АКАФІСТ ТРЬОМ СВЯТИТЕЛЯМ: ВАСИЛІЮ ВЕЛИКОМУ, ГРИГОРІЮ БОГОСЛОВУ ТА ІОАНУ ЗОЛОТОУСТОМУ

Кондак 1

Обрані світильники Церкви Христової Василію, Григорію та Іоан, ви вченням вашим світ просвітили і всі хитання єресів і хлусні засмучення погасили; будучи заступниками нашого спасіння, збережіть нас вашими молитвами від усяких бід і вічних мук, щоб ми з радістю подячно співали вам:

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Ікос 1

Ангели земні і люди Небесні, Святителі Христові і отці Триблаженні, поборники осяяні, молитвеники безперестанні біля престолу Триіпостасного Божества за душі наші, почуйте нас, що від серця до вас взиваємо:

Радуйтеся, бо ви маєте сміливість взивати за нас до Господа; радуйтеся, Великі угодники Святої Тройці.

Радуйтеся, дарами спільними обдаровані ; радуйтеся, апостолам рівні.

Радуйтеся, бо вашим вченням дивно засяяла благодать Христова; радуйтеся, бо ви ваш розум полонили у послух віри.

Радуйтеся, добрі робітники у винограднику Христовому; радуйтеся, від юності Богом благословенні.

Радуйтеся, бо ви скорботи життя добре перетерпіли і даний вам талант примножили; радуйтеся, бо ви волю Божу сильним світу цього з великою сміливістю благовістили.

Радуйтеся, темряву нечестя ви відігнали; радуйтеся, всю піднебесну зорями догматів ви просвітили.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 2

Бачачи єретиків люті напади, ти, святий Василію, явився гострим мечем, що розтинає сіті лжевчення, і вогнем, що спалює кукіль земного мудрування, і пастирем прекрасним, який викрив оману ідольську своїм богонатхненним словам. Навчи нас шанувати Святу Трійцю, розділену Іпостасями, з’єднану ж сутністю, і взивати до Неї: Алілуя.

Ікос 2

Розум, осяяний благодаттю Христовою, маючи, як апостолів єдинонравні, учення православних догматів вияснили і явилися трьома світильниками Триіпостасного Божества; бо, вашими богонатхненним писанням осяяна, Церква Христова світло красується, і її вірні діти підносяться, зростаючи в міру віку Христового. Тому, дивлячись на багатство благодаті Христової, вам дарованої, як наших просвітителів величаємо, взиваючи так:

Радуйтеся, носії богоносні Небесні таємниць ; радуйтеся, покаяння незмовкні проповідники.

Радуйтеся, сосуди вибрані; радуйтеся, премудрі учителі усесвіту.

Радуйтеся, в Божественному вченні Христовому ви людей навчили; радуйтеся, бо ви завжди ходили у повеліннях Господніх.

Радуйтеся, різноманітні побожні обряди у вашому житті ви показали; радуйтеся, стовпи непохитні, що віру Христову божественними догматами утвердили.

Радуйтеся, бо ви словесне стадо Христове мудро упасли; радуйтеся, православ’я найкращі богослови.

Радуйтеся, світила, що всі краї землі просвіщають; радуйтеся, сопілко і цівнице милозвучні.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 3

Сила благань батька спонукала святого Григорія Понт залишити і переселитися в Назіанз заради допомоги батькові своєму, де вченням і ділами віщав славу Божу і єресь аріанську посоромив. Тому і нас, великий святителю Григорію, перебуваючи в нетлінних оселях божественного раю, поминай біля престолу Святої Тройці, щоб ми у зворушеності взивали до Неї: Алілуя.

Ікос 3

Маючи в серцях світлоносну благодать Святої, Єдиносущної і Нероздільної Тройці, Три богопроповідники, розділені тілами і з’єднані духом, благочестиво ясно проповідували єдину Трійцю незмінну сутністю та божеством, і цю проповідь запечатали стражданнями. Тому і ми, уподібнюючись вірі їхній, взиваємо так:

Радуйтеся, сильні і незборимі Церкви Христової співпоборники; радуйтеся, істини Христової щирі ревнителі.

Радуйтеся, до Пресвятої Тройці молитвеники теплі; радуйтеся, Церкви Христової пастирі добрі.

Радуйтеся, бо ви Арія скинули і православних утвердили; радуйтеся, бо ви діянням і вченням прославили єдину Трійцю незмінну сутністю таі Божеством.

Радуйтеся, бо ви дивно уяснили іпостасі Святої Тройці, Отця, і Сина, і Святого Духа; радуйтеся, бо ви перетерпіли великі скорботи і гоніння заради Трисяйного і єдиного Божества.

Радуйтеся, бо ви щоденну тяжкість до кінця свого життя постійно несли; радуйтеся, бо ви темряву ночі злочестивих єресів розігнали промінням богомудрих догматів.

Радуйтеся, бо ви душі вірних благодаттю наситили; радуйтеся, бо ви удостоїлися бути спадкоємцями вічного Царства.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 4

Бурю люті і гніву підняли на тебе, о Золотоуст, безумні люди, зводячи на тебе наклепи і повеліваючи вигнати із царського міста. Ти ж, Золотославний, непохитно перебуваючи на ка­мені віри Христової, укріплений благодаттю Святого Духа, мужньо перетерпів бурю гонінь і мук і стражданнями приготував собі на Небесах нетлінний вінець, навчаючи всіх нести Хрест Христовий у терпінні і взивати до Бога: Алілуя.

Ікос 4

Чуючи про ваші богонатхненні слова, засвідчені великими подвигами і стражданнями, до вас приходили здалеку ті, що жадали слів життя вічного, і нетлінну поживу від вас приймали і божественне життя черпали, взиваючи до вас:

Радуйтеся, бо ви глибини Слова Божого добре дослідили; радуйтеся, бо ви безперестанним старанням Бога знайшли.

Радуйтеся, хмари, що виточують росу благочестя і напоюють всесвіт; радуйтеся, завжди текучі ріки духовні, що напоюють вірних дітей Церкви Христової.

Радуйтеся, божественних таїн охоронці і словесні сурми Божі; радуйтеся, правої віри і християнського благочестя сіячі.

Радуйтеся, бо ви безліччю чудес вірних просвіщаєте; радуйтеся, ріки, що лікування нам виливаєте.

Радуйтеся, бо ви своїми молитвами охороняєте від спокус і напастей тих, хто старанно до вас вдається; радуйтеся, всього християнського роду похвало.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 5

Боговказаною зіркою явив тебе Христос світу, великий серед ієрархів Василію, бо, придбавши пізнання божественних таїн і осяяння благодаті Божої від престолу Божого, ти дивно просвітив розум і серця вірних богонатхненним словам; одухотворений же любов’ю до Бога, ти добре перетерпів гоніння і страждання за Христа, і тому удостоївся на Небесах молитовної сміливості біля престолу Царя Слави, будучи для вірних образом, словом, житієм, любов’ю, вірою і чистотою, щоб усі зворушено взивали до Пресвятої Тройці: Алілуя.

Ікос 5

Бачачи вас, Святителі Христові, що завжди перебувають серед Небесних соборів і стоять біля престолу Божого, з розчуленістю оспівуємо Живоначальну Трійцю, Яка звеличила вас і Яку ви прославили словом і вашим житієм; вам же, особливим молитвеникам, від любові сердечної співаємо:

Радуйтеся, бо ви до Небесних соборів приєднані і стали співжителями святих ангелів; радуйтеся, бо ви завжди стоїте перед престолом Царя Слави зі всіма обраними.

Радуйтеся, славою Небесною прикрашені; радуйтеся, бо ви плоть і світ зненавиділи.

Радуйтеся, бо ви заради Христа вважали за сміття всі скарби світу і житейські насолоди; радуйтеся, бо ви зійшли на світосяйну колісницю чеснот і досягли Небесного Царства.

Радуйтеся, бо і нам, грішним, образ чеснот словом і ділом показали; радуйтеся, бо ви через великі скорбуті увійшли в радість Господа свого.

Радуйтеся, теплі за нас перед Богом заступники; радуйтеся, православного богослов’я світила прекрасні.

Радуйтеся, віри християнської похвало; радуйтеся, святителів славо і Церкви окрасо.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 6

Проповідуючи істину богонатхненним словам твоїм, Григорію Богослове, ти скрушив еллінську мудрість світу цього та єретичні спокуси, проповідував же безупинно світу в Тройці славленого Бога Єдиносущного, Отця, і Сина, і Святого Духа, навчаючи всіх взивати: Алілуя.

Ікос 6

Засяяли ви світлом доброчинного життя і сповідання православної віри у всьому усесвіту і всім народам світло істинного богопізнання прояснили, щоб бути вам пастирями і учителями всієї Церкви Христової. Тому і після смерті не спиняйтеся у спогляданні на нас, що тепло до вас моляться і взивають:

Радуйтеся, Три Великі світила, що ведуть нас до спасіння; радуйтеся, просвітителі тих, що сидять у темряві невідання.

Радуйтеся, неосяжні таємниць Триіпостасного Божества ви нам прояснили; радуйтеся, струмками мудрих повчань паству свою напоїли.

Радуйтеся, пастирі прекрасні, житіє своє всякими чеснотами ви благоприкрасили; радуйтеся, стадо своє від вовків хижих зберегли.

Радуйтеся, світильники Трисонячного світла, що розум і серця вірних дивно осяює; радуйтеся, образи цнотливості, що ревнувати про надбання цієї чесноти нас навчаєте.

Радуйтеся, церковні керманичі, що путь православного богопізнання нам показуєте; радуй­теся, дванадцяти апостолів єдинославні.

Радуйтеся, ангельських чинів співжителі; радуйтеся, разом зі всіма святими безперестанно молитеся за нас.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 7

Змій лукавий, бажаючи спокусити тебе, як Іова багатостраждального, підняв бурю злоби нечестивих, які вигнали тебе на заслання. Однак, благодаттю Христовою укріплений, ти, отче Іоан Золотоуст, усякі злостраждання і болісті добре перетерпів і удостоївся блаженної кончини. Нині ж, перебуваючи в невечірнім дні Царства Христового, не зупиняйся у молитві за нас перед престолом Триіпостасного Бога, щоб ми з розчуленістю взивали: Алілуя.

Ікос 7

Новими світильниками світосяйними і Церкви непохитними стовпами явилися ви, Великі Святителі; бо святістю житія вашого, ще будучи у плоті на землі, були як безплотні. Заради цього Церква Христова, завжди прославляю­чи вас, подячний спів підносить до світлоподавця Христа Бога, Його ж благодаттю укріплені, великі болісті перетерпіли і труди понесли у благовісті Христовому. Тому Христа, Який безперестанно благодіє Своїй святій Церкві, величаємо і до вас, як вірних слуг Христових і будівничих таїн Божих, взиваємо так:

Радуйтеся, Тройці вірні поборники; радуйтеся, православ’я непереможні сповідники.

Радуйтеся, ієрархів священноначальники; радуйтеся, промінням вашого богослов’я ви зруйнували божевілля єресів.

Радуйтеся, пресвітлі образи благочестя; радуй­теся, бо ви вірних у богопізнанні утвердили.

Радуйтеся, Слова Божого богонатхненні пояснювачі; радуйтеся, Владики Христа раби благі і вірні.

Радуйтеся, лагідність Мойсея і ревність Іллі у своїх подвигах ви втілили; радуйтеся, в терпінні скорбут і гонінь давньому Іову уподібнилися.

Радуйтеся, прикрашені цнотливістю і чистотою Йосифа; радуйтеся, Петрове сповідання і Іоан богослов’я ви показали.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 8

Дивне чудо благодаті дароване тобі, святителю Василію, відчув на собі Єфрем Сирин; коли захо­тів побачити тебе, отче, ти послав свого архідиякона привести його до тебе, і молитвою твоєю він зрозумів мову еллінську, і, дивуючись чуду, прославив Бога, співаючи Йому: Алілуя.

Ікос 8

Усю віру у Святу Трійцю непорочною зберігши і багатьох до Христа привівши, ви, Святителі Христові, добрим подвигом подвизалися. Заради цього, дивлячись на дивний подвиг ваш і на чисте ваше житіє, зі зворушенням взиваємо до вас так:

Радуйтеся, бо небесами витканою одежею православ’я Церкву прикрасили; радуйтеся, єретичні марнослів’я ви ясно викрили.

Радуйтеся, вашими писаннями і словами ви зібрали духовний скарб Церкви Христової; радуй­теся, всю красу світу заради Христа ви відкинули.

Радуйтеся, бо ви більше за все шукали скарби Небесні; радуйтеся, як вірні служителі Пастиреначальника Христа, ви живоносними стопами Його пішли.

Радуйтеся, бо ви високий образ чеснот у житії вашому показали; радуйтеся, бо ви душевні пристрасті, разом же і тілесні, духовним мечем посікли.

Радуйтеся, бо ви принесли самих себе в живу жертву Живоначальній Тройці; радуйтеся, грішників заступники.

Радуйтеся, убогих захисники; радуйтеся, пастирів учителі і образи.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 9

Усією твоєю душею полюбивши Бога, отче Григорію, ти більше за все обрав богобачну чистоту і цнотливість і став великим богословом і таємниць хранителем. Стоячи нині перед престолом Святої Тройці, виблагай мир світові і спасіння всім нам, що величають тебе і оспівують Бога: Алілуя.

Ікос 9

Красномовством богонатхненним трьох все­ленських святителів єретичні спокуси припинилися, православна ж віра все більше і більше перемагала. Заради цього від нашого старан­ня зі зворушенням і любов’ю взиваємо до вас так:

Радуйтеся, любов’ю до православ’я ви все життя ваше осяяли; радуйтеся, єдиного Бога у трьох лицях шанувати навчили.

Радуйтеся, бо Арія єресь та неправду інших єретиків ви подолали; радуйтеся, беззаконні уста вчителів неправдивих світлістю слів ваших закрили.

Радуйтеся, Небесні сурми, що проповідували світові Христове Євангеліє; радуйтеся, серед ієрархів Три великих світила.

Радуйтеся, учителі лагідності, стриманості, разом же і покаяння; радуйтеся, ченців добрі учителі і наставники.

Радуйтеся, Церкви огородження і правосла­в’я поборники; радуйтеся, трудами апостольськими потрудилися і колоски доброго сповідан­ня пожали ви.

Радуйтеся, за віру і подвиги від Пастиреначальника Христа нетлінні вінці ви прийняли; радуйтеся, великі труди і подвиги у благовлаштуванні Церкви Христової ви взяли на себе.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 10

Спаса Христа вічно благай за тих, хто шанує пам’ять твою, всехвальний Іоан Золотоуст, бо тобі дана благодать молитися за нас. Тому і ми, як до сосуду запашного мира, що виточує зцілення всім, хто з вірою звертається, з розчуленістю і любов’ю припадаючи, взиваємо до Бога, що прославив тебе: Алілуя.

Ікос 10

Ви є незборима стіна тим, хто святкує пам’ять вашу, і всім, хто вдається до молитовного покрову вашого, непосоромлена надія і кріпке заступництво. Тому і нам, що зі зворушеністю припадаємо до вас, святі Три Святителі, виблагайте біля престолу Святої Тройці милість і благодать на вчасну благу допомогу, щоб ми з радістю і вдячністю взивали до вас:

Радуйтеся, бо ви милість і віху всім вірним подаєте; радуйтеся, бо ви грішників, що каються, від сітей диявола визволяєте.

Радуйтеся, благодатних дарів щирі дарувальники; радуйтеся, всіх людей заступники і покров.

Радуйтеся, сиріт батьки і вдів заступники; радуйтеся, убогих багатство і хворих зцілення.

Радуйтеся, милосердя до стражденних безупинні проповідники і юних наставники; радуйтеся, жебраків годувальники.

Радуйтеся, тих, хто у скрусі перебуває, утішителі; радуйтеся, подорожніх супутники.

Радуйтеся, тим, хто знемагає, допомога; радуйтеся, тим, хто шанує вашу пам’ять, ви посилаєте радість і спасіння.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 11

Спів Трисвятій Тройці ви принесли більше за всіх, Святителі Божі: розумом, словом, ділом і богословським красномовством вашим ви зруйнували риторські сплетіння, наставчаючи нас шанувати Трійцю в Єдності оспівувати її: Алілуя.

Ікос 11

Світосяйну трійцю святих ієрархів: Василія, царства тезоіменитого, Григорія, Богословом найменованого, Іоана Золотоустого, учителя всесвіту, які дослідили глибини Божі, величаючи і світлу пам’ять їхню побожно торжествуючи, похвальні пісні приносимо такі:

Радуйтеся, благогучні сурми божественних слів; радуйтеся, цівниці богонатхненні.

Радуйтеся, апостольських писань богонатхненні тлумач; радуйтеся, апостольських передань ревнителі.

Радуйтеся, дивну велич Божу всім на землі народженим ви сповіщали; радуйтеся, славу Божу вашим житієм і словом ви проповідували всього всесвіту.

Радуйтеся, добрі провідники і наставники до спасіння; радуйтеся, розбещених звичаїв руйнівники, благих же звичаїв садовники.

Радуйтеся, ви навчаєте відмовлятися від плотських похотей і пристрастей; радуйтеся, премудрі лікарі хворіб душевних і тілесних.

Радуйтеся, церковні світила, запалені від Трисонячного Світла; радуйтеся, квіти запашні райського насадження.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 12

Благодать Божа щедра вилилась із уст ваших, преблаженні; віра православна вами укрі­пилася і морок єретичних хитань і лжевчень світлом ваших богонатхненних писань розі­гнано. Тому, Святителі, моліться Христу Богу, щоб дух вашої ревності за віру і благочестя спочив і на нас, щоб ми удостоїлися разом з вами співати Святій Тройці: Алілуя.

Ікос 12

Оспівуючи і світло святкуючи священну пам’ять вашу, Триблаженні Василію Великий, Богослове Григорію і Іоан Золотоуст, смиренно благаємо вас: не спиняйте молитися Христу за всіх, хто з вірою закликає вас і з любов’ю благає так:

Радуйтеся, православних догматів охоронці; радуйтеся, богослов’я живоносні джерела.

Радуйтеся, бо ви серця вірних божественно звеселяєте; радуйтеся, бо вашими неослабними подвигами Арія знищено.

Радуйтеся, бо вогнем богонатхненних слів ваших єресь Савелія була зруйнована.

Радуйтеся, бо мудрування Несторія вами знищено; радуйтеся, за світ молитвеники прекрасні.

Радуйтеся, до Царства Небесного ви вірних приводите; радуйтеся, голоси Божі, що предивно до нас загриміли.

Радуйтеся, для пастирів Церкви образи, достойні уподібнення; радуйтеся, бо, за апостолом, ви для всіх були всім.

Радуйтеся, Три Святителі, Великі і Вселенські Вчителі.

Кондак 13

О Святителі Христові і отці Триблаженні, Василію Великий, церковне світило і стовпе непохитний, Богослове Григорію, розум богонатхненний, архієрею превеликий, разом же і Іоан Золотоуст, покаяння твердий проповіднику, перебуваючи з Небесними соборами і з’єднані з ангельськими силами, нинішнє прийнявши мале моління наше, виблагайте нам у всещедрого Бога думати про Небесне і діяти, щоб, визволившись від вічних мук, ми успадкували з вами Небесне життя, взиваючи до Бога: Алілуя.

Цей кондак співається тричі. Після цього знову співається перший Ікос і перший кондак.

МОЛИТВА ДО ТРЬОХ СВЯТИТЕЛІВ

О пресвітлі світильники Церкви Христової, Василію, Григорію і Іоан, світлом православних догматів ви осяяли всі краї землі і мечем Слова Божого, як полум’ям очищення, хитання засмучення і руйнівне слово єресів погасили; припадаючи до вашого милосердя, з вірою і любов’ю із глибини душі взиваємо: стоячи перед престолом Пресвятої, Єдиносущної, Животворчої і Нероздільної Тройці, за Яку ви словом, писанням і житієм добре подвизалися і душі свої поклали, завжди моліться до Неї, щоб Вона укріпила і нас у православ’ї та однодумності, і непохитному навіть до смерті сповіданні віри Христової, і у повному  послуху душевному Його Церкві святій; щоб Він опоясав нас із висоти силою на всіх видимих і невидимих ворогів наших; щоб Він зберіг Церкву Свою нерозхитаною від маловір’я, єресів та розколів; щоб Він дарував нашим архіпастирям здоров’я, довголіття й у всьому благий успіх; пастирям нашим щоб подав духовну тверезість і ревність у спасінні пастви; правителям — суд і правду, воїнам — терпіння, мужність і подолання ворогів, сиротам і вдовим — заступництво, хворим — зцілення, юним — добре у вірі зростання, старцям — утіху, покрив­дженим — захист, і всім усе, що для тимчасового життя потрібне, щоб у мирі та покаянні, палаючи бажанням спасіння, Господеві працюючи, добрим подвигом подвизаючись, життєвий шлях закінчивши, ми удостоїлися в Царстві Небесному разом з вами завжди оспівувати і славити Пресвяте і величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, і нині, і повсякчас, на віки вічні. Амінь.