Статтю присвячено розгляду історичного минулого Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря у XV – XVI ст. Розкривається питання монастирських надбань та благоустрою обителі. Подаються відомості про видатних провідників благочестя монастиря.
Ключові слова. Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир, настоятель, ігумен, братія.
Життя іноків, яке вимагає не тимчасових поривів душі, і не короткочасного пробудження релігійного почуття, але постійного, неухильного слідування по шляху самопосвяти та самозаглиблення, особливо має потребу в великих керівниках, які б утверджували нетверду волю на вузькому шляху спасіння. Так і в історії Свято-Михайлівської Золотоверхої обителі були видатні настоятелі-будівничі, які дбали не тільки про матеріальний благоустрій монастиря, але й про духовне зростання та вдосконалення братії.
До кінця XIV ст. Золотоверхо-Михайлівський монастир був уже остаточно відновлений та встановлений. Про це свідчить підпис «святого Михайла Золотоверхого ігумена Стефана Перемило» під одним актом 1398 р. [1, 2]. Ймовірно він уже володів сусідніми з ним землями на сучасному Хрещатику і Андріївському узвозі, так як грамотою Сигизмунда I від 15 березня 1523 р., ці землі були закріплені за монастирем [3].
Близько 1470 р. якась княгиня Ірина, можливо дочка князя Симеона Олельковича, який правив в ці роки, дала, як говорить старий монастирський поменник, Свято-Михайлівському монастирю землю «пашенную», названу по її імені «Орининською», і Дівочу гору над річкою Либідь із млином, лісом і пасікою [4], а в монастирі збудувала кам’яний приділ Входу Господнього в Єрусалим. Ймовірно цей приділ являв із себе прибудовану до Михайлівської церкви невелику хрещальню [5].
У 1496 р. київський воєвода* дав монастир старцю Івану Смолянину, але в тому ж 1496 р. великий князь литовський Олександр Казимирович «пожалував» монастир киянину Григорію Поповичу в пожиттєве управління з умовою постригу його [6]. У монастирській бібліотеці зберігалась ця давня грамота в якій читаємо: «Сам Олександр, Божою милістю, Воєводі Київському, князю Димитрію Путятичу. Бив нам чолом Гришко Григорович Попович із Києва й просив нас монастиря в Києві святого Михаїла, золотоверхого, і повідав перед Нами, що цей монастир дав від себе тримати старцю якомусь простому, Івану Смолнянину, без нашої волі, і він цей монастир опустошив. Тож ми тут питались намісника Полоцького, пана Юрія Поцевича, чи є той монастир наше «поданье»? Пан Юрій перед нами повідомив, що здавна є той монастир наше «поданье». Але коли це є наше «поданье», а ти його без Нашого відома дав би тому ченцю, і Ми той монастир святого Михаїла золотоверхого тому Гришку Поповичу дали тримати до його живота. А він має «тымъ бардзей» в закон постригтися. І казали щоб його в той монастир «увязати» (увести в управління. – Авт.) князю Івану Шашкевичу. Написана у Вільні липня 27 дня індикт 14». Якщо цей Попович є однією особою із згадуваним в історичних документах ігуменом Іоною, то вибрання братією Григорія Поповича і затвердження його вищою владою необхідно визнати вдалим. Іона, згідно свідчень які збереглись, береться із твердим наміром привести справи Свято-Михайлівського монастиря в порядок. Він розшукує старі документи на маєтності й землі обителі, веде судові процеси тощо [7].
У 1513 р. ігуменом Свято-Михайлівського монастиря був отець Ігнатій. Початок нового періоду в історії обителі – періоду його звеличення, процвітання і слави був покладений ігуменом Макарієм[8]. До його ігуменства, іноки, які збирались біля Золотоверхої церкви, не являли собою єдиної монастирської общини, і їх настоятелі, як вважає проф. С. Голубев, домагались цього звання у київських воєвод «із-за розрахунків житейських», внаслідок чого монастирське життя не могло йти нормально, а церква й монастир продовжували перебувати в запустінні [9].
Макарій, вступаючи на ігуменство Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря, зумів отримати прихильність киян, і при їх підтримці та за порадою київського воєводи Андрія Немировича в 1523 р. у столичному місті Кракові випросив у короля і великого князя литовського Сигизмунда I дуже важливу грамоту [10]. У ній король, забезпечуючи за Макарієм настоятельство і даючи йому офіційний дозвіл на відновлення монастиря, дозволяє встановити в ньому общину з наданням їй широких прав [11]. Наприклад, права самоуправління, яке звільняло від втручання у внутрішні справи обителі світських і духовних начальств; і права вибору настоятеля за своїм бажанням та із своєї братерської громади [12]. Отже, король брав монастир під свій власний, так званий господарський, патронат.
У цій грамоті читаємо: «Бив нам чолом ігумен з Києва Макарій і просив нас, аби дали йому церкву в Києві, Святого Архістратига Михаїла Золотоверхого, щоб він там монастир справив і общину встановив… і доповів, що та церква запустіла. Також деякі бояри київські про те нам доповіли, і від нас того бажали. А він має там монастир збудувати і общину в ньому справити, по їхньому закону грецькому, такому ж, як і по наших монастирях. І землі до того монастиря має тримати по давньому, як перед тим бувало, по самий вал і по Лядські ворота, і по Євсійкову долину, по стару дорогу, по Михайлівський узвіз. А до того ж ігумен цього монастиря від свого збіжжя, коли собі на спожиток коли-небудь звідкілясь буде привозити, мита не мусить городового, ані сповіщення давати. Которого ж монастиря ти, пан воєвода, ані митрополит, ані хто з підданих наших не має подавати і нічим у нього не вступати, бо ми беремо те на нас, Господаря. А коли він той монастир справить і общину встановить, тоді мають братія того монастиря, по його смерті, ігумена між собою обираючи, поставляти і за нас Бога просити. А те ми учинили заради того, що та церква Божа від виняття Київського опустіла і хвали Божої в ній не було. А на затвердження того і печатку нашу казали прикласти до цього нашого листа. Написаний у Кракові 15 березня 1522 р.» [13].
Щоб зрозуміти велике значення цієї грамоти, даної на ім’я київського воєводи Немирича, треба поглянути на вже традиційні зловживання цього часу. Так, за рік перед тим, іноки Києво-Печерської обителі також просили короля про самоуправління общиною. Вони говорили йому, що київські воєводи дуже часто, по декілька раз в рік, приїзджають в їх монастир, «а архимандрит і старці їх частують і обдаровують», і із-за цього, їх частого приїзджання монастир приходить в «убожество». А коли помирає архімандрит, воєводи беруть монастир в свої руки і захоплюють собі не тільки майно по померлому і продуктові збереження, а й деякі монастирські речі [14].
У схожому становищі особливо після «виняття» опинились й інші київські монастирі – Пустино-Микільський, Межигірський і под. Усі вони в 1520 роках одержали від короля подібні грамоти. Очевидно «виняття», тобто велике спустошення й пограбування Києва, сталося між 1500 – 1520 роками. Ось яку звістку подає київський історик М. Берлінський під 1500 р.: «Менглі-Гіреєві татари пустошили південні області разом з російськими стрілецькими полками, які, зайнявши місто Київ, утримували його за собою до вступу князя Олександра на польський престіл» [15].
Ось як розуміє це «виняття» Ф. Ернст: «Багато Київ пережив руйнувань, але ту роль, яку накидували Батиєві, з далеко більшими підставами треба приписати татарським погромам XV віку – Едігея й «перекопського царя» Менглі Гінея. Лише тепер Київ, за словами сучасників, «погубив красоту свою», з цього часу починається «вынятье кіевское». Наслідком саме цих погромів було запустіння багатьох частин колишнього Києва й зв’язана з ним загибель пам’яток попередньої доби [16].
Д. Бантиш–Каменський, слідом за В. Карамзіним, вказує, що російські загони спалили передмістя київське в 1502 р. Здається, оці «подвиги» московських стрільців і слід вважати «київським виняттям», після якого згадані монастирі треба було відновлювати мало чи не на голому місці [17].
Це перепало на долю активного й дієвого ігумена Макарія, який скоро привів у порядок справи братії та відновив Михайлівську церкву [18], яка особливо сильно постраждала в рік нападу на Київ кримського хана Менглі-Гірея (1482 р.). Смутні часи татарських набігів сильно відбились на земельних монастирських уділах. Багато документів на монастирські землі були втрачені і знищені, а маєтності потрапляли в чужі руки. Про повернення цих земель піклувався ще ігумен Іона, але ще більше зусиль доклав Макарій. Турбувався він і про придбання нових земель, частково через пожертви від короля, частково через купівлю. Ця обставина свідчить вже про деякі матеріальні надбання обителі [19]
Приблизно через пів сторіччя після Едігеєвого погрому й справді можна відмітити певну реставраційну добу. Близько 1470 р. київський князь Симеон Олелько наново перебудовує і розписує велику церкву Печерського монастиря, прибудовує й собі спеціальну «гробницю». Приблизно тієї ж доби реставрується й церква Успіння на Подолі, і прибудовано до Золотоверхої Михайлівської церкви мініатюрну чотирьохстовпну та трьохапсидну церківку [20]. «Стиль будов доби київського середньовіччя виявляє нам згадана вище церківка, – пише Ф. Ернст, – яку прибудувала до великої церкви Михайлівського монастиря княжна Орина. Вона нотує тісний зв’язок із традиційним храмовим типом XI–XII ст. Очевидно, вона була однотипна, як предтечівському приділові в Лаврі (церківці XII в.), так і розкопаній 1923 р. М. О. Макаренком та І. В. Моргилевським церківці біля південної вежі чернігівського Спаса. Три церкви, що були перебудовані або реставровані на поч. XVII віку – Кирилівська, Михайлівська та Лаврська – були центральними будівлями трьох найважливіших київських монастирів того часу» [21].
У 1526 р. Свято-Михайлівський монастир, при тому ж ігумені Макарії, володів вже значними територіями [22], які тоді ж 14 пунктами були записані ним у рукописній Євангелії Михайлівської обителі, в котрій містилось прокляття на тих хто захоче силою заволодіти цими маєтностями [23].
Монастирю належала уся навкруги нього Михайлівська гора, усе південне, або Печерське відділення Старого міста, весь Хрещатик і половина Клова до Лютеранської кирхи. А з іншої сторони, починаючи з Львівських воріт весь Кудрявець до Шулявщини [24]. Великий об’єм земельних володінь, який би зараз приносив значний прибуток, через нестачу населення й робочих рук, давав тоді маленький дохід і монастир залишався постійно бідним.
Те, що багатотурботливий ігумен Макарій виконав свій офіційно висловлений намір «справити» монастир, тобто вивести його із запустіння – це звичайно сумніву не підлягає. Також із великою ймовірністю можна думати, що обитель йому зобов’язана і винесенням «із-під спуда» головної її святині – багатоцілющих мощей св. великомучениці Варвари, назавжди забезпечуючи за цією обителю те високе значення в очах православних, яким вона користується довгі віки [25].
Впорядкування справ обителі було поставлене Макарієм настільки добре та міцно, що не дивлячись на дещо дивне господарювання в монастирі після ігумена Кирила якогось Подопросвіта, благоустрій обителі не порушувався. Приємники Подопросвіта, йдучи слідами Макарія, все більше й більше примножували монастирські достатки, або через добровільні пожертви, або ж через купівлю маєтностей, не рідко досить цінних. З тих пір, майже безперервно, слідує приємство Михайлівських ігуменів [26]. Відомо, що в другій половині XVI ст. Золотоверхому монастирю покровительствував київський воєвода благовірний князь Констянтин Острозький [27].
Із ігуменів цього часу найбільш відомими є Симеон (приблизно 1553 – 1559) й Іосаф Мировський (1602 – 1618). Перший вів судові процеси щодо монастирських земель, захоплених у важкі часи, купляв нові маєтності, заохочував можновладців до пожертвувань на обитель. Із таких судових справ Симеона відомі по документах: справа з Богдановичем про землю за Пробитим валом, справи щодо володіння на Припяті, і щодо Ориненської землі. Для спокою свого монастиря він знайшов, наприклад, більш зручним і вигідним вічні володіння обителі на Прип’яті обміняти на Золоткаєвську землю в Товстому лісі, яка примикала до володінь Свято-Михайлівського монастиря.
Ігумен Симеон почав писати монастирський поменник чи синодик, який вважають за найстаршим серед тих, що збереглися [28]. Симеон же купівлею придбав село Глевахи в двадцяти верстах від Києва, за тридцять кіп литовських грошей, хоча сам продавець в купчій вказує, що продає він дешево заради «вічних молитов в монастирі за нього самого і за його батьків». При цьому ж Симеоні пожертвовано Золотоверхому монастирю досить значний маєток Юрівка, в п’ятдесяти верстах від Києва і затверджено за монастирем острів Обрубний, за Дніпром, у верхньому Черториї, який заключав в собі два озера, сінокоси, луги і под.
Після смерті ігумена Симеона ріст монастирських маєтностей майже припиняється. За весь цей час монастир придбав при Іосафі Мировському тільки три володіння: ниву Введенську в Києві, біля самого монастиря, три озера за Дніпром, за річкою Половицею і «Вета с мытом на гребле по грошу от воза» [29]. Ігумен Іосиф виконував, разом з тим, функції архімандрита Слуцького монастиря. Упокоївся 22 грудня 1618 р. [30].
Взагалі XVI ст. в історії Золотоверхого монастиря виявляється часом збирання різних надбань. Щоб настоятелі намагались робити якісь покращення в обителі, турбувались про його благоустрій, свідчень ніяких немає. І келії, і службові монастирські будови по-старому залишались дерев’яними. Такими їх бачив і описав в половині XVII ст. диякон Павло Алепський. Між іншим, зовнішня недоглянутість монастиря і не дивна. Часи були хоч і спокійні, в порівнянні з попередніми, але все ж важкі, нестабільні [31].
Та й не один Свято-Михайлівський монастир був зовнішньо бідним – увесь Старий Київ лежав у руїнах і не піднімався майже до XVIII ст. [32]. Лише древній Михайлівський собор, як і в попередні роки, звертав на себе увагу своїм золотим куполом.
Причина того, що ця церква була вкрита золотом, за М. Груневегом така: «Коли Едігей (ординський хан) оволодів містом (1416 р.), жінки втекли до замку і молились Богу. Оскільки Він захистив їх, вони вирішили віддати свої коштовності на позолоту церкви й здійснили після того, як Бог врятував їх від поганих» [33]. Причина, звичайно, легендарна, адже свою назву собор несе з 1108 р., але сам факт позолоти бані споруди тепер не викликає сумніву [34].
У кінці ХVІ ст., мандрівник Еріх Лясота, відвідавши Києво-Михайлівський монастир, записав: «…Церква св. Михаїла в Києві, на горі, дуже красива будівля, посередині її круглий купол із визолоченою покрівлею, верхні в ній склепіння мозаїчної роботи…» [35].
Французький інженер на польській службі Гільйом Левассер-де-Боплан, який був у Києві близько 1640 р., говорив: «Храм святого Михайла називається також Золотоверхомихайлівським, тому що покритий позолоченою бляхою. Тут показують мощі святої Великомучениці Варвари, принесені, як говорять, під час війн нікомідійських» [36]
Те, що було саме так, підтверджує і запис, зроблений Рейнольдом Гейденштейном: «Є в Києві храм святого Михаїла із золотим верхом. У ньому вціліли хори, викладені мозаїкою: в середині храм розписаний у грецькому стилі…» [37].
Внаслідок Люблінської унії 1569 р. Київ перейшов безпосередньо під владу Польської корони. Але поки у воєводстві Київському залишався славнозвісний «захисник православ’я» благовірний князь Костянтин Острозький, становище монастиря не змінювалося [38].
Отже, незважаючи на часті напади на Київ, Свято-Михайлівський Золотоверхий собор залишався в основі своїй неушкодженим. І час після цього, це час набуття монастирем, завдячуючи видатним настоятелям, нових, або повернення старих земель й маєтностей.
Завдяки цим поступовим змінам на краще в політичному плані, коли Свято-Михайлівський Золотоверхий монастир отримав т. зв. «королівську ставропігію» від литовських володарів, він мав усі можливості для швидкого розвитку ще й тому, що в ньому зберігалась велика неоціненна скарбниця добродійства й чудотворіння – дорогоцінні мощі св. великомучениці Варвари.
Посилання
- Цей підпис був поставлений у дарчій грамоті Печерському монастирю від 21 листопада 1398 р. (Ивакин Г. Киев в XIII-XV веках. – К.: Наукова думка, 1982. – С. 68).
- Оглоблин М. К вопросу о начале Киевской Академии. “Выпись с книг городских воеводства киевского,1593 г.” // Киевськая Старовина. – К., 1886. – Т. XIV (март). – № 14. – С. 487.
- Макарий (Булгаков), митр. История Русской Церкви… Т. 5. – С. 162.
- Петровскій С., свящ. Златоверхій Михайловскій монастырь въ Кіеве… С. 21.
- Петровъ Н. Историко-топографическіе очерки древняго Кіева // Труды КДА. – К.: Тип. Г. Т. Корчакъ-Новицкаго, 1897. – № 2. – С. 238-270. У XV ст. Київ отримав Магдебургське право (Київ. Роки, події, люди…: Календар знаменитих дат і подій на 2000 рік. – К.: Вид. Київська міська організація українського товариства охорони пам’яток історії та культури, 1999. – С. 5).
- АЗР – СПб., 1846-1853. – Т. 1. – № 141. – С. 357.
- Петровскій С., свящ. Златоверхій Михайловскій монастырь въ Кіеве… С. 25.
- Дегтярьов М., Реутов А. Михайлівський Золотоверхий монастир… С. 136.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастыря»… С. 73.
- Лебединцев П., прот. Кіево-Михайловскій Золотоверхій монастырь… С. 15.
- Євстратій (Голованскій), іером. Кієво-Златоверхо-Михайловскій первоклассный монастырь… С. 8 – 9.
- Лебединцев П., прот. Кіево-Михайловскій Золотоверхій монастырь… С. 10.
- Закревський Н. Описание Киева… Т. 1. – С. 495.
- Сборник материалов для исторической топографии Киева… С. 140.
- Берлінський М. Історія міста Києва… С. 95.
- Ернст Ф. Київська архітектура XVII віку // Київ та його околиця в історії і пам’ятках / Під ред. голови секції акад. М. Грушевського Українська Академія Наук Історична секція. – К.: Державне видавництво України, 1926. – C. 125 – 165.
- Дегтярьов М., Реутов А. Михайлівський Золотоверхий монастир… С. 72.
- Паломник Киевский или путеводитель по монастырям. Изд. 3-е… С. 76.
- АЮЗР. – СПб., 1868. – Т. 1. – С. 473.
- Ернст Ф. Київська архітектура XVII віку // Київ та його околиця в історії і пам’ятках / Під ред. голови секції акад. М. Грушевського Українська Академія Наук Історична секція. – К.: Державне видавництво України, 1926. – C. 125-165.
- Ернст Ф. Київська архітектура XVII віку // Київ та його околиця в історії і пам’ятках / Під ред. голови секції акад. М. Грушевського Українська Академія Наук Історична секція. – К.: Державне видавництво України, 1926. – C. 125-165).
- Макарий (Булгаков), митр. История Русской Церкви… Т. 5. – С. 196.
- Петровъ Н. Описаніе рукописныхъ собраній, находящихся въ Кіеве: Собранія рукописей Кіево-Печерской Лавры, Кіевскихъ монастырей Златоверхо-Михайловскаго, Пустинно-Николаевскаго, Выдубицкаго и женскаго Флоровскаго, и Десятинной церкви. Вып. 2. – М.: Изд. Императорского О-ва Исторіи и Древностей Россійскихъ при Московскомъ Университете, 1897. – С. 132 – 133.
- Закревський Н. Описание Киева… 1868. – Т. 1. – С. 512.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастыря»… С. 75.
- Настоятелі монастиря досить часто змінювалися через вплив світської (католицької) влади, яка або невдало направляла свобідний вибір братії, або ж сама незаконним чином прямо призначала ігуменів.
- Сборник материалов для исторической топографии Киева… С. 10.
- Євстратій (Голованскій), іером. Кієво-Златоверхо-Михайловскій первоклассный монастырь… – С. 105.
- Івакін Г. До питання про кам’яну архітектуру пізньосередньвічного Києва // Археологія Києва. – К., 1992. – С. 117.
- Євстратій (Голованскій), іером. Кієво-Златоверхо-Михайловскій первоклассный монастырь… – С. 106.
- Петровъ Н. Историко-топографическіе очерки древняго Кіева // Труды КДА. – К.: Тип. Г. Т. Корчакъ-Новицкаго, 1897. – № 2. – С. 238-249.
- Каргер М. Древний Киев… С. 214 – 217.
- Івакін Г. Історичний розвиток Києва XIII – середина XVI ст… С. 125 – 126.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастыря»… С. 131.
- Путевыя записки Эриха Ляссоты… С. 19.
- Кіевъ въ разные годы своего существованія по описанію современниковъ и очевидцевъ // КЕВ. – К., 1874. – № 14. – С. 384–403.
- Мицик Ю., Кулинський М. Київ у описі Рейнгольда Хайденштайна // Київська Старовина. – К.,1993. – № 5. – С. 19.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастыря»… С. 72.
Джерела та література
- АЗР – СПб., 1846-1853. – Т. 1. – № 141. – С. 357.
- АЮЗР. – СПб., 1868. – Т. 1. – С. 473.
- Берлінський М. Історія міста Києва… С. 95.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастиря»… С. 73.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастиря»… С. 75.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастиря»… С. 131.
- Голубев С., проф. «Восьмисотлетіе Кіево-Михайловскаго Златоверхаго монастиря»… С. 72.
- Дегтярьов М., Реутов А. Михайлівський Золотоверхий монастир… С. 136.
- Дегтярьов М., Реутов А. Михайлівський Золотоверхий монастир… С. 72.
- Ернст Ф. Київська архітектура XVII віку // Київ та його околиця в історії і пам’ятках / Під ред. голови секції акад. М. Грушевського Українська Академія Наук Історична секція. – К.: Державне видавництво України, 1926. – C. 125 – 165.
- Ернст Ф. Київська архітектура XVII віку // Київ та його околиця в історії і пам’ятках / Під ред. голови секції акад. М. Грушевського Українська Академія Наук Історична секція. – К.: Державне видавництво України, 1926. – C. 125-165.
- Ернст Ф. Київська архітектура XVII віку // Київ та його околиця в історії і пам’ятках / Під ред. голови секції акад. М. Грушевського Українська Академія Наук Історична секція. – К.: Державне видавництво України, 1926. – C. 125-165).
- Євстратій (Голованскій), іером. Кієво-Златоверхо-Михайловскій первоклассный монастырь… С. 8 – 9.
- Євстратій (Голованскій), іером. Кієво-Златоверхо-Михайловскій первоклассный монастырь… – С. 105.
- Євстратій (Голованскій), іером. Кієво-Златоверхо-Михайловскій первоклассный монастырь… – С. 106.
- Закревський Н. Описание Киева… 1868. – Т. 1. – С. 512.
- Закревський Н. Описание Киева… Т. 1. – С. 495.
- Івакін Г. До питання про кам’яну архітектуру пізньосередньвічного Києва // Археологія Києва. – К., 1992. – С. 117.
- Івакін Г. Історичний розвиток Києва XIII – середина XVI ст… С. 125 – 126.
- Каргер М. Древний Киев… С. 214 – 217.
- Кіевъ въ разные годы своего существованія по описанію современниковъ и очевидцевъ // КЕВ. – К., 1874. – № 14. – С. 384–403.
- Лебединцев П., прот. Кіево-Михайловскій Золотоверхій монастырь… С. 15.
- Лебединцев П., прот. Кіево-Михайловскій Золотоверхій монастырь… С. 10.
- Макарий (Булгаков), митр. История Русской Церкви… Т. 5. – С. 162.
- Макарий (Булгаков), митр. История Русской Церкви… Т. 5. – С. 196.
- Мицик Ю., Кулинський М. Київ у описі Рейнгольда Хайденштайна // Київська Старовина. – К.,1993. – № 5. – С. 19.
- Оглоблин М. К вопросу о начале Киевской Академии. «Выпись с книг городских воеводства киевского,1593 г.» // Киевськая Старовина. – К., 1886. – Т. XIV (март). – № 14. – С. 487.
- Паломник Киевский или путеводитель по монастырям. Изд. 3-е… С. 76.
- Петровскій С., свящ. Златоверхій Михайловскій монастырь въ Кіеве… С. 21.
- Петровскій С., свящ. Златоверхій Михайловскій монастырь въ Кіеве… С. 25.
- Петровъ Н. Историко-топографическіе очерки древняго Кіева // Труды КДА. – К.: Тип. Г. Т. Корчакъ-Новицкаго, 1897. – № 2. – С. 238-270.
- Петровъ Н. Историко-топографическіе очерки древняго Кіева // Труды КДА. – К.: Тип. Г. Т. Корчакъ-Новицкаго, 1897. – № 2. – С. 238-249.
- Петровъ Н. Описаніе рукописныхъ собраній, находящихся въ Кіеве: Собранія рукописей Кіево-Печерской Лавры, Кіевскихъ монастырей Златоверхо-Михайловскаго, Пустинно-Николаевскаго, Выдубицкаго и женскаго Флоровскаго, и Десятинной церкви. Вып. 2. – М.: Изд. Императорского О-ва Исторіи и Древностей Россійскихъ при Московскомъ Университете, 1897. – С. 132 – 133.
- Путевыя записки Эриха Ляссоты… С. 19.
- Сборник материалов для исторической топографии Киева… С. 10.
- Сборник материалов для исторической топографии Киева… С. 140.
прот. Віталій Клос
м. Київ
Богословський вісник . – Чернівці, 2013. – №8. – С.133-145