ПРОЩЕНА НЕДІЛЯ

Тепер тільки кілька днів залишилося до початку Посту. Вже протягом мясопустного тижня, що завершується Прощеною Неділею, два дні, середа і п’ятниця, стоять як би окремо, вони вже зовсім «великопісні»: у ці дні не належить здійснювати Божественну літургію і весь порядок богослужінь має особливості, які стосуються Посту. У середу на вечірньої співається прекрасна стихира, привітання Посту: Настала весна Посту! Світло покаяння; очистимося, браття, від всякого зла, оспівуючи Подавця Світла Слава Тобі, Єдиний Людинолюбний!

Субота Мясопустного тижня присвячена пам’яті всіх «чоловіків і жінок, що подвигом посту спаслися»: святі, наприклад яких ми повинні дотримуватися, вчать нас важкого шляху, важкому мистецтву посту і покаяння. Ми не одні, починаючи подвиг Посту: «вихваляючи собор святих Отців! Антонія Великого, Єфимія Великого і всіх їх побратимів, що пройшли по життєвому шляху своєму, наче крізь райську солодкість …» У нас є помічники і приклади: почитаємо ваш приклад, святі отці! Ви навчили нас істинному шляху; Благословенні ви, тому що ви попрацювали для Христа …

Нарешті настає останній день, зазвичай називається «Прощена неділя»; але ми не повинні забувати його другу літургійного назву: «Вигнання Адама з раю». Ця назва справді підводить підсумок всьому підготування до Посту. Тепер ми знаємо, що людина була створена для життя в раю, для того, щоб знати Бога і спілкуватися з Ним. Гріх позбавив людину цій блаженного життя, і існування його на землі стало вигнанням. Христос, Спаситель світу, відчиняє двері раю кожному, хто йде за Ним, і Церква, показуючи нам красу Його Царства, перетворює наше життя у паломництво до небесного вітчизні. Отже, на початку Посту ми схожі Адаму: Вигнаний був Адам з раю через куштування забороненого плоду, і, сидячи прямо перед раєм, ридав і стогнав … Горе мені, як постраждав я, окаянний: я не дотримав однієї заповіді Владики і позбувся всіх благ! Рай святійший, заради мене насаджений, і заради Єви зачинений, моли тебе і мене Творця, щоб я знову наповнився твоїми квітами. І відповів йому (Адамові) Спаситель: я не хочу, щоб загинуло моє створення, але я хочу, щоб воно врятувалося і прийшов до пізнання істини, бо тих, що приходять до Мене, я не вижену.

Пост по-справжньому починається з вечірні цієї неділі. І цю єдину по своєму глибокому значенням і таку прекрасну вечірню не служать у багатьох наших церквах! Однак ніщо краще цієї вечерні не показує нам «настрою» Великого Посту у Православній Церкві, не вводить нас в нього; ніде краще не відчувається її глибокий заклик до людини. Пост звільняє нас від поневолення гріха, від полону «цього світу». Але в євангельському читанні останнього воскресіння йдеться про умови цього звільнення (Мат. 6:14 – 21). Перша умова – посту: відмовитися від того, щоб вважати бажання і вимоги нашої занепалої природи нормальними; зусиллям звільнити дух від диктаторської волі плоті, матерії. Але для того, щоб пост наш був справжнім, правдивим, треба, щоб він не був лицемірним, «показним». Ми повинні «щоб не показувати людям,що ти постиш, але Отцю твоєму, – Який у таїні» (Мат. 6:18). Друга умова поста – прощення; «А коли не будете прощати людям провин їхніх, то і Отець ваш не простить вам провин ваших» (Мт. 6:15). Торжество гріха, головна ознака його панування у світі, це сварки, незгоди, поділу, ненависть. Тому перший пролом через фортецю гріха є прощення: повернення до єднання, злагоди, любові. Променисте всепрощення Самого Бога засяє між мною і моїм «ворогом», якщо я йому пробачу. Пробачити – це означає відкинути всі порахунки і розрахунки людських відносин, надавши їх Христу. Прощення – справжнє «вторгнення» Царства Небесного в наш грішний і занепалий світ.

Служба починається, як урочиста вечірня; священнослужителі у світлих різах. Стихира на «Господи, взиваю …» сповіщає наступаючий Пост, а за ним – наближення Великодня!

Пісне час світло почнемо! Готуючись до духовних подвигів, очистимо нашу душу, очистимо тіло. Утримаємося як від їжі, так і від усякої пристрасті, і насолодитись духовними чеснотами. Щоб, удосконалившись в любові, ми були гідні побачити страждання Христа Бога і святу Пасху, в духовної радості.

Потім, як звичайно, є Вхід і спів «Світло Тихе …» Потім службовець священик іде на «гірнє місце», за престолом, і виголошує вечірній Прокимен, який завжди сповіщає кінець одного і початок іншого дня. За цією вечірньої «Великий Прокимен» сповіщає початок Посту: Не відверни лиця Твого від слуги Твого, бо я сумую! Скоро вислухай мене, зверни увагу на душу мою і спаси її.

Вслухайтеся в особливу мелодію цього вірша, цього крику душі, раптово наповнює церкву: «… я сумую» – і ви зрозумієте вихідний пункт Посту: таємничу суміш відчаю і надії, пітьми і світла. Всі приготування тепер закінчено. Я стою перед Богом, перед славою і красою Його Царства. І я усвідомлюю свою приналежність до цього Царства, усвідомлюю, що у мене немає іншого будинку, іншої радості, ні іншої мети; і я усвідомлюю також, що я вигнаний з цього Царства у пітьму і смуток гріха, і … «я сумую»! І врешті-решт я усвідомлюю, що тільки Бог може допомогти моїй скорботі, тільки Він може позбавити і спасти мою душу. Покаяння, – найперше і найбільше, – відчайдушне благання до цієї божественної допомоги.

Прокимен повторюється п’ять разів. І ось Пост вже настав! Світлі облачення замінюються темними, пісними, гасять яскраве освітлення. Коли священик або диякон починає вечірню єктенію, хор відповідає йому пісним наспівом. Перший раз читається великопісна молитва Єфрема Сирина з земними поклонами. Наприкінці служби молільники підходять спершу до священика, просячи прощення, потім просять вибачення один у одного. Але в той час, як відбувається цей обряд «прощення», і тому Пост починається саме цим актом любові, єднання і братерства, хор співає Великодні піснеспіви. Нам належить сорокаденний шлях по пустелі Посту, але в кінці цього шляху вже сяє світло Великодня, світло Царства Христового.

Протопресвітер Олександр Шмеман

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»