ПРОЕКТ ПОСТАНОВ ВСЕПРАВОСЛАВНОГО СОБОРУ: МІСІЯ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ В СУЧАСНОМУ СВІТІ

Церква Христова живе «в світі», але вона «не від світу» (пор. Ів. 17:11 і 14-15). Церква є знаменням і образом Царства Божого в історії, звіщаючи Добру Новину про «нове творіння» (2 Кор. 5:17), про «нове неба i нову землю, на яких живе правда» (2 Петр. 3:13), про світ, в якому «витре Бог усяку сльозу з очей їхніх, і смерти не буде вже, ні плачу, ні крику, ні недуги вже не буде» (Одкр. 21:4).

Цим сподіванням Церква вже живе і очікує на його особливо при здійсненні Божественної Євхаристії, збираючи «укупі» (1 Кор. 11:20) розсіяних дітей Божих (Ін. 11:52) незалежно від раси, статі, віку, соціального або іншого становища у єдине тіло, де «немає вже юдея, ні грека, нема раба, ані вільного, нема чоловічої статі, ані жіночої »(Гал. 3:28, пор. Кол. 3:11), в єдину реальність примирення, миру і любові.

Цим передчуттям «нового творіння», перетвореного світу Церква живе також в особі своїх святих, які шляхом подвижництва у Христі вже в цьому житті явили образ Царства Божого, доводячи і підтверджуючи тим, що сподівання світу, справедливості і любові – не утопія, а «здійснення очікуваного» (Євр. 11:1), досяжне за благодаттю Божою і за допомогою духовного подвигу людини.

Знаходячи постійне натхнення в цьому сподіванні і передчутті Царства Божого, Церква не залишається байдужою до проблем людини в кожну епоху, але розділяє її стурбованість і насущні проблеми, приймаючи на себе, подібно до свого Господа, біль і рани, причина яких – чинне в світі зло, і, подібно доброму самарянину, словом «терпіння і втіхи» (Рим. 15:4, Євр. 13:22) і дієвою любов’ю наливши на рани його ялин і вино (Лк. 10: 34). Її слово, звернене до світу, має на меті в першу чергу не судити і засуджувати світ (пор. Ів. 3: 17 і 12: 47), але запропонувати йому в якості керівництва Євангеліє Царства Божого, надію і впевненість в тому, що останнє слово в історії не за злом, під яким би видом воно не виступало, і що не можна дозволяти йому направляти її хід.

Спираючись на ці принципи, сукупний досвід і вчення свого отцівського, літургійного і аскетичного переказу, Православна Церква розділяє турботи і тривоги людини нашого часу щодо нагальних проблем, що хвилюють сучасний світ, і бажає сприяти їх вирішенню, щоб в світі запанували мир Божий, «який вищий від усякого розуму »(Флп. 4:7), примирення і любов.

А. Гідність людської особистості

1. Гідність людської особи, що випливає з створення людини за образом Божим для участі у виконанні Божественного задуму про людину і світ, було джерелом натхнення для отців Церкви, які заглиблювалися в таїнство Божественного домобудівництва. Характерно висловлювання святого Григорія Богослова про людину: Творець «творить ніби другий світ, в малому великий, поставляє на землі іншого ангела, з різної природи складеного шанувальника, глядача видимої тварі, свідка таємниць творіння розумоспоглядаємої, царя над тим, що на землі, підлеглого віщому царству … жива істота, тут приготовляється і переселяється в інший світ і (що становить кінець таємниці) через прагнення до Бога досягає обожнення »(Слово 45, На Святу Пасху, 7. PG 36, 632). Метою втілення Слова Божого є обожнення людини. Христос, оновивши Собою старого Адама (пор. Еф. 2: 15), «співобожив в Собі людину, початок нашої надії» (Євсевій Кесарійський, Доказ на користь Євангелія 4, 14. PG 22, 289).

Бо як в старому Адамі містився весь людський рід, так і в новому Адамі зібраний весь людський рід: «Єдинородний став людиною для того, щоб <…> зібрати воєдино і повернути до первозданного стану загиблий рід, тобто, людство» (Кирило Олександрійський, тлумачення на Євангеліє від Іоанна, кн. 9, PG 74, 273D-275A). Це вчення Церкви є джерелом усякого християнського спрямування до збереження гідності і величі людини.

2. На цій основі необхідно в усіх напрямках розвивати міжхристиянську співпрацю для захисту людської гідності і збереження миру, щоб миротворчі зусилля всіх християн ставали більш вагомими і дієвими.

3. Загальне визнання високої цінності людської особистості може бути передумовою більш широкого співробітництва в області миротворчості. Православні Церкви покликані сприяти міжрелігійному діалогу та співпраці, а завдяки йому – подоланню будь-яких проявів фанатизму, заради зміцнення дружби між народами, торжества свободи і миру в усьому світі на благо кожної людини, незалежно від раси і релігії. Зрозуміло, ця співпраця виключає як синкретизм, так і спроби домінування однієї релігії над іншими.

4. Ми переконані, що як «співробітники Божі» (1 Кор. 3:9) ми можемо розвивати на місцевому, національному та міжнародному рівнях спільне служіння на благо людства з усіма людьми доброї волі, які прагнуть до богоугодного світу. Це служіння є заповіддю Божою (Мат. 5: 9).

Б. Про свободу і відповідальність

1. Одним з вищих дарів Бога людині і як конкретному носію образу особистого Бога, і як члену суспільства особистостей, в єдності людського роду, що по благодаті відображають життя і спілкування Божественних Осіб в Святій Трійці, є дар свободи. «Той, Хто створив на початку людину зробив її вільною і самовладною, обмеживши її одним лише законом заповіді» (свт. Григорій Богослов, Слово 14, Про любов до бідних, 25. PG 35, 892Α). Свобода дозволяє людині досягати успіху в сходженні до духовної досконалості, але разом з тим включає в себе і небезпека непослуху, виходу з підпорядкування Богу і через те – гріхопадіння, трагічним наслідком якого є існування зла в світі.

2. Наслідком цього зла є переважаючі в сучасному житті недосконалості і недоліки: секуляризація, насильство, розбещеність моралі, такі негативні явища, як наркотична та інші види залежності, що спостерігаються серед частини сучасної молоді, расизм, гонка озброєння, війни і виникаючі, як їх результат, соціальні лиха, утиск окремих соціальних груп, релігійних громад та цілих народів, соціальна нерівність; обмеження прав людини в галузі свободи совісті, зокрема, релігійної свободи, дезінформація і маніпуляція громадською думкою; економічна відсталість, нерівномірний розподіл або повна відсутність необхідних життєвих благ, голод мільйонів людей, насильницькі депортації населення або торгівля людьми, наплив біженців, руйнування навколишнього середовища, безконтрольне застосування генетичних біотехнологій і біомедичних процедур щодо початку, продовження і кінця людського життя – все це привносить нескінченну тривогу в життя сучасного людства.

3. Перед викликом такого положення, яке призвело до деградації уявлення про людську особистість, обов’язок Православної Церкви полягає сьогодні в тому, щоб за допомогою проповіді, богослов’я, богослужіння та пастирської діяльності явити істину свободу у Христі. «Усе мені дозволено, та не все на користь; усе мені дозволено, та не все повчає. Нехай ніхто не шукає для себе, але кожний для ближнього … бо чому моя свобода судитиметься чужою совістю?» (1 Кор. 10: 23-24, 29). Свобода без відповідальність і любові веде врешті-решт до втрати свободи.

В. Про мир і справедливість

1. Православна Церква споконвіку визнає і проголошує, що мир і справедливість займають центральне місце в житті народів. Вже сама одкровення Христове характеризується як «благовістя миру» (Еф. 6:15), бо Христос, «примиривши … кров’ю хреста» (Кол. 1:20) все, «Він благовістив мир … далеким і ближнім» (Еф. 2: 17 ). Він став «миром нашим» (Еф. 2: 14). Цей мир, «що вищий від усякого розуму» (Флп. 4:7), як сказав Сам Господь перед Розп’яттям Своїм учням, ширше й сильніше того світу, який обіцяє мир: «Мир залишаю вам, мир Мій даю вам: не так, як світ дає, Я даю вам »(Ін. 14:27). Бо мир Христовий є зрілим плодом з’єднання всього у Христі: явлення гідності і величі людської особистості як образу Божого, прояви органічної єдності в Ньому людського роду і світу, загальності принципів миру, свободи і соціальної справедливості і, нарешті, принесення плодів християнської любові серед людей і народів світу. Справжній світ – це плід торжества на Землі всіх цих християнських принципів. Це мир згори, про який завжди молиться Православна Церква у своїх щоденних молитвах, просячи його у Бога всемогутнього і що чує молитви тих, що з вірою до Нього приходять.

2. З вищезазначеного стає зрозуміло, чому Церква, «як Тіло Христове» (1 Кор. 12: 27), завжди молиться про мир у всьому світі, який, за словами Климента Олександрійського, є синонім справедливості (Стромати 4, 25. PG 8, 1369-72). А святитель Василій Великий додає: «Не можу переконати себе, що без взаємної любові і без миру з усіма, наскільки це в моїх силах, можу називатися гідним учнем Ісуса Христа» (Лист 203, 2. PG 32, 737). Як пише той же самий святий отець, це само собою зрозуміло для християнина: «Ніщо так не властиво для християнина, як творити мир» (Лист 114. PG 32, 528). Мир Христовий – це таємнича сила, яка виникає з примирення людини з його Небесним Отцем, «по задуму Ісуса, все що здійснює в усьому і творить мир, невимовний і одвіку зумовлений, і примиряє нас з Собою, а в Собі з Отцем» (Діонісій Ареопагіт. Про божественні імена 11, 2, 4. PG 3, 953).

3. Разом з тим, слід підкреслити, що дари миру і справедливості залежать і від людського сприяння. Святий Дух подає духовні дари, коли людина в покаянні прагне до миру і правди Божої. Ці дари миру і справедливості з’являються там, де християни докладають зусиль у справі віри, любові і надії у Христі Ісусі Господі нашому (1 Сол. 1:3).

4. Гріх – це духовна хвороба, зовнішніми симптомами якої є конфлікти, чвари, злочини і війни з їх трагічними наслідками. Церква прагне усунути не тільки зовнішні симптоми цієї хвороби, а й саму хворобу – гріх.

5. У той же час Православна Церква вважає своїм обов’язком схвалювати все те, що по-справжньому служить миру (Рим. 14:19) і відкриває шлях до справедливості, братерства, справжньої свободи і взаємної любові між усіма дітьми одного Небесного Отця, як і між усіма народами, що складають єдину людську сім’ю. Вона співстраждає всім людям, які в різних частинах світу позбавлені блага миру і справедливості.

Г. Мир і запобігання війни

1. Церква Христова засуджує війну як таку, вважаючи її наслідком існуючого в світі зла і гріха: «Звiдкiль у вас ворожнеча i чвари? Чи не звiдси, вiд пристрастей ваших, що воюють у членах ваших?»(Як. 4:1). Будь-яка війна загрожує знищити творіння Боже і життя.

Це стосується особливо воєн із застосуванням зброї масового ураження, наслідки яких будуть жахливі, бо вони викличуть смерть величезного числа людей, а для живих життя стане нестерпним. З’являться невиліковні хвороби, виникнуть генетичні зміни і відбудуться інші біди, які катастрофічно вплинуть на наступні покоління.

Вельми небезпечними представляються нині не тільки ядерні, хімічні, біологічні, а й інші види озброєнь, які створюють у тих, хто ними володіє, ілюзію переваги і панування над навколишнім світом. Подібні озброєння створюють атмосферу страху і недовіри, стають підставою нової гонки озброєнь.

2. Церква Христова, від самого початку сприймаючи війну як наслідок існуючого в світі зла і гріха, заохочує будь-які ініціативи і зусилля, спрямовані до її запобігання за допомогою діалогу та інших прийнятних засобів. У разі, якщо війна стає неминучою, Церква продовжує молитися і здійснювати пастирську турботу про своїх дітей, що беруть участь в бойових діях заради захисту свого життя і свободи, в той же час докладаючи всіх зусиль задля якнайшвидшого відновлення миру.

3. Православна Церква рішуче засуджує різноманітні конфлікти і війни, які мають причину в фанатизмі, що виправдовується релігійними принципами. Глибоку стурбованість викликає стійка тенденція до множення утисків і переслідувань християн і представників інших громад за ознакою їх віри на Близькому Сході і в інших частинах світу, спроби викорінення християнства з традиційних для нього регіонів. Таким чином, під загрозу поставлено існуючі міжрелігійні і міжетнічні відносини, а багато християн змушені залишати місця свого проживання. Православні всього світу співчувають своїм братам-християнам і всім, хто піддається гонінням в даному регіоні, і закликають до створення алгоритму справедливого і остаточного вирішення проблем регіону.

Також засуджуються війни, що надихаються націоналістичними мотивами і призводять до етнічних чисток, змін державних кордонів і захоплення територій.

Д. Ставлення Церкви до проблеми дискримінації

1. Господь як Цар правди (Євр. 7:2-3) відкидає насильство і несправедливість (Пс. 10:5), засуджує нелюдське ставлення до ближнього (Мк. 25:41-46; Як. 2:15-16). В Його Царстві, яке відображається і присутнє вже тут на землі в Його Церкві, немає місця ні для дискримінації, ні для ворожнечі і нетерпимості (Іс. 11:6; Рим. 12:10).

2. З цього питання Православна Церква займає чітку позицію. Вона вірить, що Бог від однієї крові створив увесь рід людський, щоб заселити всю поверхню землі (Діян. 17:26) і що в Христі «нема вже ні юдея, нi язичника; нема ні раба, нi вільного; нема ні чоловічої статі, нi жіночої; бо всi ви – одно в Христі Iсусi» (Гал. 3:28). На питання: «Хто мій ближній?» Христос відповів притчею про милосердного самарянина (Лк. 10:25-37), тим самим навчаючи нас відкидати всяке середостіння ворожнечі і упередження. Православна Церква сповідує, що будь-яка людина, незалежно від кольору шкіри, релігії, раси, статі, національності, мови, створена за образом і подобою Божою і є рівноправним членом людської спільноти. Слідуючи цій вірі, Православна Церква не сприймає дискримінацію за всіма перерахованими вище ознаками, яка передбачає відмінність у гідності між людьми.

3. Церква, поважаючи принципи прав людини і рівноправного ставлення до людей, оцінює застосування цих принципів в світлі свого вчення про таїнства, про сім’ю, про становище обох статей в Церкві і про цінності церковного переказу в цілому. Церква має право нести і несе свідчення про своє вчення в громадському просторі.

Е. Місія Православної Церкви як свідчення любові в служінні

1. Виконуючи свою спасительну місію в світі, Православна Церква активно дбає про всіх людей, які потребують допомоги, в тому числі голодуючих, малозабезпечених, хворих, інвалідів, людей похилого віку, гнаних, полонених, ув’язнених, бездомних, сиріт, жертв катастроф і військових конфліктів, торгівлі людьми та сучасних форм рабства. Зусилля Православної Церкви щодо подолання потреби і соціальної несправедливості є вираженням її віри і служінням Самому Христу, ототожнюють себе з кожною людиною і найпаче з нужденним: «Так як ви зробили одному з найменших братів Моїх цих, те Мені ви вчинили» (Мт. 25:40). У цьому різноманітному соціальному служінні Церква може співпрацювати з різними громадськими інститутами.

2. Протистояння і ворожнеча в цім світі тягнуть за собою несправедливість і нерівність в участі людей і народів в благах Божественного творіння. Вони позбавляють мільйони людей основних благ і ведуть до деградації людської особистості. Вони викликають масову міграцію населення, породжують конфлікти на національному, релігійному і соціальному ґрунті, що загрожують внутрішньої згуртованості суспільства.

3. Церква не може залишатися байдужою до економічних процесів, що здійснюють негативний вплив на все людство. Вона наполягає на необхідності не тільки будувати економіку на моральних засадах, а й за допомогою її діяльно служити людині, дотримуючись вчення святого апостола Павла: Працюючи, треба поміч слабких і пам’ятати слова Господа Ісуса, бо Він Сам сказав: «Блаженнiше давати, нiж приймати» (Дії. 20:35). Святий Василій Великий пише, що кожен в служінні повинен поставляти метою допомогу нужденним, а не свою власну потребу (Правила, докладно викладені в питаннях і відповідях. Питання 42 PG 31, 1025 A).

4. Прірва між багатими і бідними драматично розростається внаслідок економічної кризи. Вона є результатом нестримної спекуляції з боку представників фінансових кіл, концентрації багатства в руках небагатьох і збоченої фінансової діяльності, яка позбавлена справедливості, людяності і відповідальності і в кінцевому результаті не служить задоволенню істинних потреб людства. Життєздатною є така економіка, яка поєднує в собі ефективність із справедливістю і соціальною солідарністю.

5. У цих трагічних обставин Церква сприймає велику відповідальність за подолання голоду і всіх проявів бідності в світі, що лежить на ній. Той факт, що таке явище має місце в наш час, коли країни живуть в умовах глобалізованої економіки, свідчить про серйозну кризу ідентичності сучасного світу. Голод не тільки загрожує божественному дару життя цілих народів, а й ображає високу гідність людської особистості і цим кидає виклик самому Богові. Тому якщо турбота про наше власне прожиток є питанням матеріальним, то турбота про їжу ближнього – духовне питання (Як. 2: 14-18). Отже, завдання всіх Православних Церков – свідчити про свою солідарність стосовно нужденних братів і надавати їм ефективну допомогу.

6. Свята Церква Христова, яка об’єднує багато народів землі в своєму Кафоличному тілі, підтримує ідею загальнолюдської солідарності і більш тісного співробітництва народів і держав заради мирного вирішення конфліктів.

7. У той же час стурбованість Церкви викликає посилюється нав’язування людству споживацького способу життя, позбавленого опори на християнські моральні цінності. Споживацтво поряд з секуляризаційною глобалізацією призводять до втрати народами своїх духовних коренів, до історичного безпам’ятства і забуття традицій.

8. Сучасні засоби масової інформації нерідко підпадають під контроль ідеології ліберального глобалізму і таким чином стають знаряддями поширення споживацтва і аморальності. Особливе занепокоєння викликають випадки неповажного, а то і блюзнірського ставлення до релігійних цінностей, що провокують у суспільстві розбрат і заворушення. Церква попереджає своїх дітей про небезпеку впливу на свідомість через засоби масової інформації, використання їх не для зближення людей і народів, а для маніпуляції ними.

9. На шляху проповіді Церкви і виконання нею своєї спасительної місії служіння людству дедалі частіше стають прояви секуляризаційної ідеології. Спираючись на досвід віри і нагадуючи про свою справжньою місію по відношенню до народу шляхом сповіщення Царства Божого і виховання свідомості єдності своєї пастви, Церква Христова покликана з новою силою виражати зміст свого пророчого свідоцтва і являти його світу. Таким чином, для неї відкривається широке поле діяльності, оскільки в якості істотного елементу свого еклезіологічного вчення вона являє роздробленому світу євхаристійне спілкування та єдність.

10. Прагнення до постійного зростання добробуту і непомірного зростання споживання неминуче призводять до невідповідного використанні і виснаження природних ресурсів. Природа, створена Богом для обробітку та зберігання її людиною (пор. Бут. 2: 15), відчуває на собі наслідки людського гріха: «Створіння підкорилося суєті не добровільно, а з волі того, хто його підкорив, у надії, що й саме створіння буде визволене вiд рабства зотління на свободу слави дітей Божих. Бо знаємо, що всі істоти разом стогнуть i мучаться донині» (Рим. 8:20-22).

Екологічна криза, пов’язана з кліматичними змінами і глобальним потеплінням, робить нагальним обов’язком Церкви всіма наявними в її розпорядженні духовними засобами сприяти захисту творіння Божого від наслідків людської жадібності.

Жадібність, що виявляється при задоволенні матеріальних потреб, призводить до духовного зубожіння людини і руйнування навколишнього середовища. Не слід забувати, що природні ресурси є власністю не людину, а Творця: «Господня земля і все, що наповнює її, вселена і всі, що живуть у ній» (Пс. 23:1).

Таким чином, Православна Церква наголошує на необхідності захисту творіння Божого за допомогою виховання відповідальність людини за дарований Богом навколишній світ, розкриття цінності чеснот поміркованості і самообмеження. Ми повинні пам’ятати, що не тільки нинішнє, а й майбутні покоління мають право на природні багатства, які нам дарував Творця.

11. Для Православної Церкви здатність до наукового дослідження світу є даром Божим людині. Разом з тим Церква вказує на небезпеку, яку таїть у собі використання деяких наукових досягнень. Вона вважає, що вчений наділений не тільки свободою дослідження, але і обов’язком припинити своє дослідження, коли порушуються основні християнські і гуманні принципи. «Все мені можна, та не все на пожиток» (1 Кор. 6: 12). «Добро не є добро, якщо відбувається не з добром наміром» (свт. Григорій Богослов. Слово про богослов’ї найперше, 4, PG 36, 16 C). Ця точка зору Церкви виявляється з багатьох причин необхідною для правильного визначення меж свободи і користування плодами науки, від якої майже у всіх областях, а особливо в біології, очікують як успіхів, так і небезпек. Одночасно ми підкреслюємо безсумнівно священний характер людського життя з моменту зачаття до природної смерті.

12. Останні роки відзначені стрімким розвитком біологічних наук і пов’язаних з ними біотехнологій, причому багато які з цих досягнень вважаються добрими для людини, в той час як інші пов’язані з моральними дилемами або навіть підлягають відкиданню. Православна Церква стверджує, що людина – це не просто набір клітин, тканин і органів; не можна вважати, що її визначають лише біологічні чинники. Людина створена за образом Божим (Бут. 1:27), і тому говорити про її необхідно з належною повагою. Визнання цього основоположного принципу призводить до висновку про те, що як в процесі наукового дослідження, так і при практичному застосуванні результатів нових відкриттів і винаходів, слід дотримуватися абсолютного права кожної людини на повагу до її на всіх етапах життя. Необхідно також поважати волю Божу, як вона була виявлена у творенні. При проведенні досліджень потрібно враховувати моральні й духовні принципи і християнські встановлення. Належну повагу слід віддавати і всьому творінню Божому, як коли людина користується ним, так і в процесі дослідження, згідно з даною їй Богом заповіддю (Бут. 2:15).

13. У сучасну епоху секуляризації, перед обличчям духовної кризи, характерної для сучасної цивілізації, особливо гостро проявляється необхідність висунення на перший план значення святості. Помилкове розуміння свободи як вседозволеності веде до зростання злочинності, руйнування і нарузі над святинями, до неповаги відносно свободи ближнього і священного характеру життя. Православне Передання, сформоване втіленням в життя християнських істин, є носієм духовності і відрізняється аскетичним характером, що особливо необхідно підкреслити і виявляти в наш час.

14. Церква не перестає особливим чином пастирськи піклуватися про дітей і молоді для їх виховання у Христі. Зрозуміло, пастирська відповідальність Церкви простягається і на боговстановлений інститут сім’ї, який завжди незмінно спирався на священне таїнство християнського шлюбу як союзу чоловіка і жінки, що відображає союз Христа і Церкви (Еф. 5:22-32). Це особливо актуально з огляду на спроб легалізації в деяких країнах і богословського виправдання в деяких християнських громадах форм людського співжиття, що протистоять християнському вченню і переказами.

15. У сучасну епоху, як і в усі часи, пророчий і пастирський голос Церкви звернений до серця людини, закликаючи його прийняти і втілити в життя, за словом апостола Павла, що тільки істинне, що чесне, що справедливе, що чисте, що любе , що гідне хвали (Флп. 4:8), а найпаче жертовну любов Розп’ятого Господа як єдиний шлях, що веде світ до миру, справедливості, свободи і любові між людьми і народами.

Проект документу Всеправославного Собору, схвалений Зборами Предстоятелів Помісних Православних Церков в Шамбезі, 21-28 січня 2016 року.

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я».