ПРЕПОДОБНИЙ ЕРАЗМ, ЗАТВОРНИК КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИЙ

Пам’ять 24 лютого/9 березня

Преподобний Еразм, затворник Києво-Печерський, здійснював свій чернечий подвиг у кінці ХІ – початку ХІІ століть.

Ось що повідомляє про преподобного отця нашого Еразма Києво-Печерський Патерик: «У тому ж монастирі Печерському був чорноризець на ім’я Еразм, котрий, володіючи великим статком, весь витратив на церковні потреби й обкував багато ікон, які й донині є у вас над вівтарем. І ось настільки він збіднів, що всі нехтували ним. Він же [від того] впав у безнадію, що не матиме винагороди за зужите багатство, бо не на творення милостині розтратив його, а на церкву. Під впливом отакого вкладеного йому в серце дияволом почав він жити недоладно, проводячи дні свої в недбальстві та безчинстві. А згодом вельми занедужав і врешті на вісім днів став сліпим і німим та й ледве що дихав. Коли ж на восьмий день зібралися довкола нього всі брати й побачили оте тяжке конання, то аж перемовлялися від здивування: «Горе, горе душі цього брата, бо ж збував він вік свій у лінощах і всякому гріху, а нині він невидющий і невпокоєний, і ніяк не може відійти». Тоді оцей Еразм підвівся, наче ніколи й не хворів, сів та й промовив до них: «Брати й отці, послухайте, дійсно воно так і є. То ж всім вам відомо, що грішний я та ще й донині не розкаявся. А оце сьогодні явилися мені святі Антоній і Феодосій зі словами: «Молилися ми [за тебе] до Бога, і дарував Господь тобі час на каяття». І ще побачив я Святу Богородицю з Сином її Христом, Богом нашим, на руках та в оточенні всіх святих. І мовила мені: «Еразме! Оскільки прикрасив ти церкву мою та іконами звеличив, то і Я прославлю тебе в Царстві Сина мого, «бідних бо ви завжди маєте з собою… [Мр. 14, 7]. Ти ж устань, і покайся, і прийми великий ангельський образ. А третього дня заберу тебе, вже чистого, до себе – тебе, котрий полюбив красу дому мого». Сказав він оце братії та й почав сповідатися в усіх скоєних гріхах. Сповідатися не в соромі, а радіючи в Господі. Тоді постригли його в схиму, а третього дня відійшов він до Господа в добрій славі».

Час початку шанування преподобного Еразма як святого Київського Православ’я невідомий. Його ім’я включено до виданого в Києво-Печерському монастирі місяцеслова «напівстатуту» (1643) і Мінеї загальної (1680). «Тератургім» соборного ченця Афанасія Кальнофойського (1638) називає Еразма чудотворцем. Близько 1643 року, у часі митрополита Петра (Могили), був складений канон преподобним отцям Печерським в якому 2-й тропар 7-й пісні присвячений преподобному Еразму, затворнику Києво-Печерському.

Тропар преподобного Еразма, затворника Києво-Печерського, у Ближніх печерах спочиваючого, глас 4.

Люблячи красоту дому Господнього, / усе майно своє віддав ти на оздоблення його, / преподобний Еразме, / тому тепер, живучи в домі Господньому на Небесах, / молися, щоб і нам освятитися в житлі Господньому.

Кондак преподобного Еразма, затворника Києво-Печерського, у Ближніх печерах спочиваючого, глас 8.

Прикрасивши церков Богоматері / зніжив все майно своє на ікони в неї, Еразме славний, / ніколи про це не пошкодував. / Подай і нам знищенням гріхів своїх / і покаянням добре прикраситися, / як церква світла стати перед Духом Святим.