Чернецтво – це не тільки християнське, а й загальнерелігійне явище. Ще до появи християнства на історичній арені чернецтво вже існувало в лоні східних релігійних культів. В іудаїзмі в епоху виникнення християнства теж побутували релігійні громади, такі як ессеї в Палестині або терапевти (цілителі) в Єгипті, які крім аскези сформували певний спосіб життя, що нагадує чернечий. Однак, якщо східним релігіям, панівна тенденція яких – відхід від світу, аскеза і чернецтво спочатку притаманні, то в юдаїзмі, як і в будь-який інший релігії з месіанським або пророчим характером, вони виникають як засоби вираження релігійного почуття. З іншого боку, аскеза як особливий спосіб життя, який є обов’язковою умовою для відходу зі світу і розвитку чернецтва, була відома вже в елліністичному світі.
Християнський аскетизм
В ареалі поширення християнства, аскетизм, на основі якого пізніше з’явилося чернецтво, виник не як необов’язковий придаток, але як основна складова християнської віри і як основне слідство творіння нової людини в Христі. Зречення від усього, що становить основу аскетичного і чернечого життя в християнстві, було явлено самим Христом в якості обов’язкової умови для всіх, бажаючих слідувати за Ним: «Якщо хтось хоче йти за Мною, хай зречеться себе самого, візьме хрест свій і йде за Мною» , «Так кожен із вас, який не зречеться усього, що має, не може бути Моїм учнем». Християнин покликаний жити в світі як «часовим притулку» в очікуванні Царства Божого. Крім того, вибір невинності і безшлюбності замість шлюбу в ім’я Царства Небесного прямо декларується в Новозавітних книгах. Апологет Юстин відзначає, що багато християн, як чоловіки, так і жінки, в перші десятиліття II століття і на 60 і 70 роках життя перебувають у дівоцтві. Апологет Афінагор Афінський трохи пізніше свідчить: «Можна знайти безліч чоловіків і жінок, які старяться безшлюбними, сподіваючись тісніше з’єднатися з Богом». Нарешті, молитва, піст, смиренність і плекання в душі чесноти становлять основні елементи християнського життя з моменту його появи.
Граничні тенденції
Ідеї крайнього аскетизму поширилися у другому столітті в руслі релігійно-філософської течії гностицизму, в основі якого лежить метафізичний дуалізм і повне презирство до світу. Для гностиків світ і все, що пов’язано з ним, не має позитивної цінністю. Єврейський Бог – Деміург, який є творцем світу, вважається гностиками нижчим Богом. Вищий і Благий Бог не брав участь у створенні світу. І тому вони проповідували теза «міфічності, підману» втілення Вищого Бога в особі Ісуса. Гностики, тобто ті, хто володіє іскрою блага, рятуються від творінь Бога-Деміурга через презирство до всього творіння. Так виникли тенденції до крайнього аскетизму, що дійшли до повного заперечення інституту шлюбу, і одночасно на тих же самих підставах з’явилося і протилежний рух – до крайньої етичної розкутості, до зняття всіх моральних заборон (так званий антиномизм). У той же час на противагу ідеям гностиків, що адресовані «знаючим», тобто інтелектуальній еліті, Маркион, створюючи свої релігійні громади, звернувся, насамперед, до нижчих соціальних верств. Дані громади мали не тільки яскраво виражену аскетичну спрямованість, але і схожу з чернечої організацію. Нарешті, монтанізм, який у свою чергу отримав поширення серед бідноти Фрігії, а пізніше і Північної Африки, крім яскраво вираженого аскетизму характеризувався і прагненням до відходу від світу. Відомо, що Монтана хотів зібрати всіх своїх послідовників у фрігійському місті Пепузи.
Аскеза і чернецтво
Важливим є те, що протягом трьох перших століть історії Церкви, незважаючи на активний розвиток аскетизму, не існувало організованого чернецтва. Хоча багато християн жили як ченці в світі і хоча загальна орієнтація раннього християнства містила в собі всі передумови, що породили пізніше чернецтво, факти віддалення від світу і життя в пустелі почали спостерігатися лише після середини III століття і оформилися в суспільний інститут в IV столітті. Таким чином, аскеза, яка від початку є однією з обов’язкових складових християнського способу життя, знайшла своє особливе вираження в чернецтві.
Постановка проблеми
Тут виникає питання: чому чернецтво виникло з такою затримкою в історії Церкви? Які чинники зумовили те, що аскеза, що від початку властива християнському життю, вилилася в особливу форму чернецтва в цей період? Само собою зрозуміло, що в даному випадку ми не розглядаємо чернецтво в богословському аспекті і не намагаємося пояснити його з точки зору покликання Божого, а також покликання людини, але намагаємося підійти до нього як до інституту Церкви. І тому ми постараємося пояснити факт його появи через події і зміни в суспільному житті.
Соціальні умови
Отже, основними змінами, що відбулися в окреслений період у житті християн, були: посилення гонінь проти християн з середини ΙΙΙ століття, остаточне їх припинення в IV столітті, визнання християнства як державної релігії, пов’язане з масовим вступом язичників в християнську Церкву і посиленням церковної організації. Ці події, що проходили на тлі загальної соціальної і економічної кризи, що ознаменувала цей період, очевидно, пов’язані з появою чернецтва. І тому необхідно більш детально розглянути, яку роль міг зіграти кожен з цих чинників у виникненні чернецтва.
Перша гіпотеза
Перша гіпотеза, за допомогою якої ми спробуємо пояснити це явище, може бути сформульована таким чином: посилення гонінь проти християн з середини III століття призвело до втечі віруючих з населених районів у пустелі, куди не могло дістатися держава зі своїми каральними органами.
Історичні джерела повідомляють, що багато християн були змушені, групами або поодинці, залишити місце свого перебування і бігти в пустелю, щоб уникнути ув’язнення. Зокрема, історик Созомен повідомляє, що багато його сучасників вважали гоніння проти християн причиною виникнення чернецтва:
«Інші ж кажуть, що причиною його були тогочасні гоніння за віру, і що це життя отримало початок, коли християни, тікаючи від переслідувань, робили собі житло в горах, пустелях і лісах».
Ця гіпотеза, однак, не дає повного пояснення феномену чернецтва. Гоніння, дійсно, могли стати причиною втечі християн в пустелю і таким чином зіграти свою роль у появі чернечого способу життя, проте вони не могли привести до його збереження і подальшого оформлення в особливий інститут. Після припинення гонінь мав би припинитися або, принаймні, значно скоротитися і потік християн в пустелю. У дійсності, однак, сталося прямо протилежне. Втеча християн в пустелю не тільки не зупинилося після припинення гонінь, але й посилилося.
Друга гіпотеза
Друга гіпотеза полягає в наступному: припинення гонінь і визнання християнства як релігії, що вільно сповідується, призвело до секуляризації житті християн і викликало протести багатьох віруючих, що виявилися у масових відходах в пустелю і створенню там монастирів.
Відомо, що з другого десятиліття IV століття не тільки зникли всі зовнішні перешкоди, але з’явилися і прагматичні причини для хрещення в християнську віру. І дійсно, багато людей у той період стали християнами для того, щоб отримати певні соціальні чи економічні привілеї. Це явище призвело до різкого зростання числа християн і до секуляризації їхнього життя. Однак воно ж привело і до ослаблення єдності християнських громад, в яких взяли гору тенденції до індивідуалізму. І подібно до того, як у соціальному житті індивідуалізм є причиною відходу з соціуму, який проявляється у формі індивідуального самогубства, так і в релігійному житті індивідуалізм привів до відходу від світу, проявився в переході в чернецтво. Відхід зі світу, що є в певному роді самогубством на рівні соціального спілкування, стає воскресінням в перспективі вищого спілкування, тобто єдності з Богом, через яке відновлюється на новому рівні та спілкування з ближніми. Чернець покидає своїх ближніх не з ненависті до них, але через неможливість жити поруч з ними тієї релігійної життям, яким він хоче. Таким чином, чернецтво виникає як свого роду «анти-соціум», який, не будучи по суті своєю протилежністю мирського життя, створює передумови для послідовної християнського життя, перспективою якої є загальність – єднання з усіма людьми.
Знаменно в цьому зв’язку спостереження святителя Василя Великого про важливість чернечого життя: «Душевної зібраності сприяє і самота за місцем проживання … Понад інших багатьох незручностей, душа, дивлячись на безліч тих, що живуть беззаконно, по-перше, не знаходить часу відчути свої власні гріхи та здійснити покаяння в їх, навпаки ж, через порівняння себе з гіршими набуває якесь мрійливе поняття про свої заслуги; а потім заколотами і нестачею часу, які звичайні для мирського життя, через речи, що відволікають від дорогоцінної пам’яті про Бога, не тільки позбавляється можливості радіти і веселитися про Бога, втішатися Господом і радуватися словесами Господніми … але і зовсім звикає до нехтування і забуття судів Божих. А більше сього погибельного зла і зустріти неможливо».
Третя гіпотеза
Третя гіпотеза, що пояснює розвиток християнського чернецтва, пов’язує це явище з економічним і соціальним кризою тієї епохи. Зокрема, стверджується, що народження чернецтва може певною мірою вважатися одним з результатів соціальних проблем, що виникли завдяки збігу аскетичних прагнень християн з повним зубожінням суспільства, подією того часу.
Зв’язок економічної та релігійного життя людини в цілому відомий. Бідність, збільшення податків, фінансова криза, корупція влади і загальна соціальна нестабільність, що знаменували епоху правління Діоклетіана, природним чином сприяли втечі в пустелю і розвитку чернецтва. З відходом від світу християни не тільки знаходили більш сприятливі умови для аскетичного життя, а й рятувалися від нестерпних економічних і соціальних утисків. Не випадково чернецтво було більш поширене в Єгипті, і особливо в Фіваїді – аграрному районі, що особливо постраждав через економічну і соціальну кризу.
Зв’язок відходу у пустелю з економічними і соціальними передумовами знаходить підтвердження в монастирської традиції. Так, наприклад, в «Лузі духовному» – збірнику висловів святих отців – в оповіданнях про авву Олімпія і про іншого ченця, який жив разом з аввою Пафнутієм, їх прихід і повернення в чернече життя відповідно пояснюються соціально-економічними причинами. Значення цих причин, однак, не варто переоцінювати. Подібні умови існували в житті християн і раніше, але не приводили до відходу від світу. Більш того, на підставі подальшої історії чернецтва легко переконатися, що періоди розквіту чернецтва неодмінно не збігаються з економічними і соціальними кризами, а також люди, що відходять до чернечого життя, не є завжди вихідцями з найбідніших і нижчих верств суспільства.
Четверта гіпотеза
Нарешті, четверта гіпотеза може бути сформульована таким чином. Зміцнення інституту Церкви обмежило її харизматичну складову і створило необхідність створення нових можливостей для плекання харизматичної життя. Відповіддю на цей новий виклик, була поява чернецтва.
Одночасно з розвитком інституту Церкви з’являються, як відомо, і різні громади християн, які, вступаючи в конфлікт з офіційною Церквою, закликають до повернення до «справжнього» релігійного життя (наприклад, монтаністи, новатіанци, Донатисти). Втім, одночасно, і в лоні самої Церкви багато віруючих, не піддаючи сумніву сам її інститут, прагнуть до більш повного досвіду харизматичного змісту християнської віри. Ці тенденції стають більш яскраво вираженими, починаючи з III століття з посиленням інституту Церкви. Так виникла необхідність у новому життєвому просторі для віруючих, яким стала пустель. Відхід в пустелю не є відходом з Церкви, але відходом від світу. Чернець йшов у пустелю з тим, щоб цілком присвятити себе новому життю, яке пропонувала йому Церкву. Цей відхід можна було б вважати і свого роду протестом проти життя християн в світі. Такий погляд, однак, в цілому не представляється вірним. Ченці-християни і християни-миряни ніколи не вступали в протистояння або в конфлікт один з одним. Протягом всього Середньовіччя, і надалі, в Новий час, не тільки існували тісні зв’язки між монастирськими і парафіяльними християнськими громадами, а й в цілому чернецтво залишалося ідеалом суспільного життя для віруючих у світі. Це було особливо характерно для східного середньовічного християнства, де соціальне життя віруючих несло яскраво виражену печатку чернечого ідеалу.
Згідно Ернсту Трёльчу, з розвитком Церкви утворилася глибока прірва між нею і світом, який тепер необхідно було або відкинути, або прийняти у всій його сукупності. Чернецтво пішло по першому шляху, а широкі народні маси християн – по другому. Однак це пояснення, яке також передбачає протиставлення ченців християнам-мирянам, не відповідає історичній дійсності. Чернецтво не повинно розглядатися як розкол християнства, до нього потрібно ставитися як до посилення християнського життя. А посилення, у свою чергу, не означає конфлікту, але являє собою розподіл послухів усередині єдиного церковного цілого.
Підводячи підсумок, ми можемо сказати, що християнське чернецтво як організація аскетичного життя віруючих виникає під впливом всіх названих чинників. Всі вищевказані причини: на початку посилення гонінь, вигнала багатьох християн в пустелі, потім загальний економічна і соціальна криза, далі, секуляризація життя християн у світі, яка послабила єдність церковних громад, і нарешті, зміцнення інституту Церкви, що породило необхідність нового простору для плекання харизматичної життя , – внесли свій внесок у народження і формування християнського чернецтва.
Професор Георгій Мандзарідіс, професор Морального богослов’я і Соціології християнства Богословського факультету Університету імені Аристотеля м. Салоніки.
Переклад українською мовою – «Київське Православ’я».