ПОСЛАННЯ ВСЕЛЕНСЬКОГО ПАТРІАРХА ВАРФОЛОМІЯ НА ПОЧАТОК СВЯТОГО Й ВЕЛИКОГО ПОСТУ (2023)

+ ВАРФОЛОМІЙ

БОЖОЮ МИЛОСТЬЮ, АРХІЄПИСКОП КОНСТАНТИНОПОЛЯ-НОВОГО РИМУ

І ВСЕЛЕНСЬКИЙ ПАТРІАРХ

ВСІЙ ПОВНОТІ ЦЕРКВИ

НЕХАЙ БЛАГОДАТЬ І МИР НАШОГО ГОСПОДА І СПАСИТЕЛЯ ІСУСА ХРИСТА,

РАЗОМ З НАШОЮ МОЛИТВОЮ, БЛАГОСЛОВЕННЯМ І ПРОЩЕННЯМ БУДЬ З УСІМА

Чесні браття Архієреї та блаженні в Господі діти,

З волі і благодаті всемилостивого і всеблагого Бога, живучі вже в благословенному і благоговійному часі Тріоді, завтра ми вступаємо в Святий і Великий піст, арену посту і «чесного стриманості», що усувають пристрасті, під час якого розкривається глибина і багатство нашої Православної Традиції та пильна турбота Церкви про духовний розвиток своїх дітей. Як нагадує Святий і Великий Собор на Криті (червень 2016 р.), «Православна Церква, у суворій відповідності до апостольських заповідей, синодальних канонів і святоотцівської традиції в цілому, завжди проголошувала велике значення св. піст для нашого духовного життя та спасіння» (Важливість посту та його дотримання сьогодні, параграф 1).

У житті Церкви всі справи мають міцну богословську основу та сотеріологічну основу. Православні християни поділяють «спільну боротьбу» аскези та посту, «дякуючи за все» (Фес. 5:18). Церква запрошує своїх дітей здійснити шлях аскетичних вправ як подорож до Святої Пасхи. Центральним досвідом життя у Христі є те, що справжній аскетизм ніколи не зневіряється, оскільки він пройнятий очікуванням насолоди Воскресіння. Наша гімнографія говорить про «весну посту».

У цьому сенсі, далекий від атрибутів неоплатонічного дуалізму та відчужених зусиль «умертвити тіло», справжній аскетизм не може бути спрямований на викорінення «злого тіла» заради духу чи звільнення душі від муки своїх кайданів. Як наголошується, «у своєму автентичному вираженні аскетизмом спрямована не проти тіла, а проти пристрастей, коріння яких є духовним, тому що інтелект першим піддається пристрастям. Отже, тіло навряд чи є великим противником аскета».

Аскетичний подвиг має на меті подолання егоцентризму заради любові, яка «не шукає свого» і без якої ми залишаємося поневоленими в собі, у «ненаситному его» та його невгамовних бажаннях. Будучи егоцентричними, ми зменшуємось і втрачаємо свою творчість, як було сказано: «Все, що ми віддаємо, примножується; і все, що ми зберігаємо для себе, втрачається». Тому мудрість Отців і досвід Церкви пов’язують період посту з «злиттям милосердя», з добрими справами та людинолюбством, які є свідченням перевищення самолюбства та набуття екзистенційний повноти.

Така цілісність завжди є характерною рисою життя в Церкві. Літургійне життя, аскетизм та духовність, душпастирства та добре свідчення у світі є вираженням істини нашої віри, взаємопов’язаними та взаємодоповнюючими елементами нашої християнської ідентичності, які поділяють есхатологічне Царство як точку відліку та орієнтиру, як а також повнота і виконання божественної Ікономії. У той час як церковне життя в усіх своїх проявах відображає і зображує прийдешнє Царство Отця, Сина і Святого Духа, таємниця Божественної Євхаристії є перш за все, як підкреслив нещодавно блаженної пам’яті покійний митрополит Пергамський Іоан, «показує Церкву в її повноті» (The Image of the Heavenly Kingdom, Megara 2013, p. 59). «Чисте причастя», перетворення нашого існування в церковне, як участь у Святій Євхаристії, є «кінцем» посту, «вінцем» і «нагородою» аскетичних змагань (див. Іоан Златоуст, Проповіді на Ісая VI: Про серафимів, PG 56.139).

Сьогодні, в епоху десакралізації життя, коли людство «надає великого значення зовсім незначним речам», наша християнська місія полягає в практичному піднесенні екзистенційною глибини нашого православного «триптиху духовності», як нерозривної єдності літургійного життя, аскетичний етос і солідарність, сутність революції цінностей у сфері етосу та цивілізації, сформованих вірою в Христа та божественно дарованою свободою дітей Божих. Вважаємо надзвичайно важливим, щоб ми пережили Святий і Великий Піст як одкровення та досвід справжнього значення свободи, «для якої Христос нас визволив» (Гал. 5:1).

З цими думками та почуттями любові та шани ми бажаємо вам, нашим найчеснішим братам у Христі та духовним дітям нашої Матері-Церкви в усьому світі, легкого шляху посту, благаючи на всіх вас благодать і милосердя Христа Бога нашого, що завжди тішить подвиги Свого народу. Йому належить благословенна і прославлена сила Царства нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Святий і Великий піст 2023

ВАРФОЛОМІЙ Константинопольський,

Ваш ревний молитовник за всіх перед Богом

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»

Джерело: Οικουμενικό Πατριαρχείο