У тропарі Суботи Лазаря співається «Загальне воскресіння перед Своїм стражданням запевняючи, з мертвих воскресив Ти Лазаря, Христе Боже. Тому ж і ми, як діти, несучи знамена перемоги, виголошуємо Тобі, Переможцеві смерти; осанна в вишніх, благословен, хто йде в ім’я Господнє».
Такими словами наша Церква прославляє Воскресіння шановного Лазаря й одночасно виявляє глибший сенс дива Воскресіння та пов’язаного з ним церковного свята. Адже це диво Господнє являє собою не просто одну подію з життя Лазаря, але обіцянку загального Воскресіння всього людського роду. Цю істину Церква висловлює не тільки за допомогою літургійної поезії та духовної музики, а й за допомогою особливого мови церковної іконографії. Тема нашого дослідження – як і яким чином церковний живопис прославляє і оспівує святого Лазаря. Православна іконографія присвячує святому Лазарю два іконографічних сюжети. Перший пов’язаний з його воскресінням, другий – особливе зображення Лазаря як ієрарха. Ми опишемо обидва ці сюжети та в кінці зробимо висновок про місце і значення святого Лазаря в православній іконографії та богослов’і Воскресіння.
І. Іконографічний сюжет «Воскресіння Лазаря».
Це одночасно Євангельський і історичний сюжет. Він ґрунтується на Євангельських оповіданнях (Іоан 11: 1-44) і являє собою не просто символ або притчу. Це відображення історичного факту, що стався в конкретному місці та в конкретний час. Це сталося в Віфанії, де жив друг Ісуса Христа зі своїми сестрами, за кілька днів до Його страстей. Таким чином, ікона «Воскресіння Лазаря» відображає наступні історичні деталі:
1) Поховання проводилися за межами Віфанії – місто видно на задньому плані.
2) Показана печера, від якої люди відсувають плиту.
3) Лазар зображений стоячи або сидячи в глибині печери, загорнутий в саван.
4) Один із зображених людей прикриває ніс хусткою, чекаючи неприємного запаху від «чотириденного» померлого.
5) Людина, відсовує від печери плиту, очевидно, прикладає велику силу, щоб підняти цей важкий камінь.
6) Друзі, сусіди й учні з подивом спостерігають за тим, що відбувається.
7) Марфа і Марія схиляються перед Господом та з благоговінням припадають до Його ніг.
Ісус присутній на іконі та звертається до Лазаря із закликом, благословляючи його правицею. Тут живопису надаються риси, що виходять за межі історичних даних, які піднімають зображення на новий рівень. Однак навіть за допомогою історичних елементів цього зображення вдається уявити Ісуса як Джерело сили т життя. Живопис – це візуальний вид мистецтва, а не акустичний, це мистецтво місця, а не часу. Воно не може показати нам рух і дати нам можливість почути: «Лазар! Іди геть». Мальовниче зображення показує нам кульмінаційний момент, коли Ісус постає як Вседержитель і Господь життя і смерті. Він, кидаючи на свого померлого друга блискучий погляд, владно простягає руку та благословляє його. Благодать Ісуса повертає Лазаря до життя.
Запам’ятаємо цей образ Христа, який займає ключове місце в сюжеті, і залишимо історичні дані для подальшого розвитку нашої теми. Якщо ми зробимо спробу вписати зображення «Воскресіння Лазаря» в загальний контекст іконографії, то ми переконаємося, що Церква надає цьому іконографічному сюжету особливу цінність. Воскресіння Лазаря вважається не просто одним з чудес Христа або епізодом з життя святого. Воно включено в число дванадцяти свят – іконографічного циклу з дванадцяти сюжетів, які є ключовими в земному втіленні Христа. Ці сцени зображені в склепіннях, що утворюють хрест, який лежить в основі візантійського храму, або на окремих іконах, що створюють іконостас.
Очевидно, що цей сюжет має на меті направити нас від розписів нижніх регістрів, що зображують окремих святих, сцен з їх життя і чудес, до втіленого споглядання Христа, яке зображують, знаходяться у верхніх регістрах храму сцени дванадцяти свят, а від них – до купола храму з зображеним в ньому «Сонцем Правди» Вседержителем Христом.
Зображення на іконостасі зосереджують нашу увагу на священному Престолі, на євхаристичної атмосфері, очікуванні останніх часів і будучого пришестя Христа, який відкриває нам Царство Отця, Сина і Святого Духа.
Іншими словами, крім чисто історичного аспекту, ми повинні шукати в сюжетах дванадцяти свят (в тому числі і Воскресіння Лазаря) інший сенс і значення. Функціональне розташування цих розписів між небом і землею, на окремих іконах між престолом і наосом, говорить про місце цих подій в історії і в останні часи. І дійсно, якщо ми уважно розглянемо ікону «Воскресіння Лазаря» і помістимо її в загальний контекст православної іконографії, то ми прийдемо до висновку, що за історичним рівнем ховається щось інше. У кожної історичної деталі, яку ми можемо бачити на іконі «Воскресіння Лазаря», помітна відома візантійська установка на створення, крім історичного, есхатологічного плану. На це вказують такі факти.
1) Мертвий Лазар не просто перебуває в спокої, а смиренно схиляється перед Господом, як ніби його воскресіння – це результат послуху людської природі Ісуса, Який зображений на іконі не просто як історична особа, але як есхатологічний Ісус Христос, Якому все підпорядковується. Це пояснює і те, чому таким владним Він представлений на іконі. Таким чином, православної іконографії притаманний особливий погляд, що поєднує історію і есхатологію.
Вона дивиться на історичні події і бачить за ними їх кінець, есхатологічне завершення.
2) Такий підхід – це не результат натхнення іконописця. Цей есхатологічний мотив подолання смерті, тління і всіх законів природи червоною ниткою проходить через всю іконографію, і цього канону слід будь-яка ікона, написана в рамках православної іконографії, незалежно від натхнення та благочестя свого творця. Характерною є й інша деталь. Людина, відсуває плиту, прикладає величезну фізичну силу, щоб підняти цей важкий камінь. Але якщо ми вдивимося в зображення плити, то зауважимо, що вона представлена легкої і невагомою. Такий ефект досягається за рахунок відсутності на іконі матеріального джерела світла, наприклад, сонця. Світло виходить з невідомого джерела і не дотримується закону прямого поширення. Таким чином, плита не відкидає тінь на землю і сама позбавлена світлотіні, товщини і об’єму, внаслідок чого не справляє враження ваговитості. Тобто, з одного боку, зображення показує глядачеві відчуття тяжкості, але з іншого боку, світло, особливим чином висвітлює цю сцену, позбавляє нас враження тяжкості. Така мальовнича мова Церкви. Вона показує матеріальний світ, абстраговані та звільнений від тлінності, а реальні історичні події піднімає на новий ірреальний та есхатологічний рівень.
3) Тими ж особливостями характеризуються зображення гір і споруд, які, позбавлені тіней і цілком освітлені, не справляють враження ваговитості.
4) Гори на більшості ікон «Воскресіння Лазаря» мають особливу форму призми, характерну для візантійського живопису, і представлені як невагомі пружини, які прагнуть вгору і позбавлені своєї власної ваги.
5) Ікона освітлена таким чином, що не створює враження світанку або заходу, немов дія відбувається не в якийсь певний час доби.
Ці есхатологічні елементи співіснують з історичними реаліями зображення, представляючи простір і час не роздробленим, а єдиним. Історія і есхатологія з’єднуються в особі історичного Христа, що воскресив Лазаря, і майбутнього всесильного Сина Божого та Пантократора. Таким чином, у православній іконографії на іконах «Воскресіння Лазаря» зображено Воскресіння не окремої людини, а всього людського роду та перетворення всього творіння. Суть цього свята, оспівується, як ми сказали на початку, поезією і гімнографією, виявляється у рівній мірі вираженням і мовою церковного живопису.
ІІ. Іконографічне зображення Лазаря як єпископа.
Однак церква не обмежується тільки сюжетом «Воскресіння Лазаря». Існує його окреме зображення, як будь-якого святого. Історична основа цього способу взята з перекази, згідно з яким після свого воскресіння Лазар прожив ще тридцять років. Він відправився на Кіпр, де став єпископом і проповідував Христа. Лазар спочив і був похований в Кітії, звідки його святі мощі були в 890 році перенесені в храм, побудований в його честь імператором Львом VI Мудрим. Згідно з цією традицією, святий Лазар зображується в архієрейському облаченні з Євангелієм в лівій руці.
Особливе враження справляє його обличчя. Воно зморшкувате, без бороди і вусів, висловлює печаль. Така ікона є дуже рідкісною. Найвідоміше зображення знаходиться в монастирі Богородиці Аракіотіси в Лагудера і датується 1192 роком. Особа має характерні риси, що нагадують фреску «Воскресіння Лазаря» в храмі святого Пантелеймона, або Нерізі, що знаходиться поблизу міста Скоп’є, який знаменитий своїми дивовижними розписами 1164 року, тобто створених на тридцять років раніше кіпрських розписів. Риси Лазаря на розписи Нерізі відрізняються від інших пам’яток. Голова Лазаря не покриті волоссям, на відміну від ікон Синаю, також характерний округлений лоб святого – цей елемент зустрічається лише на розписи монастиря Богородиці Аракіотіси. Глибока зморшка на вилиці святого має разючу подібність із зображенням в Лагудера. Святий не має вусів і бороди, характерних для поствізантійських і, в меншій мірі, для пізньовізантійський ікон. Ще один загальний елемент пам’ятників Кіпру і Нерізі – поворот голови святого вправо. Створюється враження, що майстер монастиря Арака копіював роботу Нерізі.
Це цілком можливо, так як простежується схожість між відповідними візантійськими пам’ятками Кіпру, Синаю і Балкан. Про подібність між кіпрською переносний ікони святого Петра і розписом церкви святого Андрія на річці Тресач поблизу Скоп’є див. «Артіль митрополита Іоана», журнал Zograf, No. 3, 1969. Ми, в свою чергу, хочемо відзначити схожість сцен Розп’яття в Нерізі і Курбіново (1191) і в монастирі Іоана Златоуста на Кіпрі. Таким чином, ми можемо зробити висновок, що іконописець монастиря Аракас запозичив стиль зображення лику зі сцени «Воскресіння Лазаря» в Нерізі і, переробивши його в своїй манері, поєднав із зображенням тіла ієрарха в фелони, омофорі, з Євангелієм в руках. Таким чином, автору вдалося за допомогою унікального лику передати духовну і аскетичне силу святого. Відмінності між цими пам’ятниками незначні. У пам’ятнику Нерізі ми знаходимо неймовірну пластичність, світлотінь, погляд святого там нерухомий, в той час як пам’ятник Лагудери характеризується більшою лінійністю, схематичність і меншою виразністю погляду святого. Це рішення художника Аракас запозичувати для своєї ікони зображення лику воскреслого Лазаря з Нерізі має якесь богословське обґрунтування, яке ми хочемо пояснити, завершуючи наше дослідження.
ІІІ. Святий Лазар і православне богослов’я Воскресіння.
Іншими словами, ми можемо сказати, що це рішення художника можна порівняти з іконографічної традицією зображувати явлення Христа після Воскресіння. Його зображують з ранами на боці, руках та ногах. Саме за цими ран Його впізнали учні, коли Він постав перед ними перетвореним «в інший спосіб». Доторкнувшись до цих ран, Фома вигукнув: «Господь мій і Бог мій!». Таким чином, дві сутності Христа – до воскресіння і після перетворення в «інший образ» – виявилися з’єднані. Його тіло і після Воскресіння не втратило доказів його любові.
Хресна жертва, вчинена заради любові, про яку нагадують Його рани, стає Його унікальною особливістю, за якою Його впізнають. Воскресіння Христа і збереження Його ран після Воскресіння показують: незважаючи на те, що Воскресіння скасовує тління, залишаться знаки, які відзначають своєрідність святого, вони назавжди пов’язують його з Христом і Церквою. У Христа залишилися рани, у святого Лазаря – сліди його смерті. Господь, який рухається любов’ю, визволив його від смерті і зараз ми, члени Церкви, дізнаємося про образ святого Лазаря за допомогою ознак, які надають йому його церковну унікальність.
Таким чином, іконописець запозичив зображення лику Лазаря зі сцени його Воскресіння і пов’язав це зображення з образом Лазаря-ієрарха, повторивши всі прийоми, характерні для зображення Христа після Воскресіння. Отже, Воскресіння святого Лазаря та наше поклоніння його іконі – це особливе іконописне свідоцтво догмату про воскресіння тіл, який ми кожен раз сповідуємо, повторюючи на літургіях слова Символу Віри про воскресіння померлих.
Більш того, це означає, що ікона святого Лазаря показує нам безцінність нашого власного унікального тіла. Бо разом з цим тілом ми існуємо, творимо історію та будемо існувати після закінчення історії в Царстві Небесному. Таким чином, православна іконографія дає відповідь на такі помилки як переселення душі або реінкарнація. Крім того, воскресіння Лазаря говорить про цінності історії і, як наслідок, кожного моменту життя окремої людини.
Тут ми приходимо до важливої теми православного аскетизму, бо саме аскетизм допомагає нам переходити від історії заперечення і падіння до історії покаяння і шляхи до Бога. З аскетизмом і тілом – йдеться про конкретні дії людини, які не можуть бути здійснені за відсутності тіла – пов’язане наше прагнення слідувати волі Бога, в якій є спасіння і вічність, як для людини, так і для всього творіння.
Вся християнська віра у воскресіння і що випливає з цієї віри надія відображена в іконі чотириденного друга Господня Лазаря. Він є нашим предстоятелем до Бога Життя за нас і наше спасіння від тління, від пристрастей і всілякого, як особистого, так і колективного гріха, який неминуче веде і до екологічної катастрофи; порятунок від погіршення здоров’я, загибелі почуття любові, від нападів ворога та смерті. Будемо молитися святому Лазарю про те, щоб мати пам’ять про Страшний Суд, щоб Бог Життя закликав нас до Себе в Світло Воскресіння, як вічних своїх друзів, серед яких є і святий Лазар.
протопресвітер Стаматіс Скліріс
Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»