ПРЕОБРАЖЕННЯ СПАСИТЕЛЯ

Преображення Спасителя займає центральне місце в Православній Церкві і богослов’ї. Це подія, яка відкриває славу Церкви і віруючих. Це свідчення нового стану світу, яке починається з появою Христа в історії.

У момент Преображення Христос показує, що під людською природою ховається нестворена слава Його Божественності, долучаючи до цієї нествореної славі оточуючих Його людей.

Пророки Мойсей та Ілля постають з тим же блиском, що і Христос. Різниця полягає в тому, що Христос є джерелом цього Божественного сяйва, в той час як Мойсей та Ілля лише приймають його. Причина, по якій Христос преобразився перед Своїми учнями, – це наближення дня Його Розп’яття: «Щоб, коли побачать Тебе розп’ятого, зрозуміли, що страждаєш Ти з волі Своєї».

Преображенням Христос, з одного боку, підтверджує Свою Божественність, яка раніше була висловлена його учнями вустами апостола Павла. З іншого боку, Христос показує нам перший досвід приходу Його Царства. Святкування Преображення 19 серпня, можливо, не змушує нас безпосередньо зв’язати цю подію з Розп’яттям Христа. Але якщо ми задумаємося про те, що через кілька тижнів, 27 вересня, відбувається загальне святкування Воздвиження Чесного Хреста, що нагадує нам про Страсну П’ятницю, ми вловлюємо зв’язок між цими святами.

Як історичний факт Преображення здійснилося за кілька тижнів до Страстей. У церковному календарі, з історичної точки зору, воно повинно було святкуватися за кілька тижнів до Великодня, можливо, за таку ж кількість часу, який зараз розділяє Преображення і Воздвиження Чесного Хреста. Але нам не повинний здаватися випадковим той факт, що цю нішу зайняло інше свято – день пам’яті святого Григорія Палами, богослова Фаворського світла. Таким чином, друге воскресіння Великого Посту за п’ять тижнів до Великодня присвячено святому Григорію Паламі.

Характерно, що в трьох Євангеліях про подію Преображення розповідається відразу ж після заяви Христа, що «деякі з тих, які стоять тут, не зазнають смерті, доки не побачать Царство Боже, що прийшло в силі» (Мк. 9:1). Таким чином, Преображення Христа – це, як підтверджує і святоотцівська традиція, явлення Царства Божого «в силі». Своїм Преображенням Христос підтверджує і доводить віру в Його Божественність, яку вже сповідували учні. У момент Преображення Христос не придбав того, чого Він не мав раніше, але явив в тій мірі, в якій могли сприйняти учні, ту славу, якої Він завжди володів як Боголюдина. Іншими словами, слава, яку бачили троє учнів на горі Фавор, не була скороминущим явленням, але вічним світлом Божественної природи Христа. Про це пишуть і гімнографи нашої Церкви: «Змінився єси на горі Христе Боже, показав учнем Твоїм славу Твою, яку мав». Світло Преображення – це нестворене світло Царства Божого, яке прийшло у світ разом з Христом. Звичайно, Царство Боже, будучи безначальним і вічним, не обмежується часом, але перекриває його і перетворює. Царство Боже настане не після завершення історії, оскільки вже існує в ній, перевершуючи її, і продовжить своє існування після її завершення.

Насправді, пришестя Царства Божого «в силі» являє собою не що інше, як його явлення «в силі». Це не прихід чогось нового, але демонстрація того, що існувало і буде існувати вічно. Як нестворене світло, що показався учням у момент Преображення, існував від самого початку і завжди перебував у боголюдської іпостасі Христа, так і Царство Боже, що прийшло в світ з Христом, часом відкривається віруючим, як передування життя Будучого Віку.

Християнська віра ґрунтується не на якійсь етиці та ідеології, але ґрунтується на явленні Царства Божого в історії. Цікаво свідоцтво апостола Петра, яке він наводить безпосередньо після пережитого ним досвіду Преображення, щоб підкреслити істинність християнської проповіді: «Бо ми сповістили вам силу i пришестя Господа нашого Iсуса Христа, не йдучи за хитромудрими байками, а будучи  очевидцями Його величі.» (2 Петро. 1:16).

Не пізнавши досвіду небесного, людина не може звільнитися від спокус земного життя. Христові Апостоли, мученики, святі і подвижники Церкви не зуміли б здобути перемогу над світом і все віддати Богу, якби не удостоїлися в якійсь мірі вкусити небесного блаженства. Ухвалення Христа здійснюється в нинішньому житті. «Ми тепер діти Божі, – Пише Апостол і євангеліст Іоан, – але ще не відкрилося, що будемо. Знаємо тільки, що‚ коли відкриється, будемо подібні до Нього, тому що побачимо Його, як Він є» (1 Ін. 3:2).

Почуття прийняття Христа людина отримує у своєму житті за допомогою дотримання Божественних заповідей. Самозреченням і відданням себе Богові і Його волі, що виявляє собою якусь форму смерті, людина стає вірним учасником Божественної життя і Царства.

Залучення до вічності починається ні після Хреста, але на Хресті. Послух Божественній волі «до смерті» вже є участю у воскресінні. Як слава Христа починається на Хресті, що перемогла сили лукавого, так і слава християн починається добровільною згодою на смерть за Христа, що, у свою чергу, розбурює стару людину і відкриває нову.

Преображення Христа – це підготовка до Хреста. Хрест Христа – початок Його слави як людини. Під час Преображення Христос не набуває нічого нового, але зміцнює учнів, що чекають Його Розп’яття. Ця підтримка була необхідна учням для прийняття Страстей свого Вчителя і згодом прийняття свого власне Хреста в ім’я Учителя.

Дверима в Царство Боже є Хрест, так само як і слава Бога у світі починається з Хреста. Будь-яке явлення Бога в історії, як до, так і після пришестя Христа, – це передбачення або продовження Христового Хреста. Усілякий досвід Божественної слави в справжньому житті передує або супроводжує досвід Хресного Таїнства.

Професор Георгій Мандзарідіс

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»