ПОСЛАННЯ ВСЕЛЕНСЬКОГО ПАТРІАРХА ВАРФОЛОМІЯ НА ПАСХУ 2024 РОКУ

+ Варфоломій

З Божого Милосердя,

Архієпископ Константинополя-Нового Риму і Вселенський Патріарх

До повноти Церкви:

Нехай Благодать, Мир і Милосердя Христа Воскреслого у Славі буде з усіма вами

***

Найчесніші брати Архієреї та улюблені в Господі діти,

З волі й благодаті Бога, подателя всіх дарів, пройшовши змагання Святого і Великого посту і провівши з сумом Тиждень Страстей Господніх, ось ми радіємо святкуванню Його прекрасного Воскресіння, через яке ми були відкуплені. від тиранії Пекла.

Славне Воскресіння Господа Христа з мертвих є спільним воскресінням усього роду смертного і передчуттям досконалості всіх, а також сповнення Божественної Ікономії в Царстві Небесному. Ми беремо участь у невимовній таємниці Воскресіння в Церкві, будучи освяченими в її таїнствах і переживаючи Пасху, «яка відчинила нам двері раю», не як спогад про подію минулого, а як квінтесенцію Церковне життя, як присутність Христа завжди серед нас, ближче до нас, ніж ми самі до себе. На Пасху православні відкривають своє справжнє єство у Христі; вони інтегровані в рух усього сущого до Останніх Часів, «з невимовною і славною радістю» (1 Петра 1:8), як «діти світла… і діти дня» (1 Фес. 5:5).

Головною рисою православного життя є його пульс Воскресіння. Філософи помилково описували православну духовність як «похмуру» та «осінню». Навпаки, західні люди справедливо хвалять витончену проникливість православних у відношенні до значення та глибини пасхального досвіду. Але ця віра ніколи не забуває, що шлях до Воскресіння проходить через Хрест. Православна духовність не визнає ні утопізму Воскресіння без Розп’яття, ні песимізму Хреста без Воскресіння. Тому в православному досвіді зло не має останнього слова в історії, а віра у Воскресіння служить мотивацією боротьби з присутністю зла та його наслідками у світі, діючи як потужна перетворююча сила. У православній самосвідомості немає місця ні покорі злу, ні байдужості до розвитку людських справ. Навпаки, його внесок у перетворення історії має богословську та екзистенціальну основу, і він розкривається без ризику ототожнення Церкви зі світом. Православний віруючий усвідомлює протилежність між мирською реальністю та есхатологічною досконалістю. І тому він чи вона не можуть залишатися бездіяльними перед будь-якими негативними вимірами світу. З цієї причини Православна Церква ніколи не вважала боротьбу за перетворення світу безглуздим. Наша віра у Воскресіння зберегла Церкву як від замкнутості та байдужості до світу, так і від секуляризації.

Для нас, православних, уся таємниця і екзистенційний скарб нашого благочестя зосереджено у святі Пасхи. Коли ми чуємо, що мироносиці «здивувалися», «увійшовши до гробу й побачивши юнака, одягненого в світлі шати» (Мк. 16:5), це характеризує величезність і суть нашого досвіду віри як досвіду екзистенційного подиву. Коли ми чуємо, що «вони були здивовані», це означає, що ми опиняємось перед таємницею, яка стає глибшою, чим більше ми до неї наближаємося, відповідно до того, що було сказано, що наша віра «це не подорож від таємниці до знання, але від знання до таємниці».

У той час як заперечення таємниці екзистенціальна зменшує людську природу, повага до таємниці відкриває нам браму раю. Віра у Воскресіння є найглибшим і найяснішим виявом нашої свободи; точніше, це народження свободи як добровільне прийняття найвищого божественного дару, а саме обожнення благодаттю. Як «пережите Воскресіння», Православна Церква є простором «справжньої свободи», яка для християнського життя є основою, шляхом і долею. Воскресіння Христове – це добра звістка свободи, дар свободи та гарантія «спільної свободи» у «вічному житті» Царства Отця, Сина і Святого Духа.

З цими почуттями, найдорогоцінніші брати та улюблені діти, сповнені цілковитою радістю участі у «бенкеті, який розділено для всіх», отримавши світло від незгасаючого світла та віддавши славу Христу, який воскрес із мертвих і приніс життя всім – навіть коли ми згадуємо в цей всесвятковий «обраний і святий день» усіх наших братів і сестер у важких обставинах – ми молимося Господу нашому, «що смертю смерть подолав», Богу миру, щоб Він приніс мир до світу і направляй кроки наші до всякого доброго і угодного Йому діла, проголошуючи всерадісний гімн «Христос Воскрес!»

На Фанарі, Пасха 2024

+ Варфоломій Константинопольський

Палкий гарячий молільник за всіх вас до Воскреслого Господа