ЗВЕРНЕННЯ СВЯЩЕННОГО СИНОДУ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ КИЇВСЬКОГО ПАТРІАРХАТУ З ПРИВОДУ СВЯТКУВАННЯ 1025-ЛІТТЯ ХРЕЩЕННЯ КИЇВСЬКОЇ РУСИ-УКРАЇНИ

Дорогі брати і сестри!

У ці дні вся Україна урочисто згадує важливу духовну і історичну подію – Володимирове Хрещення. Священний  Синод Української Православної Церкви Київського Патріархату з радістю відзначає, що святкування 1025-ліття Хрещення Київської Русі сприяє подоланню існуючого церковного розділення та утверджує порозуміння між християнами України, які належать до різних конфесій.

Свідченням цього стали державні заходи з відзначення свята, що відбулися 26 липня 2013 р. у Мистецькому арсеналі та Палаці «Україна», де спільно брали участь православні, греко- і римокатолики, протестанти.

Особливо зворушливим було тепле вітання Предстоятеля УПЦ Блаженнійшого Митрополита Володимира і Предстоятеля УПЦ Київського Патріархату Святійшого Патріарха Філарета перед початком заходів у Мистецькому арсеналі. Це християнське вітання засвідчило, що ворожнеча між православними в Україні поступово відходить у минуле.

Київський Патріархат з радістю сприймає також і слова  промови Президента України Віктора Януковича на урочистій Академії в Палаці «Україна». «Ще раз підкреслюю – зазначив Президент, – для держави всі Церкви і релігійні організації є рівні. Ми поважаємо вибір наших громадян і гарантуємо кожному конституційне право на свободу віросповідань.

Ми не допустимо використання Церков і релігійних організацій деякими політичними силами у своїх вузьких інтересах. Це стосується також і закордонних центрів, які через релігійні організації інколи прагнуть впливати на внутрішньополітичну ситуацію в Україні. Адже йдеться про питання національної безпеки держави».

Саме відсутність на практиці рівного ставлення до Церков та негативне втручання з-за кордону в релігійне життя України в минулому не раз породжувало протистояння, посилювало міжконфесійну напругу, збурювало суспільство. Ми радіємо, що держава долає і продовжує долати такі шкідливі явища.

«Здолавши тяжкі випробовування, наш народ лише наприкінці ХХ століття остаточно виборов незалежну державу, яка свято наслідує традиції Київської Русі. Але ще не всі рани минулого загоєно – зазначив також Президент України. – Попереду в нас усіх тяжка праця задля відновлення єдності православ’я, стародавньої традиції християнства Київської Русі. Традиції, яка шанувала усі релігії народів світу, але завжди була вірна своїй рідній Київській купелі.

Впевнений, що у нас вистачить і мудрості, і сили у цій об’єднавчій богоугодній справі. Майбутнє України, її народу в єдності, а не в розділеннях» – підкреслив Віктор Янукович. Ми задоволені тим, що Глава держави поділяє прагнення, які є визначальними у діяльності Київського Патріархату, а саме – подолання існуючого в Православній Церкві України розділення та єднання українського православ’я навколо Київського престолу.

Маємо особливо підкреслити: свято 1025-ліття Хрещення Київської Русі об’єднало у вшануванні духовного, історичного та культурного спадку Києва – Золотоверхої столиці України, Матері міст Руських, другого Єрусалиму – всіх християн як у нашій державі, так і численних гостей з-за кордону. Це є важливе свідчення історичної правди, адже саме з Києва світло християнської віри розійшлося по всіх куточках Руси. Тому Київ є духовною Матір’ю не лише для українського народу, але і для всіх народів, що прийняли Хрещення від Дніпровської купелі.

Можливо ще не всі розуміють потребу поважати і належно вшановувати Київ, як свою духовну Матір, а не дивитися на нього і його Церкву, як на покірну рабу. Проте віримо – що як у благословенний Богом час відновлюється духовна слава Києва, так у належний час прийде і розуміння до засліплених духом світу цього.

На жаль це засліплення, викликане мріями про поновлення того панування над Україною, яке існувало в минулому, не дозволяє сьогодні православним всім разом піднести спільні подячні молитви до Господа. Цього року православні в Україні поки що молитимуться окремо. Але ми віримо, що час, коли відновиться церковне єднання – близький.

Ми засмучені тим, що не зміг особисто прибути на свято Вселенський Патріарх Варфоломій, Предстоятель нашої Матері-Церкви Константинопольської, від якої Київ і Русь-Україна прийняли хрещення понад тисячу років тому. На нашу думку на заваді його участі у святкуваннях, як і особистої участі низки інших Предстоятелів, стало небажання співдіяти втіленню через урочисті заходи ідей «Третього Риму» – зарозумілої і нечестивої теорії, яка прагне підмінити єдність у Христі єдністю під владою Московського престолу.

Тому ми також категорично відкидаємо спроби використати у будь-якій формі на користь вищевказаних політичних ідей присутність на святі інших Предстоятелів та представників Помісних Православних Церков.

Святкування і 1020-ліття, і 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України засвідчують – не лише українське православ’я, але і все Православ’я потребують єднання. Єднання не навколо породжених світськими міркуваннями влади і сили політичних теорій, які насправді лише розділяють, а навколо Христа через заповідану Ним любов.

Бо правдиві ученики Христові, за словом Господнім, пізнаються саме через наявність між ними любові. А небажання і категорична відмова одних православних від спілкування з іншими православними – очевидна ознака її відсутності. А також привід тим, хто відмовляється від братнього спілкування, замислитися – чиї вони ученики?

Ми сподіваємося, що уроки нинішнього святкування допоможуть православним і в Україні, і у всьому світі стати ближчими до Богом заповіданої єдності. Маємо надію, що осмислення плодів та значення Хрещення Київської Руси-України також допоможе українському народу в оновленні свого життя – на основі традиційних християнських духовних, моральних та культурних цінностей.

Ми від усього серця вітаємо зі святом 1025-ліття Хрещення Київської Руси-України нашу паству, Предстоятелів, архіпастирів, духовенство та православних братів і сестер з інших Помісних Церков, всіх християн України і весь народ.

Ми підносимо свої молитви до Всещедрого Бога за Православну Церкву, за Україну і український народ. Нехай приклад і молитви святого рівноапостольного князя Володимира, Хрестителя Русі, допомагають нам на шляху правди.

Зі святом, дорогі брати і сестри!

Зі святом, Україно!

Закликаємо на всіх Боже благословення.

 

ПАТРІАРХ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ РУСИ-УКРАЇНИ ФІЛАРЕТ

МИТРОПОЛИТ ПЕРЕЯСЛАВ-ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ І БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ЕПІФАНІЙ

МИТРОПОЛИТ ЛЬВІВСЬКИЙ І СОКАЛЬСЬКИЙ ДИМИТРІЙ

МИТРОПОЛИТ БІЛГОРОДСЬКИЙ І ОБОЯНСЬКИЙ ІОАСАФ

МИТРОПОЛИТ ЧЕРКАСЬКИЙ І ЧИГИРИНСЬКИЙ ІОАН

АРХІЄПИСКОП ДОНЕЦЬКИЙ І МАРІУПОЛЬСЬКИЙ СЕРГІЙ

АРХІЄПИСКОП РІВНЕНСЬКИЙ І ОСТРОЗЬКИЙ ІЛАРІОН

АРХІЄПИСКОП ЧЕРНІГІВСЬКИЙ І НІЖИНСЬКИЙ ЄВСТРАТІЙ

АРХІЄПИСКОП ХЕРСОНСЬКИЙ І ТАВРІЙСЬКИЙ ДАМІАН

ЄПИСКОП УЖГОРОДСЬКИЙ І ЗАКАРПАТСЬКИЙ КИРИЛ

ЄПИСКОП КІРОВОГРАДСЬКИЙ І ГОЛОВАНІВСЬКИЙ МАРК