Святі священомученики Василь, Єфрем, Євген, Елпідій, Агафодор, Етер і Капітон несли благовістя Христове в землі Північного Причорномор’я від Дунаю до Дніпра, включно з Кримом, і засвідчили своє апостольське служіння мученицькою смертю в IV столітті в місті Херсонесі Таврійському.
Ще задовго до Хрещення святого Володимира християнська віра вже проникла в Крим, який в давнину називалося Тавридою і був підвладний римським імператорам. Початок освіти Тавриди вірою Христовою належить святим апостолом Андрієм Первозванним († 62; пам’ять 30 листопада). Подальшого поширення християнства там сприяли, крім своєї волі, самі ж його вороги: римські імператори засилали туди державних злочинців, якими в перші три століття християнства вважалися і сповідники Христа. Так, в правління Траяна (98-117) був засланий на ув’язнення в каменоломні Інкермана святий Климент, єпископ Римський († 101; пам’ять 25 листопада). Там продовжував він свою проповідь, там прийняв і мученицьку кончину.
Язичники, що населяли кримські землі, чинили впертий опір поширенню християнства. Але віра Христова через своїх самовідданих проповідників міцніла і затверджувалася. Багато благовісників поклали свої життя в цій боротьбі.
На початку IV століття в Херсонесі була заснована єпископська кафедра. Це була переломна епоха, коли Херсонес, який служив базою для римських воїнів, поступово переходив в залежність від Візантії. У царювання Діоклетіана (284-305), в 300 році (тобто ще до початку гоніння, яке імператор почав з 303 року) Єрусалимський Патріарх Ермон (303-313) для Євангельської проповіді розіслав в різні країни багатьох єпископів. Двоє з них, Єфрем та Василь, прибутку в Херсонес і насаджували там Слово Боже. Потім святитель Єфрем пішов до народів, які жили по Дунаю, де в благовісті Христовому зазнав багато скорботи і праці. Під час розпочатого гоніння він був обезголовлений (точно відомий лише день його кончини – 7 березня).
Проповідь в Херсонесі продовжував святий Василь – сподвижник святого Єфрема. Багатьох ідолопоклонників він наставив на шлях істини. Інші заблудлі жителі міста, запеклі його діяльністю, чинили шалений опір: святий сповідник був схоплений, нещадно побили і вигнали з міста. Вийшовши в гори і оселившись в печері, він невпинно благав Бога за що вигнали його, щоб Він осяяв їх світлом істинного богопізнання. І Господь послав невірним диво. У знатного жителя Херсонеса помер єдиний син. Покійний з’явився батькам уві сні і розповів, що якісь святий Василь своїми молитвами до Істинного Бога може воскресити його з мертвих. Коли батьки розшукали святителя і просили його зробити диво, святий Василь відповідав, що сам він – грішна людина і не має сил воскрешати мертвих, але Господь Всемогутній і може виконати їхнє прохання, якщо вони увірують в Нього. Довго молився святий, закликаючи Ім’я Святої Трійці. Потім, освятивши воду, вилив її на померлого, і той ожив. З пошаною був повернутий до міста святитель, багато хто увірував і хрестився.
Незабаром, за наказом імператора Максиміана Галерія (305-311), гоніння на християн вибухнуло з новою силою. Хрістоненавістніки озброїлися і проти святителя Василя: 7 березня 309 року вони вночі увірвалися в його будинок, зв’язали його, поволокли по вулицях і забили до смерті камінням і палицями. Тіло святителя було кинуто за містом на поталу псам і птахам і багато днів лежало без поховання, але залишилося недоторканим. Потім християни таємно поховали в печері святе тіло мученика.
Через рік, дізнавшись про мученицьку кончину святителя Василя, три його сподвижника – єпископи Євген, Елпідій і Агафодор, залишивши проповідь в Геллеспонтській країні, прибули в Херсонес продовжити його святе діло. Вони поклали багато праці для спасіння людських душ. Всі три єпископи розділили долю свого попередника – біснуваті язичники також забили їх камінням 7 березня 311 року.
Через декілька років, вже за царювання святого рівноапостольного Костянтина Великого (306-337; пам’ять 21 травня) з Єрусалима в Херсонес прибув єпископ Етер. Спочатку він теж зустрів протидію з боку язичників, але святий імператор, який оголосив свободу християнської віри у всій імперії, не допустив насильницьких дій проти проповідника: він видав указ, за яким херсонеським християнам безперешкодно дозволялося здійснювати богослужіння. Стараннями святителя Етера в місті був побудований храм, де святий мирно правил своєю паствою.
Щоб віддячити імператора за заступництво християнам, святитель Етер їздив до Константинополя. На зворотному шляху він захворів і помер на острові Амосе (у Греції) 7 березня.
На місце святителя Етера святий імператор Костянтин надіслав в Херсонес єпископа Капитона. Християни зустріли його з радістю, але язичники зажадали від нового єпископа знамення, щоб увірувати в Бога, Якого він проповідує. Поклавши всю надію на Господа, святий Капітон в святительському вбранні увійшов в розпалене вогнище, довго молився в вогні і вийшов з нього неушкодженим, набравши в свою фелон гарячого вугілля. Тоді безліч невіруючих переконалися в силі Бога християнського.
Про це диво і про велику віру святого Капітона було сповіщено святому Костянтину і святим отцям на Першому Вселенському Соборі в Нікеї (325).
Через кілька років святитель Капітон у справах попрямував до Константинополя, але корабель бурею прибило в гирлі Дніпра. Місцеві жителі (язичники), захопивши корабель, втопили всіх, хто був на його борту, у тому числі і святого Капітона. Це сталося 21 грудня. Пам’ять святого єпископа Церква встановила відзначати з іншими херсонеськими священомучениками, 7 березня.
Проповідь священомучеників зміцнила віру Христову в Херсонесі. З початку V століття це місто стає духовним центром, звідки християнство поширюється на північ у бік Київської Русі. З IХ століття Херсонес все більше привертає увагу українців, що почали селитися в місті. Сучасні археологічні розкопки показали, що в місті було понад п’ятдесят храмів, що відносяться до V-ХIV століттям. У 987 році в Херсонесі прийняв Хрещення святий рівноапостольний князь Володимир. Це стародавнє місто з’явилося колискою християнства в Київської Русі.
Тропар Херсонеським священомученикам, глас 4
Боже отців наших, / здійснюй завжди з нами по доброті Твоєї, / не відкинь милость Твою від нас, / але молитвами їх / у мири заховай життя наше.
Кондак Херсонеським священомученикам, глас 2
Світлий день настав, / свято пам’яті пастирів, що світло несли єпископське служіння в Херсонесі, / їх же оспівуємо сьогодні, / які потерпілі за Христове стадо. / Священомученики, молите Христа-Царя, / щоб і нас удостоїв гідного стояння, та співаємо вам: / Радуйтеся, святі отці, / що за Христа кров свою пролили.