманії до вибраного Нею місця, Іоан Богослов попереду ніс райську гілку, яку за три дні перед тим Архангел Гавриїл приніс Святий Діві, прийшовши з небес сповістити Їй про майбутній перехід у небесні обителі.

«Коли вийшов Ізраїль з Єгипту, дім Якова – від людей чужих», – почав Апостол Петро псалом 113, а «Алілуя» підхопило все зібрання апостолів та їхніх учнів, як наприклад Діонісій Ареопагіт, також чудово доставлений тоді в Єрусалим. І коли співалася ця священна пісня, яка називається у юдеїв «велика Алілуя», тобто велике «хвалите Бога», один юдейський священик, Афоній, підскочив до ношів та хотів, перекинувши їх, кинути на землю тіло Богоматері.

Зухвалість Афонія була негайно покарана: Архангел Михаїл невидимим мечем відтяв йому руки, що залишилися висіти на ношах. Вражений Афоній, відчуваючи гострий біль, у свідомості свого гріха звернувся з молитвою до Ісуса, якого до цього часу ненавидив, й був негайно вилікуваний. Він не забарився прийняти християнство та сповідати його перед своїми колишніми одновірцями, за що і отримав від них мученицьку кончину. Так спроба образити гідність Богоматері послужила до Її більшого прославлення.

Вороги Христові не наважилися більше тоді грубою силою проявляти своє неповагу до тіла Пречистої, але злість їх не припинилася. Споглядаючи, що християнство скрізь поширюється, вони почали поширювати про християн різні гидкі наклепи. Не пощадили вони і ім’я Матері Христової і вигадали, ніби Ісус з Назарету походив із низького і аморального середовища, й мати Його дружила з одним римським солдатом.

Але брехня була тут надто очевидна, щоб ця вигадка могла привернути до себе серйозну увагу. Всю сім’ю Обручника Йосифа і Саму Марію добре знали сучасні їм мешканці Назарету і його околиць. «Звідки в Ньому це? Що за премудрість дана Йому, і що за сили в руках Його? Хіба не тесля Він, син Марії, брат Якова, Іосії, Іуди і Симона? Чи не тут, між нами, Його сестри?» – говорили Його співвітчизники в Назареті, коли Христос виявив перед ними в синагозі Свою неземну мудрість. У маленьких містечках добре відомі сімейні подробиці кожного; за чистотою шлюбного життя тоді вельми строго спостерігали.

Невже б до Ісуса ставилися з повагою та дозволяли проповідувати в синагозі, якби Він був народжений від незаконного співжиття? До Марії був би застосований закон Мойсея, що загадав побивати камінням подібних осіб; фарисеї  б не раз скористалися нагодою дорікнути Христа за поведінку Його Матері. А тим часом було зворотне: Марія користувалася великою повагою, у Кані була почесним гостем на весіллі, і навіть, коли засудили Її Сина, ніхто не дозволив собі висміювати або засуджувати Його Мати.

III. Спроби юдеїв і єретиків зганьбити Дівоцтво Марії

Юдейські наклепники скоро переконалися, що зганьбити Мати Ісуса майже неможливо, і на підставі тих відомостей, якими вони самі мають, набагато легше довести Її похвальне життя. Тому вони залишають цей свій наклеп, вже підхоплений було язичниками, і намагаються показати, як мінімум, що Марія не була дівою, коли народжувала Христа. Вони навіть кажуть, що і передбачення про народження Месії дівою ніколи не існувало, і тому даремно християни думають підняти Ісуса тим, що ніби на Ньому виповнилося пророцтво.

Знайшлися юдейські перекладачі, які склали нові переклади Старого Завіту грецькою мовою і у них вони відоме пророцтво Ісаї переклали: «Ось, молода жінка зачне» (Ісая 7:14); вони стверджували, що єврейське слово «аалма» означає молоду жінку, а не діву, як стояло у священному перекладі 70 тлумачів, де те місце переведено «Діва в утробі прийме і народить Сина».

Новим перекладом хотіли показати, що християни на підставі неправильного слова «аалма» думають приписати Марії абсолютно неможливе – народження без чоловіка, в той час, як у дійсності Христове народження нічим не відрізняється від інших людських народжень.

Однак, зловмисність нових перекладачів швидко виявилася, бо зі звірення різних місць Біблії ясно видно, що слово «аалма» означає саме «діва». Та й не тільки юдеї, але і язичники на підставі своїх переказів і різних прогнозів очікували, що Спаситель світу народиться від Діви. Євангеліє ясно говорило, що Господь Ісус народився від Діви.

«Як же станеться це, коли і мужа не знаю», питала Марія Архангела Гавриїла, що Благовістить  Їй про народження Христа, бо дала обітницю дівоцтва.

Й відповів Ангел: «Дух Святий зійде на Тебе, і cила Всевишнього осінить Тебе. Тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим» (Лк. 1:34-35)

Пізніше Ангел з’явився і праведному Йосипу, який захотів відпустити з дому Марію, знаючи що Вона зачала, не вступаючи з ним в шлюбне співжиття. Йосипу Архангел Гавриїл сказав: «Не бійся прийняти Марію, жону твою, бо зачате в Ній є від Духа Святого». І нагадав йому пророцтва Ісаї про зачаття Дівою (Мт. 1:20-25).

Пророслий жезл Аарона, камінь що без рук був відсічений від гори, який бачив Навуходоносор уві сні, що був роз’яснений пророком Даниїлам, зачинені ворота, які бачив пророк Єзекіїля, та багато іншого в Старому Завіті прообразно показувало народження Дівою. Подібно до того, як Адам був створений Словом Божим з необробленої і дівочої землі, так і Собі Слово Боже створило плоть від дівочої утроби, коли Син Божий став новим Адамом, щоб виправити гріхопадіння першого Адама.

Відкидати народження Христа «без насіння» можуть і могли лише ті, хто відкидає Євангеліє, а Христова Церква споконвіку сповідує Христа «втілився від Духа Святого і Марії Діви». Але народження Бога від Діви стало каменем спотикання для тих людей, які бажали називатися християнами, але не бажали змиритися розумом і дбати про чистоту життя. Чисте життя Марії з’явилася докором для тих, які нечисті й у своїх помислах. Щоб називатися християнами, вони не сміли заперечувати, що Христос народився від Діви, але стали стверджувати, що Марія залишалася Дівою лише «доки народила Сина Свого первістка Ісуса».

«Після народження Ісуса», говорив в IV столітті псевдовчитель Гелвідій, а також багато до і після нього, «Марія вступила в подружнє життя з Йосипом і мала від нього дітей, іменованих в Євангелії братами і сестрами Христа». Але слово «доки» не означає, що Марія залишалася дівою лише до певного часу. Слово «поки» і йому подібні часто означають вічність. У Святому Письмі говориться про Христа: «В часи днів його засяє правда і буде великий мир, аж доки світить місяць» (Пс. 71:7), але це не означає, що коли не стане місяця у часі кінця світу, не стане і правди Божої; навпаки, тоді-то саме вона і переможе. Або що означає сказане: «належить Йому царювати, «доки» покладе вся вороги під ногами Своїми»? Невже Господь має царювати лише стільки часу, поки вороги Його не будуть під ногами Його?! Спаситель в Євангелії каже апостолам: «Ось Я буду з вами повсякденно аж до кінця віку». Отже, у кінці віку Господь відступить від учнів Своїх? Невже тоді, коли вони сядуть на дванадцять престолів, щоб судитимуть дванадцять колін ізраїльських, вони не будуть мати обіцяного спілкування з Господом?

Неправильно також думати, ніби брати і сестри Христові були дітьми Його Пресвятої Матері. Назви «брат» і «сестра» мають саме різне значення. Позначаючи відоме спорідненість між людьми або їх духовну близькість, ці слова вживаються то у більш широкому, то у більш вузькому сенсі. У всякому разі братами або сестрами називаються люди, які мають спільних батька і матір, або тільки спільного батька або матір, навіть походять від різних батьків і матерів, якщо їх батьки пізніше (овдовілі) одружилися (зведені брати), або ж, якщо їх батьки пов’язані близькими ступенями спорідненості (брати двоюрідні).

З Євангелія ніде не видно, щоб названі там брати Ісусові були або вважалися дітьми Його Матері. Навпаки, було відомо, що Яків та інші були сини Йосипа, Обручника Марії, який був вдів і від першої дружини мав дітей. Також і (двоюрідна) сестра Його матері, Марія Клеопова, яка з Нею стояла біля хреста Господнього, також мала дітей, які з повним правом, з огляду на настільки близьку спорідненість, могли називатися братами Господніми. Що так звані брати і сестри Господні не були дітьми Його Матері, ясно видно ще й з того, що Господь доручив перед смертю Свою Матір любимому Своєму учневі Іоану. Для чого б Він це робив, якби Вона мала ще дітей, крім Нього? Вони б самі подбали про Неї. Сини ж Йосипа, мнимого батька Ісусового, не вважали себе зобов’язаними піклуватися про свою, як вони вважали, мачуху, або у всякому разі не відчували до неї такої любові, з якою ставляться рідні діти до батьків, і яку набув до Неї усиновлений Іоан.

Таким чином, уважне вивчення Святого Письма з повною ясністю виявляє неспроможність заперечень проти Дівоцтва Марії і посоромить тих, хто вчить інакше.

IV. Єресь Несторія, що проголосила Богородицю тільки Христородицею, і III Вселенський Собор.

Коли повинні були замовкнути ті, хто наважувався говорити проти святості і непорочності Пресвятої Діви Марії, тоді була зроблена спроба зруйнувати шанування Її, як Божої Матері. У V столітті Константинопольський архієпископ Несторій став проповідувати, що від Марії народився лише людина Ісус, в Якого вселилася божество і перебувало в Ньому, як у храмі. Він дозволив спочатку своєму пресвітера Анастасію, а потім і сам почав відкрито повчати у церкві, що Марію не можна називати Богородицею, тому що Вона не народила Боголюдину. Він вважав принизливим для себе поклонятися немовляті, обвитому завісами і лежачому в яслах.

Такі проповіді викликали загальне збентеження і занепокоєння за чистоту віри спочатку в Константинополі, а потім і у всіх інших місцях, куди дійшли чутки про нове  вчення. Св. Прокл, учень Іоана Златоустого, що був тоді єпископом Кізічеський, а згодом архієпископом Константинопольським, у присутності Несторія виголосив у церкві проповідь, в якій сповідував Сина Божого, народженого тілом від Діви, Яка воістину є Богородиця, бо вже в утробі Її, під час зачаття, Божество з’єдналося з зачатим від Святого Духа Немовлям, Який людською своєю природою народився від Діви Марії, але народився вже істинним Богом і істинною людиною.

Несторій упирався і не погоджувався змінити своє вчення, кажучи, що потрібно відрізняти Ісуса і Сина Божого, що Марію треба називати не Богородицею, а Христородиця, бо Ісус, народжений від Марії, був лише людиною – Христос (що означає Месія, помазаник), подібний колишнім помазаникам Божим – пророкам, тільки перевершував їх повнотою спілкування з Богом. Таким чином, вчення Несторія було запереченням всього домобудівництва Божого, бо якщо від Марії народилася лише людина, то не Бог постраждав за нас, а людина.

Святий Кирило, архієпископ Олександрійський, дізнавшись про вчення Несторія і церковних настроях, викликаних ним в Константинополі, написав лист Несторію, в якому переконував його триматися того вчення, яке Церква сповідувала від свого заснування, і не вводити у нього нічого нового. Крім того, св. Кирило писав кліру і народу константинопольському, щоб були тверді у православній вірі і не боялися гонінь з боку Несторія на тих, хто не був згоден з ним. Св. Кирило повідомив про все і у Рим, св. папі Келестину, який з усією своєю паствою був тоді твердий у православ’ї.

Св. Келестин зі свого боку писав Несторію і закликав його проповідувати православну, а не свою власну віру. Несторій залишався глухий до всіх переконанням і відповідав, що те, що він проповідує, і є православна віра, а його противники – єретики. Св. Кирило ще писав Несторію і склав 12 анафем, тобто виклав в 12 членах головні відмінності православного вчення від тієї єресі, яку проповідував Несторій, визнаючи відлученим від церкви всякого, який би відкидав хоча один зі складених їм членів.

Несторій відкинув цілком все, викладене св. Кирилом, і написав свій виклад який проповідує їм вчення, також в 12 членах, зраджуючи анафемі, тобто відлучення від церкви, кожного, хто їх не прийме. Небезпека за чистоту віри все зростала. Св. Кирило написав листа царю Феодосію Малому, який тоді царював, його дружині Євдокії і сестрі царя Пульхерії, просячи їх також подбати про церковні справи і приборкати єресь.

Вирішено було скликати Вселенський Собор, на якому ієрархи, зібрані з різних кінців всесвіту, вирішили б, чи  є православною віра, яку проповідує Несторій. Місцем цього III Вселенського собору був обраний ними місто Ефес, в якому колись мала перебування Пресвята Діва Марія з апостолом Іоаном Богословом. Св. Кирило зібрав своїх співепіскопів в Єгипті та разом з ними на кораблях відправився в Ефес. З Антіохії сухим шляхом поїхали Іоан, архієпископ Антиохії, зі східними єпископами. Римський єпископ св. Келестин не міг сам їхати і просив св. Кирила захищати православну віру, а крім того ще від себе послав двох єпископів і пресвітера римської церкви Філіпа, яким теж дав вказівки, що потрібно говорити. У Ефес прибутку також Несторій і єпископи константинопольського округу, єпископи палестинські, малоазійські та кіпрські.

У десяті липневі календи за римським обчислення, тобто 22 червня 431 року, в Ефесі церкви Діви Марії зібралися єпископи на чолі з олександрійським єпископом Кирилом і Ефеським єпископом Мемноном і зайняли місця. В середині було покладено Євангеліє, як знак того, що невидимо очолює Вселенський собор сам Христос. Спочатку прочитали Символ Віри, складений I і II Вселенськими Соборами, а потім приступили до читання документів і прочитали попередні соборі послання Кирила і Келестина Несторію і відповіді Несторія. Собор визнав вчення Несторія нечестивим і засудив його, визнавши Несторія позбавленим кафедри і священства. Таким чином, постанова соборі з ясністю висловило свою віру, що Христос, народжений від Діви, є істинний Бог, що втілився, а позаяк Марія народила досконалу людину, що була у той же час досконалим Богом, Вона справедливо повинна шануватися Богородицею.

Після закінчення засідання постанову соборі було негайно повідомлено народу. Весь Ефес зрадів, довідавшись, що захищене шанування Святої Діви, особливо шанованої у цьому місті, мешканкою якого Вона була під час земного життя, і покровителькою після переходу у вічне. Усюди звучали радісні прославляння Діви Богородиці і вихваляння отців, які захистили Її ім’я від єретиків.

Собор мав ще 5 засідань, на яких підтвердив засудження пелагієвої єресі, яка навчала, що людина може спастися самотужки, без необхідності мати Божу благодать. Собор також визнав, що вчення Православної Вселенської Церкви досить повно і ясно викладено у Символі віри, затвердженому на II Вселенському Соборі, тому і сам не склав нового Символу Віри та заборонив надалі складати інші символи віри або робити зміни в існуючому.

Останнє було порушено через кілька століть західними християнами, коли у Римській Церкві, яка відокремилася, була зроблена в Символі добавка, що Дух Святий походить «і від Сина», цю добавку схвалюють з XI століття римські папи, хоча до цього часу їх попередники, починаючи зі св. Келестина, твердо трималися рішення III Вселенського Собору і виконували його.

Так оселиться в Церкві мир, який порушив Несторій. Була захищена справжня віра і викрито псевдовчення. На III Вселенському Соборі твердо і ясно було висловлене вчення Церкви про Божу Матір. Найперше Святими Отцями були викриті напади на непорочне життя Діви Марії, а тепер про тих, хто применшує Її гідність, усім було повідомлено: «Хто не сповідує Еммануїла істинним Богом і тому Святу Діву Богородицею, бо Вона у плоті народила Слово, суще від Бога Отця, що стало плоттю: нехай буде проклятий» (тобто відлучений від Церкви – 1-а анафема св. Кирила Олександрійського).

V. Спроби іконоборців зменшити славу Цариці Небесної та їх посоромлення.

Після III Вселенського Собору ще ревніше стали вдаватися християни, як у Константинополі, так і в інших місцях, до заступництва Божої Матері, і їхні надії на Її заступництво не надавалися марними. Вона являла Свою допомогу численним хворим, безпомічним і потребуючим. Вона багато разів була захисницею Константинополя від зовнішніх ворогів, одного разу навіть показавши видимим чином преподобному Андрію юродивому Свій дивний Покров над народом, який молився вночі у Влахернській церкві.

Цариця Небесна давала перемогу візантійським царям у битвах, чому ті мали звичай брати з собою Її ікону Одигітрії (Шляхопровідниці). Вона зміцнювала подвижників і ревнителів християнського життя в їх боротьбі з пристрастями і слабостями людськими. Вона просвіщала і наставляла отців і вчителів Церкви, у тому числі і самого св. Кирила Олександрійського, коли він коливався визнати невинність і святість Іоана Золотоустого.

Пречиста Діва вкладала пісні в уста укладачів церковних піснеспівів, іноді роблячи знаменитими співаками нездатних і таких, що не мали дару співу, але благочестивих трударів, як, наприклад, св. Романа Солодкоспівця. Тому не є дивним, що християни намагалися возвеличити ім’я Своєї постійної Заступниці. В Її честь встановлювалися свята, Їй присвячувалися чудові пісні, Її зображення шанувалися.

Злоба «князя світу цього» озброїла «синів відступу» ще раз піднятися у наступ проти Еммануїла і Його Матері у тому ж Константинополі, який вшановував тепер, як і раніше Ефес, Божу Матір своєю Заступницею. Не сміючи спочатку відкрито говорити проти Непереможної Воєводи, хотіли зменшити Її прославляння тим, що заборонили поклонятися іконі Христа і Його угідників, називаючи це ідолопоклонством. Богоматір і тут зміцнювала ревнителів благочестя у боротьбі за шанування образів, явивши знаки від Своїх ікон і вилікував відсічену руку Іоана Дамаскіна, які багато писав на захист ікон.

Ніякі гоніння на тих, які вшановують Богоматір, і все, що пов’язано з пам’яттю про Неї, не змогли зменшити любов християн до своєї Заступниці. Встановилося правило, що кожен ряд богослужбових пісень закінчується піснею або віршом на честь Божої Матері. Багаторазово на протязі року, християни у різних кінцях світу збираються, як і раніше збиралися, у храмі, щоб прославити Її, подякувати за надані благодіяння і випросити ласки.

Але ворог християн, диявол, який «яко лев ревучий ходить, шукаючи, кого б пожерти» (1 Петро 5:8), хіба міг залишитися байдужим глядачем слави Пренепорочної? Хіба він міг визнати себе переможеним і перестати вести боротьбу з істиною через людей, які творять його волю? І ось, коли на весь світ прозвучало Євангелія Христової віри, коли всюди закликали ім’я Пресвятої, земля наповнилася храмами, домівки християн прикрашалися Її іконами, тоді з’явилося і почало поширюватися нове лжевчення про Богоматір. Це лжевчення тим небезпечно, що багато хто не може відразу зрозуміти, наскільки воно підриває справжнє шанування Богоматері.

VI. «Ревнощі не по розуму»

Викривлення латинянами у новому догматі «Непорочного зачаття» істинного шанування Пресвятої Богородиці Діви Марії.

Коли були викриті лихословники непорочного життя пресвятої Діви, які заперечують Її Дівоцтво; які заперечують Її гідність Божої Матері; які нехтують Її іконами – тоді, коли слава Богородиці освятила весь всесвіт, тоді з’явилося вчення, як ніби піднесіть високо Діву Марію, а в дійсності відкидає всі Її чесноти.

Це вчення називається вченням про непорочне зачаття Діви Марії, а прийняли його послідовники римського папського престолу. Воно полягає в тому, що «Преблагословенна Діва Марія у першому миті Свого зачаття, по особливій благодаті Всемогутнього Бога і особливій перевазі, заради майбутніх заслуг Ісуса Христа, Спасителя роду людського, була збережена вільною від усякої скверни первородного гріху» (Булла папи Пія IX про новий догмат). Іншими словами, Божа Матір при самому зачатті була збережена від первородного гріха і благодаттю ж Божою була поставлена у неможливість мати і особисті гріхи.

Християни не чули про це до IX століття, коли вперше абат Пасхазія Радберта висловив думку, що Свята Діва була зачата без первородного гріху. Починаючи від XII століття ця думка починає поширюватися серед духовенства і пастви західної Церкви, яка вже відпала від Вселенської Церкви, і тим позбулася благодаті Святого Духа.

Втім, і члени римської Церкви далеко не всі погоджувалися з новим вченням. Розділилися у думках навіть славнозвісні богослови заходу, так би мовити, стовпи латинської Церкви. Фома Аквінат і Бернард Клервоський рішуче засуджували його, в той час як Дунс Скотт його захищав. Від вчителів поділ перейшло до їх учнів: латинські ченці домініканці, за своїм учителем Фомою Аквінатом, проповідували проти вчення про непорочне зачаття, а послідовники Дунса Скотта – францисканці намагалися його всюди насадити. Боротьба між цими двома течіями тривала протягом декількох століть. І на одному, і на іншому боці, були особистості, що вважалися серед католиків найбільшими авторитетами. Не допомагало вирішенню питання то, що деякі повідомляли, що мають про це одкровення з небес. Знана у XIV столітті серед католиків черниця Бригіта, у своїх записках говорила про явління їй Богородиці, Яка Сама їй сказала, що Вона зачата непорочно, без первородного гріха; а ще більше знаменита сучасна подвижниця Катерина Сієнська стверджувала, що у зачатті св. Діва була причетна до первородного гріха, а одкровення ж вона отримує від Самого Христа.

Таким чином, ні на підставі богословських творів, ні на підставі дивних явлень, що взаємно суперечать, латинська паства не могла розібратися довгий час, де ж істина. Римські папи до Сікста IV (кінець XV століття) залишалися осторонь від цих суперечок, тільки цей папа у 1475 році схвалив службу, у якій ясно виражалося вчення про непорочне зачаття, а кілька років по тому заборонив засуджувати тих, хто вірує у непорочне зачаття. Однак, і Сікст IV не зважився ще стверджувати, що таким є непохитне вчення Церкви, тому, заборонивши засуджувати тих, хто вірує в непорочне зачаття, він не засуджував і тих, хто вірує інакше.

Вчення про непорочне зачаття тим часом набувало все більше прихильників серед членів римське-папістської Церкви. Причиною цього було те, що здавалося вельми благочестивим і угодним Богоматері віддавати Їй якомога більше слави. Прагнення народу прославити Небесну Заступницю з одного боку, а з іншого боку ухилення західних богословів в абстрактні міркування, що призводять до лише до уявної істині (схоластика), і, нарешті, заступництво римських пап після Сікста IV – все це призвело до того, що думка про непорочне зачатті, висловлена Пасхазієм Радбертом в IX столітті, було вже загальним віруванням латинської Церкви в XIX столітті. Залишалося лише остаточно це проголосити церковним вченням, що і зробив римський папа Пій IX, під час урочистого служіння 8 грудня 1854 р, коли оголосив, що непорочне зачаття Пресвятої Діви є догматом римської Церкви.

Таким чином, римська Церква додала ще один відступлення від того вчення, яке сповідувала поки була членом Соборної Апостольської Церкви, яку віру непорушно і без змін і досі сповідає Православна Церква. Проголошення нового догмату задовольнило широкі кола народу, що належав до римської Церкви, який, у простоті серця, був впевнений, що проголошення нового вчення в Церкві послужить до більшої слави Божої Матері, Якої вони цим хіба що роблять подарунок; було задоволено і честолюбство західних богословів, які захищали і розробили його; а найбільше проголошення нового догмату принесло користь самому римському престолу, бо, проголосивши новий догмат своєю владою, римський папа тим самим відкрито присвоїв собі право змінювати вчення римської Церкви і поставив свій голос вище свідоцтва Священного Писання і Передання. Звідси прямим висновком було, що римські папи непогрішимі у справах віри, що той же папа Пій IX також проголосив догматом католицької Церкви у 1870 році.

Так змінювалося вчення західної Церкви, яка відпала від спілкування з Справжньою Церквою. Вона вводить у себе нові і нові вчення, думаючи тим більше прославити Істину, а в дійсності спотворюючи її. У той час, як Православна Церква смиренно сповідує те, що прийняла як Свою від Христа і Апостолів, Римська Церква дерзає доповнювати це, то з «ревнощів не по розуму» (Рим. 10:2), то ухиляючись в марнослів’я і суперечки через «лицемiрство лжесловесникiв» (1 Тим. 4:2). Інакше і не могло бути: бо те, що «врата адові не переможуть Церкву» (Мт. 16:18) обіцяно лише істинній, вселенській Церкві, а над тими, хто відпав від неї, збуваються слова: «як вітка не може вродити плоду сама з себе, якщо не буде на лозі: так і ви, якщо не будете в Мені »(Ін. 15:4).

Правда, у самому визначенні нового догмату йдеться, що не встановлюється нове вчення, а лише проголошується, як церковне, то, яке завжди існувало в Церкві, якого трималися багато святих отців, витяги з творінь яких наводяться. Однак, всі наведені вислови говорять лише про високу гідність Діви Марії, Її непорочність, дають Їй багато імен, що визначають Її чистоту і духовну міць, але ніде не говориться про непорочність у зачатті. Тим часом, ті ж святі отці в інших місцях говорять, що лише Ісус Христос абсолютно чистий від усякого гріха; все ж люди, які народжені від Адама, носили плоть підвладну закону гріха.

Ніхто з древніх святих отців не говорить, що Бог дивним чином ще в утробі очистив Діву Марію, а багато прямо вказують, що Діва Марія, як і всі люди, зазнала боротьбу з гріховністю, але з’явилася переможницею над спокусами і спасенна Своєю Божественною Сином.

Ті, хто роз’яснює латинське віросповідання, також говорять, що Діва Марія спасенна Христом, але розуміють це так, що Марія була позбавлена від скверни первородної провини через майбутні заслуги Христові (Булла про догмат непорочного зачаття). Діва Марія, за їх вченням, як би вперед отримала той дар, який Христос приніс людям Своїми стражданнями і смертю на хресті. Більш того, говорячи про муки Богородиці, які Вона зазнала, стоячи біля хреста Свого улюбленого Сина, і взагалі про той сум, яким було сповнене життя Богоматері, вони вважають їх доповненням до страждань Христових, а Марію нашим співспасителем. За тлумаченням латинських богословів, Діва Марія у справі Спокути стає поруч з самим Христом і підноситься майже до рівності з Богом. Далі йти нема куди. Якщо все це ще не оформлено остаточно як догмат римської Церкви, то римський папа Пій IX, зробивши щодо цього перший крок, вказав напрямок для подальшого розвитку загальновизнаного віровчення своєї Церкви.

Так, Римська Церква в своєму прагненні підняти Пресвяту Діву йде по шляху повного Її обожнювання, і якщо вже зараз її авторитети називають Марію доповненням Святої Трійці, то швидко можна дочекатися, що Діву будуть вшановувати як Бога.

На той же шлях стала і група мислителів, що належать поки ще до Православної Церкви, але будують нову богословську систему, поклавши в основу її філософське вчення про Премудрість Софії, як про особливу силу, сполучне Божество і творіння. Також розвиваючи вчення про гідність Богоматері, вони хочуть побачити у ній істоту, що є чимось середнім між Богом і людиною. З деяких питань вони більш помірковані, ніж  латинські  богослові, але за іншим, мабуть, вже випередили їх. Заперечуючи вчення про непорочне зачаття і свободу від первородного гріха, вони, проте, вчать про Її повну свободу від будь-яких особистих гріхів, вважаючи у ній посередницю між людьми і Богом, подібну Христу. Це прагнення до обожнення Богоматері спостерігається переважно на заході, у той же самий час як там, з іншого боку, мають широкий успіх різні секти протестантського характеру, які, разом з головними гілками протестантства: лютеранством і кальвінізмом, взагалі заперечують шанування Божої Матері і Її молитовне закликання.

Але можемо сказати словами св. Єпіфанія Кіпрського: «однакова шкода цей обоюдної єресі, коли принижують Діву, і коли, навпаки, прославляють Її понад належного». Святий отець викриває тих, які віддають Їй майже божеське поклоніння: «У великій пошані нехай буде Марія, поклоняємося ж нехай завжди Господу». «Понад належного не повинно почитати святих, але шанувати Владику їх. Марія не Бог і не з неба отримала тіло, а за обітницею підготована до участі у домобудівництві Божому. Але, з іншого боку, нехай ніхто вас не наважується і бездумно ображати Святу Діву».

Православна Церква, високо підносячи Богородицю в своїх хвалебних піснях, що не наважується приписувати їй те, що не повідомлено про Неї Святим Письмом або Переданням. «Істина чужа всіх перебільшень і применшення: вона всьому дає відповідну міру і належне місце» (єпископ Ігнатій Брянчанінов). Прославляючи непорочність Діви Марії і мужнє перенесення скорботи в Її земному житті, отці Церкви, проте, відкидають думку, що Вона зробилася посередницею між Богом та людьми у сенсі спільного спокутування людського роду. Говорячи про готовність Її померти разом з Сином Її і з Ним разом страждати для загального спасіння, знаменитий отець західної Церкви святий Амвросій, єпископ Медіоланський, додає: «Але страждання Христове не потребувало допомоги, як Сам Господь передбачив це задовго раніше». Той же святий отець вчить про загальності первородного гріха, з чого винятком є один Христос. «З усіх народжених жінками немає жодного абсолютно святого, крім Господа Ісуса Христа, Який, за особливим новим способом непорочного народження, не зазнав земного пошкодження». «Один тільки Бог без гріха. Все народжується від дружини і чоловіка, тобто плотського союзу, бувають пошкоджені гріхом. Отже, хто не має гріха, той не був і зачатий таким чином». «Одна тільки людина, Посередник Бога і людей, вільний від уз гріховного народження, тому що Він народився від Діви і тому, що народжуючись, не зазнав підступу гріху».

Наведені слова древніх вчителів Церкви свідчать, що на самому Заході вчення, яке нині там розповсюджується, раніше і там відкидалося. Навіть після відокремлення Західної Церкви, Бернард, що визнається там великим авторитетом писав:

«Вжахаюся, споглядаючи, що нині деякі з вас забажали змінити стан найважливіших речей, вводячи нове свято, невідоме Церкви, несхвалене розумом, неоправдане древнім переказом. Невже ми більше досвідчені і більш благочестиві, ніж наші отці? … Ви скажете, маємо якомога більше прославляти Матір Господа. Це правда; але прославляння, яке належить Цариці Небесній, вимагає розрізнення. Царствена ця Діва не має потреби в помилкових прославленнях, володіючи істинними вінцями слави, і тими знаменами гідності. Прославляйте чистоту Її плоті і святість Її життя; дивуйтеся великій кількості дарів цього у Діви; поклоняємося Її Божественному Сину; піднесете  Ту, Яка зачала, не знаючи похоті, і народила, не знаючи хвороби. Що ж ще потрібно додати до цих достоїнств? Кажуть, що треба додати зачаття, яке передувало славному народженню; бо якби не передувало зачаття, то і народження не було б прославлене. Але що сказати, якби хто-небудь з тієї ж причини зажадав такого ж вшанування батька і матері святої Марії? Так само можуть зажадати такого ж для дідів і прадідів – до нескінченності. Нехай не говорять, що св. Діва зачалась від Духа Святого, а не від людини; я ствердно кажу, що Дух Святий зійшов на Неї, а не те, що прийшов з Нею».

«Я говорю, що Діва Марія не могла бути освячена перш Свого зачаття, бо ж не існувала; тим більше не могла бути Вона освячення в хвилину Свого зачаття, через гріх із зачаттям нероздільний, то залишається вірити, що Вона освячена після того, як зачалась у лоні Своєї матері. Це освячення, якщо воно знищує гріх, робить святим Її народження, але не зачаття. Нікому не дано право бути зачатим у святості. Один Господь Христос зачатий від Духа Святого, і Він один святий від самого зачаття Свого. Виключаючи Його, до всіх нащадків Адама відноситься те, що один з них говорить про себе самого, як за відчуттям смиренності, так і по свідомості істини: «бо я у беззаконні зачатий» (Пс. 50:7). Як можна вимагати, щоб це зачаття було свято, коли воно не було справою Духа Святого, не кажучи вже, що воно відбувалося від похоті? Свята Діва відкине, звичайно, ту славу, яка очевидно прославляє гріх; Вона ніяк не виправдає новизни, вигаданої проти науки Церкви, новизни, яка є матір нерозсудливості, сестра невіри і дочка легковажності».

Наведені слова ясно виявляють як новизну, так і безглуздість нового догмату римської Церкви.

Отже, вчення про повну безгрішність (непорочне зачаття) Божої Матері:

1) Не відповідає Священному Писанню, де неодноразово говориться про безгрішність «Бо єдиний Бог, єдиний і Посередник між Богом i людьми, чоловік Христос Ісус» (1 Тим. 2:5), але про інших людей сказано: «Хто чистий від скверни? Ніхто, навіть якщо тільки один день жив на землі» (Іов 14:4).

2) Це вчення суперечить і Священному Переданню, що міститься в численних святих отців творіннях, де йдеться про високу святість Діви Марії від самого Її народження і про очищення Її Духом Святим при зачатті Нею Христа, але не при своєму Її зачатті Анною.

3) Вчення про те, що Божа Матір була очищена перш народження, щоб від Неї міг народитися чистий Христос, безглуздо, тому що якщо чистий Христос міг народитися тільки тоді, якщо Діва буде очищена ще в утробі батьків, то для того, щоб Діва народилася чистою, потрібно було б, щоб і Її батьки були чисті від первородного гріха, а вони знову б мали народитися від очищених батьків, і так далі йдучи, довелося б прийти до висновку, що Христос не міг би втілитися, якби попередньо не були очищені від первородного гріха все Його предки по плоті до самого Адама включно; але тоді б уже не було потреби у самому втіленні Христа, тому що Христос сходив на землю, щоб знищити гріх.

4) Вчення, що Божа Матір була збережена від первородного гріха, як і те, що Вона благодаттю Божою була збережена від гріхів особистих, представляє Бога немилостивим і неправедним, бо якщо Бог міг зберегти Марію від гріха і очистити ще до народження, то чому ж Він і інших людей не очищає до народження, але залишає їх у гріху? Виходить також, що Бог спасає людей і поза їхньою волею, до народження ще визначаючі деяких для спасіння.

5) Це вчення, мабуть має на меті підняти Богоматір, але у дійсності зовсім заперечує всі Її чесноти. Адже, якщо Марія ще в утробі матері, коли ще не могла і побажати чогось доброго чи злого, була благодаттю Божою збережена від усякої скверни, потім тією благодаттю зберігалася від гріха і після народження, то в чому Її заслуга? Якщо Вона була поставлена у неможливість своєї провини і не згрішила, то за що ж Її Бог прославив? Якщо Вона, без всякого зусилля або не маючи ніякої можливості навіть забажати згрішити, залишилася чистою, то за що ж Вона увінчана більше всіх? Перемога без ворога не буває.

У тому і проявилася праведність і святість Діви Марії, що Вона, будучи «людиною подібною нам», так полюбила Бога і віддалася Йому, що чистотою Своєю високо піднялася над іншим людським родом. За те Вона і удостоїлася визначення і вибору, що Духом Святим, який знайшов на Неї, Вона була очищена і зачала від Нього самого Спасителя світу. Вчення про благодатну безгрішність Діви Марії заперечує Її перемогу над спокусами і з переможниці, заслуженої бути увінчаною вінцями слави, робить Її сліпим знаряддям Божого Задуму.

Не піднесення і велику славу, а Її приниження представляє той «подарунок», який підніс Їй Папа Пій IX і всі інші, які думають, що можуть прославити Божу Матір відшуканням нової правди. Пресвята Марія настільки прославлена Самим Богом, така висока Своїм життям на землі і Своєю славою на небі, що людські вигадки нічого не можуть додати до Її честі і слави. Те, що люди самі вигадують, лише затемнює від їх очей Її Лик. «Глядіть, браття, щоб хто не звабив вас філософією й марною оманою, за переказом людським, за стихіями світу, а не за Христом», – писав Духом Святим Апостол Павло (Кол. 2:8).

Ось таким «даремними лестощами» і є вчення про непорочне зачаття Анною Діви Марії, яке на перший погляд підносить, а насправді принижує Її. Як і будь-яка брехня, воно є насінням «батька брехні» диявола, який зумів ним спокусити багатьох, які не розуміють, що хулять Діву Марію. Разом з ним повинні бути відкинуті і всі інші вчення, що виникають з нього або споріднені йому. Прагнення підняти Пресвяту Діву до рівності з Христом, надаючи Її материнським мукам біля хреста рівне значення зі стражданнями Христа, за вченням папістів, або що «людська істота Богоматері разом з Боголюдиною Ісусом разом являють повний образ людини», за вченням софіанців, однаково є марним лестощам і приваблення філософією. Про Христа Ісуса «немає чоловічої статі, ні жіночої» (Гал. 3:28), і Христос відкупив весь людський рід, тому однаково у Його воскресінні «радів Адам і раділа Єва», а Своїм вознесінням Господь підніс все єство людське.

Також, що Божа Матір є «додаток Святої Трійці», або «четверта іпостась», або що Діва Марія є «творіння, але вже і не творіння», – все це є плід лжевчення, яке не задовольняється тим, що Церква містить від часів апостольських і намагається прославити Святу Діву більше, ніж Її прославив Бог.

Збуваються слова св. Єпіфанія Кіпрського: «Деякі безумці у думці про найсвятішою Діву намагалися і намагаються ставити Її замість Бога». Але у божевіллі, що принесене Діві, замість возвеличення Її виявляється осудом, а Пренепорочна відкидає брехню, будучи Матір’ю Істини.

VII. Православне шанування Богоматері.

Православна Церква свідчить про Богородицю те, що Святе Передання і Святе Письмо повідомили про Неї, і щодня прославляє Її в своїх храмах, просячи в Неї допомоги і захисту. З передання відомо, що Марія була дочка престарілих Йоакима і Анни, причому, Йоаким походив з царського роду Давида, а Анна з священичого роду. Незважаючи на таке знатне походження, вони були бідні. Однак, не це засмучувало цих праведних людей, а те, що вони не мали дітей і не могли сподіватися, що їх нащадок побачить Месію. І ось, коли одного разу, знехтувані юдеями за свою неплідність, вони обидва в гіркоті своєї душі підносили Богові молитви, Йоаким на горі, де усамітнився після того, як священик не захотів принести його жертви в храмі, а Анна у себе в саду, оплакуючи свою безплідність, тоді з’явився їм Ангел і повідомив, що вони народять дочку. Радісні від почутого, вони обіцяли присвятити своє дитя Богові.

Через 9 місяців народилася у них дочка, названа Марією, яка з раннього дитинства проявила найкращі душевні якості. Коли Їй виповнилося три роки, батьки, виконуючи обіцянку, урочисто відвели малу Марію в єрусалимський храм, Вона сама зійшла по високих сходах, а зустрівши Її, Первосвященик, за одкровенням Божим, ввів Її в саме Святе Святих, уводячи разом з Нею благодать Божу, що спочивати на Ній в доти безблагодатний храм. (Це був новозбудований храм, в який слава Божа не сходила, як в Скинєю або Соломонів.) Вона оселилася в існуючих при храмі приміщеннях для дів, але так багато часу проводила у молитві у Святому Святих, що, можна сказати, жила в ньому. Прикрашена всіма чеснотами, Вона явила приклад надзвичайно чистого життя. Всім покірна і слухняна, Вона нікого не образила, нікому не сказала грубого слова, до всіх була привітна, навіть не допускала скверної думки.

Незважаючи на праведність і непорочність життя, яку проводила Богородиця, гріх і вічна смерть проявляли у Ній свою присутність. Вони не могли не проявлятися: таке точне і правильне вчення Православної Церкви про Богоматір по відношенню до первородного гріха і смерті. Вона не була чужа гріховних спокус. Адже один Бог без гріха, а людина завжди буде мати у собі те, що потрібно ще виправити і вдосконалити, щоб виконати Божу заповідь: «Будьте святі, як Я, Господь Бог ваш!» (Левіт 19:2). Чим хто чистіше і досконаліше, тим більше він помічає свої недосконалості і тим більш негідним себе вважає.

Діва Марія, всю Себе віддала Богу, хоча і захищала Себе від всяке спонукань до гріху, сильніше інших відчувала слабкість людської природи і полум’яно бажала приходу Спасителя. Вона у смиренності почитала Себе негідною бути і служницею Діви, яка має народити Його. Щоб ніщо не відволікало Її від молитви і уваги до себе, Марія дала Богу обітницю безшлюбності, щоб всю Своє життя догоджати лише Йому. Заручена старцю Йосипу, коли Її вік більше не дозволяли Їй залишатися при храмі, Вона оселилася в його будинку в Назареті. Тут удостоїлася Діва приходу Архангела Гавриїла, який Благовістив Їй про народження від Неї Вишнього. «Радуйся, Благодатна! Господь з Тобою; Ти благословенна між жонами … Дух Святий зійде на Тебе, і сила Всевишнього осінить Тебе. Тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим» (Лк. 1:28-35).

Смиренно і покірно прийняла Марія ангельське благовістя. «Тоді ж Слово, як Йому Самому відомо, впало там і, як Само зволило, зрушилось, увійшло в Марію і вселилося у Неї … Як блискавка освітлює таємне, так і Христос очищає таємно єство. Він очистив і Діву, і потім народився, щоб показати, що, де Христос, там проявляється чистота у всій силі. Очистив Діву, підготовану Духом Святим, і потім утроба, ставши чистою, зачинає Його. Очистив Діву при Її непорочності, чому і народив залишилася Дівою. Не кажу, що Марія стала безсмертною, але що, освячена благодаттю, Вона не бунтувала гріховними побажаннями … Вселилося у Неї світло, омило Її розум, чистими зробило Її помисли, освятив дівоцтво Її »(Преп. Єфрем Сирин).

Марія не сказала нікому про явлення Ангела, але Ангел сам оголосив Йосипу про дивне зачаття Марією від Духа Святого, а по народженні Христовому з безліччю небесних світил благовістив пастирям. Пастирі, прийшовши вклонитися Немовляті, сказали, що чули про Нього. Марія мовчки слухала і зберігала в серці своїм слова про велич Свого Сина. Чула Вона через 40 днів хвалебну молитву Симеона і пророкування про зброю, яка пройде через Її душу. Після бачила, як Ісус зростав мудрістю, чула як Він у 12 років повчав у храмі і все тримала у серці своїм.

Хоча і благодатна, Вона ще не цілком розуміла, в чому полягатиме служіння і велич Її Сина. Юдейські поняття про Месію були Їй ще близькі, а природні почуття змушували Її піклуватися про Нього, охороняючи Його від надмірних, як могло здаватися, праць і небезпек. Як кожна  інша людина, Вона отримала ті самі думки, що й Христос, покірливо перенісши материнську скорботу, коли бачила свого Сина гнаним і страждаючим. Зрадівши у день Воскресіння, Вона в день П’ятидесятниці одягнулася силою з висоти. Зійшов на Неї Дух Святий навчив Її всьому і наставив на всяку істину. Освячена, Вона ще ревніше стала творити почуте Нею від Її Сина і Спасителя, щоб зійти до Нього і бути з Ним.

Кінець земного життя Пресвятої Богородиці був початком Її величі. Прикрашена божественною славою, Вона стоїть, буде стояти і у день страшного суду і в майбутньому столітті, по правицю престолу Сина Свого, царює з Ним і має відвагу до Нього, як Його Мати по плоті і як єдинорівна по духу, як Та, що волю Божу здійснила та інших навчила. Велелюбна і милосердна, Вона любов до Сина і Бога Свого проявляє у любові до людського роду, предстоятельством за нього перед Милостивим і, обходячи землю, допомагає людям. Випробувавши всю тяжкість земного життя, Заступниця роду християнського бачить кожну сльозу, чує кожний стогін і благання, що звернено до Неї. Особливо Їй близькі ті, які працюють у боротьбі з пристрастями і ревнують про богоугодного життя. Але й у життєвих піклуваннях Вона незамінна помічниця.

«Всіх скорботних радість, і ображених заступниці, і спраглих годувальниця, дивна розрада, захоплених притулок, хворих відвідування, немічних покров і заступниці, жезл старості, Мати Бога Вишнього Ти єси, Пречиста» (стихира Одигітрії). «Надія і заступництво і притулок християн», «в молитвах невсипущий Богородиця», «спасає світ безупинно Своєю молитвою», «день і ніч молиться про нас і скіпетра царства Її молитвами затверджуються» (з різних Богородичних молитов).

Не вистачає ні розуму. ні слів висловити велич Тієї, Яка народилася в грішному людському роді, а стала більш чесніша від Херувимів і славніша від Серафимів.

Святитель Іоан (Максимович), 1924 р.

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»