ТРАНСГУМАНІЗМ: КІНЕЦЬ ЕВОЛЮЦІЇ, АПОФЕОЗ ТІЛЕСНОЇ ЛЮДИНИ, ПІДГОТОВКА ТА ШЛЯХ ДО АНТИХРИСТА

«Той, хто не може повірити в Христа, повинен і віритиме в антихриста» (єромонах Серафим Роуз) [1]

І. Трансгуманізм: зміїне збочення

Трансгуманізм — це найновіший і, можливо, останній прояв спокуси і брехні сатани по відношенню до людини: стати Богом без Бога. «У день, коли ви скуштуєте їх, відкриються очі ваші, і ви будете, як боги» (Бут. 3:5). У своїй відмові від Боголюдини Христа заради створення зворотного, людинобога [2], ясно видно, що суть трансгуманізму є повністю сатанинською. Неозброєним оком видно зміїне збочення волі Божої та плану Бога — згідно з яким людина має стати «богом за благодаттю» — через хибну заяву про те, що вона стане Богом, змінивши людську природу. Саме це сповідують і пророки трансгуманізму.

Юваль Ной Харарі фантазує, що трансгуманісти та їхні соратники виведуть людей за межі еволюції і перетворять їх на богів: «Піднявши людство над звіриним рівнем боротьби за виживання, ми тепер намагатимемося перетворити людей на богів, а Homo sapiens — на Homo deus» [3]

Говорячи точніше, Харарі має на увазі «оновлення» (називається так помилково) до рівня пристрасних і язичницьких богів з гори Олімп, а не з’єднання з дивовижно смиренним, Розіп’ятим і Воскреслим Боголюдиною, Ісусом Христом. Неоязичники прагнуть влади, і це не дивно. Немає нічого нового під сонцем. Претензії у них буквально фантастичні: «Сучасна наука й технологія надали сили, які колись приписували цим богам, такі як здатність створювати та планувати життя, читати думки, спілкуватися на великих відстанях, контролювати довкілля, подорожувати на високих швидкостях і жити вічно, у колективній володінні людини. істоти. Таким чином, Харарі передбачає, що колись у майбутньому «ви можете купити собі силу Геракла, чуттєвість Афродіти, мудрість Афіни чи божевілля Діонісія, якщо це те, що вам подобається».

Пародія Харарі на обожнювання узгоджується з непримиренним, аж до зневаги, ставленням його колег-трансгуманістів до людей і творіння. «Подібно до того, як гуманізм звільнив нас від ланцюгів забобонів, — каже трансгуманіст Саймон Янг, — нехай трансгуманізм звільнить нас і від наших біологічних кіл» [5]. Таким чином вони звеличують не людину, а своє уявлення про те, яким вони хочуть, щоб людина став; відходячи від гуманізму і переходячи від фокусу на людині до фокусу на інформації, вони водночас зводять Бога до надлюдського стану богоподібних сил. Це неминуче: оскільки людина створена на образ Божий, то спотворення або відкидання людини тягне за собою те саме по відношенню до Бога, і навпаки.

Нік Бостром, першопрохідник трансгуманізму, відсилаючи до Ніцше, каже, що трансгуманісти мріють про той день, коли слабке людство буде трансцендовано, подолано і стане постлюдським: «Трансгуманісти розглядають людську природу як незавершений процес, як напівзруйнований початок, який ми можемо навчитися переробляти бажаним чином. Людство в сучасному вигляді не обов’язково має бути кінцевою точкою еволюції. Трансгуманісти сподіваються, що завдяки відповідальному використанню науки, технологій та інших раціональних засобів нам зрештою вдасться стати постлюдьми — істотами з набагато більшими можливостями, ніж ті, які мають нинішні люди» [6].

За допомогою грубих та неетичних маніпуляцій з природою, генною інженерією, фармацевтичних препаратів та кібернетичних удосконалень нашого фізичного, емоційного та когнітивного вигляду вчені-трансгуманісти прагнуть змінити людський рід та перетворити нас на зовсім новий вигляд, створити «нову людину». Їхня безбожна мета — не що інше, як вічне грішне життя занепалих істот, чи то через удосконалення органічних тіл, заміни тіл на штучні, чи шляхом завантаження розуму людей у віртуальне середовище («сферу розуму»): «Трансгуманіст – це мрійник, що має технологічні можливості для проектування і втілення свого власного еволюційного майбутнього. Трансгуманіст — це деміург, який об’єднує ряд взаємопов’язаних сил, які призведуть до появи очікуваної майбутньої постлюдини — богоподібної істоти» [7]

Перспектива вічного життя в занепалому, зіпсованому світі, воістину пекельне існування, до якого прагнуть трансгуманісти, була задумом передбачена спочатку вигнанням людини з Раю, а потім, в результаті — його смертю [8]. Смерть, у свою чергу, має бути подолана Воскресінням нашої людської природи у Христі та її сидінням праворуч Бога. Жоден винахід грішної, занепалої людини, хоч би яким далеко чи революційним він не був, ніколи не зможе подолати смерть з тієї простої причини, що смерть — це насамперед духовна подія і лише в другу чергу біологічна.

У своєму прагненні до самообожнення і створення «нової людини» трансгуманісти повертаються до ідолопоклонства, зображуючи Бога і наслідуючи Люцифера, що дивився на світ свого власного інтелекту і поклонявся йому – творінню – як Творцю, віддаючи славу не Богу, але піднімаючи себе до рівності з Богом. Таким чином, вони є явними предтечами антихриста,«який чинить опір і звеличується вище всього, званого Богом або святинею» (2 Фес. 2:4). Вони є сучасними наступниками попередніх «апостолів антихриста»: Ніцше, Маркса та інших утопістів, але тепер вони не мають потреби руйнувати старий порядок, і вони зосередилися на створенні «сингулярності» [9] (технологічного надрозуму), хіліастичного постлюдського раю-кошмару [10].

ІІ. Трансгуманізм: кінець еволюції

Зневага трансгуманізму до людської природи, неминучий наслідок його відмови від Бога, зовсім не нова і вкорінена в європейському гуманізмі та проекті Просвітництва: «В основі проекту Просвітництва [лежало] почуття, що завдяки людській винахідливості людський розум може відкрити таємниці, що лежать в основі реальності, та використовувати сили природи для покращення людського роду». Рушійною силою виступає беконівська мета позбавити людський рід від його недоліків (але при цьому позбавити його самої людяності). Інакше висловлюючись, трансгуманізм співзвучний з беконівським проектом, започаткованим XVII столітті і досяг кульмінації у постлюдським баченні майбутнього» [11].

Повністю перекручуючи християнське розуміння історії до приходу Христа як поступового відпадання людини від Бога і повернення до ідолопоклонства, трансгуманісти як «віруючі еволюціоністи» вважають, що людство перебуває на порозі досягнення богоподібності. Незважаючи на зневагу і відхід від «біологічного коріння» людини, трансгуманісти, такі як Реймонд Курцвейл, сповнені безмежної гордині та оптимізму в очікуванні, що еволюція принесе «велику складність, більшу елегантність, більше знання, більший інтелект, більшу красу, більшу творчість високі рівні таких тонких якостей, як кохання» [12]. Незважаючи на те, що вони відходять від Бога і долають «біологічні обмеження» людини, вони переконані, що їхня діяльність має духовний характер. При цьому, у гностиці — вони мають рацію. Однак духи, що надихають їхнє «сходження», є занепалими і ведуть їх до недолюдства, а не до надлюдства.

Як зауважив Дж. П. Бішоп з приводу віри трансгуманістів у раціональні здібності людини вийти за межі людської природи: «На пізньому етапі свого існування людина стоїть на порозі вибору: пристосуватися або припинити існування, не замислюючись про те, що будуючи своє власне еволюційне існування, вона створює умови для власного заходу сонця. Вони вірять, що завдяки своїм раціональним здібностям та вмінню проектувати власне еволюційне майбутнє, людина-тварина може хитрістю уникнути свого падіння у прірву» [13].

У цій «спроектованій еволюції» особливо впливові люди прагнуть спрямувати еволюційний рух шляхом повного оволодіння та контролю над усім, що було, є і буде, даючи «велику владу та більше звеличення певній формі людських істот» [14]. Єдиною рукою, яка спрямовує еволюцію, тут є рука трансгуманістів — чи, можливо, певної еліти серед них.

Таким чином, постлюдство трансгуманізму за іронією долі призводить до неминучого кінця еволюції. Відбір більше не є природним. Трансгуманісти знаходяться біля керма, підлаштовуючи та спрямовуючи еволюцію у свідому програму маніпулювання та подолання природи. Тому трансгуманізм — це водночас і остання «мутація» еволюційного світогляду, і його ефективне завершення — принаймні, коли його розуміють як розвиток, що не спрямовується будь-ким.

Той, хто народився після нігілізму (після «смерті Бога») і дозрів у хіліазмі (утопічній вірі у вдосконалення занепалої людини), трансгуманізм тепер процвітає в «цілком нових умовах існування» [15] післяреволюційного «нового століття», «керованого «анархією» та населеного «надлюдьми» [16]. Як писав отець Серафим Роуз понад 60 років тому: «Це революційна мрія, яка спонукала людей до виконання неймовірної драми сучасної історії. Це «апокаліптична» мрія, і мають рацію ті, хто бачить у ній дивне збочення християнської надії на Царство Небесне» [17].

ІІІ. Транслюдська релігійність та апофеоз тілесної людини

Незважаючи на те, що домінуючі гуманісти, у переважній більшості випадків, є світськими людьми [18], трансгуманізм набуває релігійного характеру, володіючи як філософськими, так і міфологічними вимірами. «У ньому є онтологія та теологія, а разом вони створюють міф» [19]. Безбожні сучасники, зневірені і розчаровані, знаходять надію в трансгуманістичному Євангелії про наближення позбавлення хворіб і смерті.

Люди постхристиянського Заходу, які виросли на нігілістичній пустелі, забули про Христа і Його Церкву, вчорашні літературознавці завтра стають пропагандистами трансгуманізму. Згідно з їхніми уявленнями, постлюдство «неминуча», і лише «мавпоподібні мішки з м’ясом» [20] (нормальні люди) досить дурні, щоб не прийняти його.

Еліза Бохан, молода австралійська письменниця, автор книги «Майбутня надлюдина: наше транслюдське життя у вік, що вирішить усе», виступає «апостолом постлюдського євангелія». Вона визнає, що трансгуманізм відіграє роль релігії, розкриває таємниці та є Богом. Вона розповідає: «Коли Бохан була аспіранткою, вона зробила свою першу велику доповідь на конференції. Після цього до неї підійшов біолог і привітав її з виконаною роботою. Потім він подивився мені в очі і прошепотів: «Знаєш, ми творимо Бога», — сміється вона. Я подивилася на нього і відповіла: «Так, я знаю». Ми знали, що йшлося не про релігію, каже вона. «Щодо багато чого з того, про що йдеться в релігії — всезнання, всемогутність, сподіваюся, всеблагість — ми принаймні наближаємося до цієї всевидячої, всезнаючої, вседосліджуючої [силі]» [21]

Страхи та очікування нашого часу породили серед прихильників трансгуманізму релігійний запал та особливу запопадливість з відповідним релігійно-соціальним профілем: «Цей трансгуманістичний соціальний фантом глибоко вкоренився у соціальних інститутах, особливо у сучасній культурі STEM (природничі науки, технічні науки, інженерна справа та математика). Вона має свої святі місця, такі як Силіконова долина або лабораторія Google. Вона має своїх святих чоловіків і жінок, таких як Обрі ді Грей або Реймонд Курцвейл, які старанно трудяться в ім’я постлюдини. Є свої пророки-провидці, такі як Наташа Віта-Мор та Макс Мор. Він має своїх первосвящеників, таких як Ілон Маск. Вона має вищі навчальні заклади, університети STEM та пов’язані з ними приватні підприємства. Вона має підтримуючу філософію, зокрема англо-американську, яка черпає свою політичну актуальність зі своїх позицій зберігача правильних догм. Філософська позиція, що лежить в основі сучасних університетів STEM, – це натуралізм, який надихає сучасні наукові підприємства» [22].

До цих релігійних характеристик трансгуманістичної віри можна додати, що її обрядами є генетична терапія та вакцини з мРНК, її святими реліквіями – викопні останки ранньої людини, знайдені в Африці, а її святими іконами – футуристичні кіборги та роботи.

Пророки і мудреці науки і наукової фантастики культивують у масах месіанське очікування, що незабаром їх позбавлять своїх постмодерністських страждань за допомогою доброзичливого безособового надрозуму, який швидко просуне біотехнічне вдосконалення аж до так званого «безсмертя». Футурист Реймонд Курцвейл, автор книг «Епоха духовних машин» та «Сингулярність близька», представляє цей надрозум як технологічне злиття людської свідомості та штучного інтелекту.

Слідом за Курцвейлом, Юваль Ной Харарі пояснює умонастрій, породжений значенням «великих даних», що зароджується (big data): «Подібно до капіталізму, датаїзм починався як нейтральна наукова теорія, але зараз він перетворюється на релігію, яка претендує на визначення добра і зла. Найвищою цінністю цієї нової релігії є «потік інформації». Якщо життя — це рух інформації, і якщо ми вважаємо, що життя — це добре, то ми повинні розширювати, поглиблювати і поширювати потік інформації у Всесвіті. Згідно з датаїзмом, людський досвід не є священним, а Homo sapiens не є вінцем творіння чи предтечою якогось майбутнього Homo deus. Люди — лише інструменти для створення «Інтернету всіх речей», який згодом може вийти за межі планети Земля та охопити всю галактику і навіть увесь Всесвіт. Ця космічна система обробки даних буде подібна до Бога. Вона буде скрізь і керуватиме всім, а людям судилося злитися з нею» [23].

Ці порожні обіцянки і помилкові надії нової техно-релігії, яку деякі називають «датізмом», мають апокаліптичні наслідки, що леденять душу. Датаїзм, як пояснює Харарі, об’єднує наукове твердження про те, що реальність складається з даних, з етичним твердженням, що цінність чогось залежить від його вкладу в обробку даних. «Якщо техногуманізм обіцяє обожнювання людської природи, то датаїзм говорить про те, що вона неодмінно застаріє» [24].

ІV. Трансгуманізм: шлях до антихриста

Сучасні трансгуманісти, у певному сенсі, не є нічого нового. Вони просто прагнуть побудувати нову Вавилонську вежу, щоб досягти небес і тим самим здобути собі ім’я (Бут. 11: 4). Вавилоняни використовували технології свого часу, цеглу та розчин, тоді як нові вавилоняни використовують штучний інтелект, генну інженерію та інші сучасні технології. І так само, як сліпі вавилоняни давнини, відчайдушними діями, спрямованими на самозбереження, вони шукають життя і єдність у нестямі, але не в Бозі. У своїй демонічній гордині вони уявляють богоподібну велич (Бут. 11:6), якій не судилося відбутися і за яку вони також будуть розпорошені, а потім розбиті «як посуд горщика» (Пс. 2:9).

Але якщо їх люциферні плани щодо штучного створення богоподібності та автономного існування без Бога приречені на провал, то в чому сенс трансгуманізму і чого він досягне?

Трансгуманізм, як і комунізм до нього, «насправді є дуже могутньою єрессю, центральною тезою якої є… хіліазм: історія має досягти своєї кульмінації в невизначеному стані земного блаженства, досконалого людства, що живе у досконалому світі та гармонії… Тут проступає та сама тема пришестя «Царства Божого на землі» [25]

Трансгуманізм — це остання форма «таємниці беззаконня» і, таким чином, підготовка до антихриста та шлях до нього. Це остаточний перехід від атеїстичного гуманізму до сатанинського надгуманізму. Його мета – сформувати надлюдини Ніцше, оснащеної люциферичною блискавкою [26], що вражає землю за допомогою надрозуму штучного інтелекту.

Якщо гуманізм, повністю орієнтований на людину, являв собою найбільший гріх, покладаючи всі надії на плоди людського розуму, то трансгуманізм, з його люциферичною обіцянкою автономного людства, яке матиме ключі від життя і смерті, орієнтований на демона, віддаючи людство на відкуп надрозуму, який оживить очікуваного надлюдину-антихриста зі штучним інтелектом.

Трансгуманізм – це шлях до антихриста ще й з іншої причини. Якщо гуманізм відводить людину від її Богоцентричної єдності з Тим Єдиним, Хто об’єднав усі речі в Собі, як Боголюдина, то трансгуманізм долає людську обмеженість [27], виносячи єдність за межі людини, у надлюдини. Таким чином, трансгуманізм веде людство безпосередньо до єднання з демонічним, бо Ubermensch, ця надлюдина, є диявольська «людина беззаконня», і поєднані в ній складають її містичне тіло.

Відкидання Боголюдини у світовому масштабі і заміна його людиною обогом — це остання спокуса історії. Це було передбачено Самим Христом у Одкровенні. Він каже: «І як ти зберіг слово терпіння Мого, то і Я збережу тебе від години спокуси, яка прийде на весь Всесвіт, щоб випробувати тих, хто живе на землі» (Об’явл. 3:10). Як говорить великий старець Афанасій Мітілінеос, «оскільки ця спокуса торкнеться всього світу, вона буде великою фальсифікацією віри в Боголюдську Особу Христа».

Ми не повинні бути наївними: ідолопоклонницька трансгуманістична утопічна фантазія манить сучасних «безсердечних людей» [28] та захопить багатьох секуляризованих «християн» у заперечення Боголюдської природи Христа та Його Тіла.

Шістдесят років тому ієромонах Серафим Роуз написав про «велику фальсифікацію віри» з такою проникливістю, що вона і сьогодні величезною мірою проливає світло на розвиток хіліастичного світогляду, який оживає з такою силою в ці останні часи: «Царство не є від цього світу… Християнство може бути «успішним» на землі лише за однієї умови: при відмові від істинного Царства і прагненні побудувати якесь «царство» у світі. «Царство Земне» і є мета сучасного мислення; його побудова – сенс сучасної епохи. Воно не є християнським; як християни, ми знаємо, чиє це Царство. Сучасний ідеалізм, який сподівається на «рай на землі», сподівається також і на невиразне «перетворення» людини – ідеал «надлюдини» (у різних формах, усвідомлених чи ні), який, незважаючи на свою абсурдність, має велику привабливість для менталітету, привченого вірити в «еволюцію» та «прогрес». Дух, що стоїть за трансгуманізмом, – це той самий дух, який, прагнучі земного раю, готує шлях для антихриста. Для нього християнство – це «хрестовий похід», Христос – «ідея», що стоїть одночасно на службі у світу, «перетвореного» науковими і соціальними технологіями, і людину, нібито «обложену» пробудженням «нової свідомості»: ось, що нас чекає» [29]

V. Висновки

Брати і сестри, ми не повинні дивуватися чи здригатися перед сатанинською мрією трансгуманізму. Господь обіцяв, що Він буде з нами до кінця віку (Мт. 28:20), і навіть перед лицем антихриста Він наказує нам не боятися (Ін. 6:20; Лк. 12:32), бо нам не тільки відомий Христос, Альфа та Омега історії; ми члени Його Тіла, єдині з Ним, і тому ми «маємо помазання від Святого і знаємо все» (1 Ін. 2:20).

«Злі ж люди й ошуканці будуть процвітати у злі, вводячи в оману і помиляючись» (2 Тим. 3, 13). «Неправедний, – каже нам Логос, – нехай ще робить неправду, і святий нехай ще освячується» (Об’явл. 22, 10-11). Бо це, говорить Господь, «прийду скоро; і відплата Моя зі Мною, щоб віддати кожному за ділами його» (Об’явл. 22:2). Наша нагорода – Сам Христос, і Він нізащо не залишить нас, але воскресить нас в останній день (Ін. 6:39). Амінь

Посилання

1. Eugene (Fr. Seraphim) Rose, Nihilism: The Root of the Revolution of the Modern Age (Platina, 1 CA: St. Herman of Alaska Brotherhood, 2001), 97.

2. Transhumanists boast that they «building God»: https://www.theguardian.com/books/2022/2 jun/04/beyond-our-ape-brained-meat-sacks-can-transhumanism-save-our-species.

3. Yuval Noah Harari, Homo Deus, 24

4. Ian Curran, in his review of Harari’s book Homo Deus: https://www.christiancentury.org/ 4 review/books/incarnation-and-challenge-transhumanism

5. Simon Young, Designer Evolution: A Transhumanist Manifesto (Amherst, NY: Prometheus 5 Books, 2006), p. 32 and see Ray Kurzweil, The Singularity is Near: When Humans Transcend Biology (New York: Penguin Books, 2005), p. 374.

6. Nick Bostrom, «Transhumanist Values,» in Ethical Issues for the 21st Century, ed. Frederick 6 Adams (Philosophical Documentation Center Press, 2003); reprinted in Review of Contemporary Philosophy, Vol. 4, May (2005)]

7. Jeffrey P. Bishop, «Transhumanism’s WIERD Religion: On the Ontotheological Morality of the 7 Posthuman», essay shared with me by the author.

8. Див.: Буття 3:22-24: «І сказав Господь Бог: Ось став чоловік, немов один із Нас, щоб знати добро й зло. А тепер коли б не простяг він своєї руки, і не взяв з дерева життя, і щоб він не з’їв, і не жив повік віку. І вислав його Господь Бог із еденського раю, щоб порати землю, з якої узятий він був. І вигнав Господь Бог Адама. А на схід від еденського раю поставив Херувима і меча полум’яного, який обертався навколо, щоб стерегти дорогу до дерева життя».

9. В. Віндж, один із перших, який заговорив про це, сказав, що це означає кінець людської ери, оскільки новий надрозум продовжує самовдосконалюватись і технологічно розвиватися з незбагненною швидкістю (Vinge, Vernor. “The Coming Technological Singularity: How to Survive in the Post-Human Era” Archived 2018-04-10 at the Wayback Machine, in Vision-21: Interdisciplinary Science and Engineering in the Era of Cyberspace, G. A. Landis, ed., NASA Publication CP-10129, pp. 11–22, 1993.)

10. «Трансформація людини у надлюдське часто розглядається з погляду майбутнього технологічного Царства Людобожества — Вернор Віндж та Курцвейл називають його «сингулярністю» — яке вже видніється на горизонті і для реалізації якого всі «сингуляристи» мають попрацювати». B. Gallaher, ‘Godmanhood vs Mangodhood: An Eastern Orthodox Response to Transhumanism’, Studies in Christian Ethics, 32.2 (2019), 200-215.

11. Jeffrey P. Bishop, «Transhumanism’s WIERD Religion: On the Ontotheological Morality of the Posthuman.»

12. Ray Kurzweil, The Singularity is Near, 2005: New York, Viking Books.

13. Ibid

14. Jeffrey P. Bishop, «Nietzsche’s Power Ontology and Transhumanism: Or Why Christians 14 Cannot be Transhumanists», chapter 7 in Christian Perspectives on Transhumanism and the Church, Palgrave Studies in the Future of Humanity and its Successors, S. Donaldson and R. Cole-Turner editors, p. 128.

15. The Will to Power, Vol. 1, in The complete works of Friedrich Nietzsche, New York, The 15 McMillian Company, 1909, volume 14, p. 92.

16. Eugene (Fr. Seraphim) Rose, Nihilism: The Root of the Revolution of the Modern Age, 93

17. Ibid.

18. Філософ-архітектор трансгуманізму Макс Мор написав на своєму веб-сайті: «Немає більше ні богів, ні віри, ні боязкої стримування. Майбутнє належить постлюдству».

19. Jeffrey P. Bishop, ibid

20. Див.: https://www.theguardian.com/books/2022/jun/04/beyond-our-ape-brained-meat- 20 sacks-can-transhumanism-save-our-species

21. Ibid.

22. Jeffrey P. Bishop, «Transhumanism’s WIERD Religion: On the Ontotheological Morality of the  Posthuman»

23. Y.N. Harari, “Homo sapiens is an obsolete algorithm”: https://www.wired.co.uk/article/yuval- 23 noah-harari-dataism

24. Ian Curran, in his review of Harari’s book Homo Deus: https://www.christiancentury.org/review/books/incarnation-and-challenge-transhumanism

25. Fr. Seraphim Rose, (Excerpted from a Letter dated: 25 March/ 7 April 1971)

26. Ніцше пише в пролозі до «Так казав Заратустра»: «Надлюдина буде змістом землі! Благаю вас, браття мої, залишайтеся вірними землі і не вірте тим, хто говорить вам про надземні надії! … Ось, я навчаю вас надлюдині: він і є ця блискавка, він і є це безумство! … Ось я пророк блискавки і важка крапля з хмари: але ця блискавка називається надлюдиною».

27. Реймонд Курцвейл, провідний трансгуманіст і пророк «сингулярності», означає терміном «сингулярність» швидке зростання штучного інтелекту: «Сингулярність дозволить нам перевершити ці обмеження наших біологічних тіл та мозку». // Ray Kurzweil, The Singularity Is Near, p. 9. Penguin Group, 2005.

28. Див. першу главу книги C.S. Lewis’ The Abolition of Man

29. Fr. Seraphim Rose, “A Letter to Thomas Merton

Протопресвітер Пітер Гірс (Peter Heers), D.Th, Викладач еклезіології, Семінарія Святої Трійці, Джорданвіль, штат Нью-Йорк

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»

Джерело: Orthodox Ethos