ПРО НОСІННЯ І ЗНЯТТЯ КАМИЛАВКИ (КЛОБУКА)

При вході в церкву вівтар усіма ченцям без винятку повинні знімати камилавки (так часто називаються клобуки). Одягати при виході з вівтаря.

Браття, що стоять в храмі, оголюють голови в наступний час:

- На утрені – при співі «Чеснішу» і «Достойно» після канону, на святковій утрені або бдінні при читанні Євангелія і завжди в кінці 1-го часу при співі «Під Твою милість» або іншого Богородичного піснеспіву;

- На Літургії – на Малому вході (з Євангелієм), на читанні св. Євангелія, на Херувимській пісні тільки при перенесенні Дарів, потім на слова Христові: «Прийміть їжте», і до співу «Достойно» або задостойника включно. Нарешті, знімаються камилавки (клобуки) при співі «Отче наш» і при явлені Св. Дарів, і надягають їх після вигуку «Завжди, нині і повсякчас, і на віки віків”;

- На вечірні – при вході з кадилом або Євангелієм;

- На повечерії – при співі «Достойно» після закінчення канону або трипіснця. Примітка: в Києво-Печерській Лаврі клобуки на утрені знімалися на катавасії по 9-й пісні і потім (якщо є) «Достойно».

Взагалі ж завжди слід пам’ятати, що клобуки треба знімати: при читанні Євангелія, молитов, покладених в кінці канонів або молебнів, молитов до Св. Причастя і після нього, під час читання акафістів, при співі «Під Твою милість» або іншого Богородичного, що співається в обителях після закінчення служби, а також коли прикладаються до святині, приступають до Св. Тайн, п’ють велику агіасму (Богоявленського воду) і приймаючи антидор, а також підходячи до прийняття благословення, при читанні синодиків і поминань за здоров’я та за упокій, особливо при проскомидії, підходячи до сповіді. Знявши клобук і нахиливши голову, вислуховують на вечірньому правилі молитву: «Сповідую Тобі Господу». Великим постом, на ізобразительних, знімають камилавки, коли почнуть співати «Пом’яни нас, Господи».

На Літургії Напередосвячених Дарів знімають камилавки, коли почнуть співати «Нині Сили Небесні» і надягають не негайно після перенесені Св. Дарів, а вже коли покладуть три великих поклони (див. Тріодь Пісну в середу 1-го тижня Великого посту). Так само і на Малому вході; при співі «Нехай піднесеться…»; поклоняючись на словах «Світло Христове».

Знімають клобуки при винесенні Св. Хреста і Св. Плащаниці. Паламарі, відправляючи свої обов’язки поза вівтарем, повинні бути в камилавках, у вівтарі ж – з оголеною головою. Читець Апостола і паримій знімає клобук.

Знімаючи камилавку, не слід її відкладати зовсім, але слід тримати лівою рукою на лівому плечі так, щоб хрест, утворений кінцями клобука, не спадав з плечей. Останнє зауваження до паламаря, звичайно, не відноситься, який носить в церкві відкриту камилавку, без клобука. За давньою традицією ні клобуки, ні камилавки в печерах Лаври не вдягаються ні за яких умов ніким, крім того кого постригають. (Про правила носіння камилавок священнослужителями не говоримо.)

Єктенії виголошуються з оголеною головою. Кадіння на вечірні, утрені і часах, а також і на панахидах відбувається в камилавці.

З Уставу Києво-Печерської лаври ХVII XVIII століть.

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»