АКАФІСТ СВЯТІЙ ВЕЛИКОМУЧЕНИЦІ КАТЕРИНІ

Кондак 1

Обрану та увінчану діву-мученицю, невісту Христову Катерину похвальними піснями оспіваймо як преславну переможницю мучителя і премудру філософів наставницю. Ти ж, великомученице Катерино, маючи сміливість перед Господом, милостиво схилися до благопотрібних прохань тих, хто взиває до тебе: Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Ікос 1

Рівну ангелам чистоту маючи, ти, свята діво Катерино, з ангелами Божественного осяяння сподобилася. Разом із ними Трисвяту пісню співаючи, почуй нас, що співаємо тобі на землі це:

Радуйся, чесна оселе святині; радуйся, чудесне знамення Промислу Божого, що на тобі збувся.

Радуйся, сосуде благовоління Отчого; радуйся, Христових страждань сповнення.

Радуйся, чиста Святого Духа оселе; радуйся, бо ти світлом благочестивої віри просвітилася.

Радуйся, бо ти у святій купелі відроджена; радуйся, бо ти омила ризи у крові Агнця на землі.

Радуйся, бо ти торжествуєш разом зі святими дівами на небесах.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 2

Побачивши видіння, Катерина пішла до святого старця, який перед тим ікону Богоматері їй дав, і розповіла йому, як відвертав від неї Своє лице Христос, Який явився їй зі Своєю Пречистою Матір’ю, і як безумною, убогою та просторідною її назвав, поки вона не залишить ідольського нечестя. Почувши це, преподобний навчив її таїнствам віри і охрестив. Вона ж в оновленні духу вдячно співала Богові: алилуя.

Ікос 2 

Розум благий, шляхетність істинну та багатство негинуче в духовному відродженні здобувши, ти, свята Катерино, стала достойною Небесного Жениха Христа, Який, знову явившись, полюбив тебе і, перстень подарувавши, Своєю невістою обручив. Вона ж, таке Боже благовоління до себе відчувши, настільки Його любов’ю була вражена, що не могла більше про земні речі думати. Але тільки постійно про свого Улюбленого думала. Ти, що такої благодаті сподобилася, почуй від нас:

Радуйся, бо ти мирський сморід зненавиділа; радуйся, бо ти до пахощів мира Христового линеш.

Радуйся, бо ти Жениха Безсмертного щиро полюбила; радуйся, скарбе благовоління Вишнього.

Радуйся, пресвітла зоре; радуйся, місяцю досконалий.

Радуйся, оливове дерево, що в домі Божому посаджене; радуйся, високий кедре ліванський.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак З

Силою Вишнього дано було тоді святій Катерині сміливість, щоб нечестивого царя Максиміана за принесення жертв ідолам безбоязно посоромити. І він довгий час був безмовним, бо не міг її слова заперечити. Вона ж, дякуючи Богу, співала: алилуя.

Ікос З

Свята Катерина, маючи дану їй з небес премудрість, коли нечестивий цар розпитував її про рід її і про сан, назвала себе царською дочкою, що філософські та риторські науки добре вивчила, ідольське служіння відверто заперечуючи, перш за все невістою Христовою себе назвала.

Радуйся ж, Катерино преславна; радуйся, царське свячення.

Радуйся, бджоло, що від ідольського диму відлетіла; радуйся, голубко, що золоті крила має.

Радуйся, кадиле пахощів Христових.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 4

Шаленіючи від лютого гніву на святу діву, цар до неї промовив: не кажи поганого про богів наших. Свята Катерина відповіла: якщо захочеш струсити морок омани, то зрозумієш нікчемність твоїх богів і пізнаєш істинного Бога, Його ж лише промовлене ім’я або зображений у повітрі хрест відганяє та нищить твоїх богів. І якщо повелиш, то явлю тобі істину, співаючи Богові: алилуя.

Ікос 4

Почувши свобідну та мудру відповідь про віру Христову, нечестивий цар злякався, щоб не бути тобою переможеним, зібрав на спір зі всіх країв своєї країни п’ятдесят мудреців. Ти ж, будучи архангелом Михаїлом утверджена і в перемозі переконана, зраділа можливості з ними сперечатися. Прийми ж, діво, від нас цю похвалу:

Радуйся, бо ти розум Христів виявила; радуйся, бо ти херувимське Богопізнання придбала.

Радуйся, бо ти серафимською любов’ю до Бога палаєш; радуйся, мудріша за мудрих.

Радуйся, бо ти духовний меч на невір’я нагострила; радуйся, бо ти нечестя прогнала.

Радуйся, вірних наставнице.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 5

До боготічної зірки була подібна ти, Катерино, коли п’ятдесят мудреців перемогла і настановила їх своїми мудрими словами на християнську путь, що веде до праведного Сонця, Христа Бога, Який від Діви засяяв; вони, будучи за Христа на спалення засудженими, твоєю молитвою були зцілені, ідучи у вогонь, з радістю співали: алилуя.

Ікос 5

Цар, бачачи, як тобою його повеління нехтуються та умовляння зневажаються, лукаво вирішив своєю улесливістю тебе в оману ввести, пообіцявши тобі півцарства дати. Ти ж вірі, а не земним скарбам, перевагу надавши, Жениха Христа більше, ніж земне царство, полюбивши та одяг мучеництва більше, ніж багряницю, обравши, відкинула марнослів’я. Тому возсилаємо тобі похвальні пісні ці:

Радуйся, діво, що улесливість викрила; радуйся, бо ти змія-спокусника перемогла.

Радуйся, царська дочко; радуйся, діво, у золоті’ вишивання одягнена.

Радуйся, бо ти все земне зневажила; радуйся, бо ти на гору богоспоглядання піднялася.

Радуйся, світлом богопізнання просвіщена; радуйся, сурмо Духа, що голосом істинного богослов’я заспівала.

Радуйся, добре сповідання віри; радуйся, світла євангельського сяяння.

Радуйся, охоронителько вічних законів; ра¬дуйся, наша помічнице.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 6

Проповідникам богоносним, апостолам ревнуючи, ти перед лицем мучителя сміливо проповідувала Христа, істинного Бога. Йому ж у ранах, у в’язниці ти співала: алилуя.

Ікос 6

Світло істинного богопізнання, яке засяяло у твоєму серці, відігнало від тебе морок скорботи. Голодною ти не була залишена, бо голубка тобі поживу приносила; і хвороба тебе не пригнічувала, бо Сам Христос підбадьорив і багато вінців тобі обіцяв, відвідавши тебе у в’язниці. Ти ж, будучи сильною в терпінні, цим ще більше зміцнилася і царицю Августу та воєводу Порфирія, що з воїнами прийшли до тебе, навернула до світла Христової віри і навчила співати тобі це:

Радуйся, мироположнице божественної любові; радуйся, міцний діаманте.

Радуйся, причино невимовних чудес; радуйся, бо ти терпінням ворога знищила.

Радуйся, бо ти рани Господа на своєму тілі носила; радуйся, бо ти цариці Августі разом із супроводжуючими путь подвигу її вказала.

Радуйся, бо ти у темряві світлом була; радуйся, бо сам Господь, Світло світу, тобі, що в темниці перебувала, Себе явив.

Радуйся, від кайданів гріха швидка визволителько; радуйся, хворих скора зцілителько.

Радуйся, помічнице нашого спасіння.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 7

Бажаючи тебе, премудра, до мерзотного ідолошанування схилити, безбожний цар знову тенета тобі підкидає і, підступно красу твою хвалячи, тебе зловити сподівається. Ти ж, назвавши красу непостійною і скороминучою, Христа сповідала Богом Живим і істинним і співала Йому: алилуя.

Ікос 7

Іншу лютість та нелюдськість виявив цар, коли наказав єпархові на колесі роздирати дівственне, чисте і святе тіло твоє. Але чудесною рукою ангела ти несподівано була визволена від цього неушкодженою, а колеса на частини були розбиті. Від їх уламків багато хто з невірних загинув. Це викликало здивування у царя та народу, який виголошував: великим є Бог християнський. Ми ж, цьому дивуючись, виголошуємо тобі:

Радуйся, мученице, до ангелів подібна та їхньої шани гідна; радуйся, полків страждальницьких славо.

Радуйся, світла перемого над ворогами; радуйся, страху невірних.

Радуйся, сосуде великої Божої сили; радуйся, радосте вірних.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 8

Дивну переміну слави і страждання за Христа цариці разом із її воєводою та воїнами побачивши, відмовимося від любові до світу і плоті та спрямуємо розум до Бога, бо Він є краса, слава та вінець для нас, що співаємо: алилуя.

Ікос 8

Завжди жаданою насолодою був для тебе, свята Катерино, Ісус, бо заради Нього ти з великою насолодою терпіла гіркі муки і пропонований тобі скіпетр ти знехтувала, передбачаючи майбутню нагороду. Тому прийми від нас цю похвалу:

Радуйся, чиста, що чисто Чистого полюбила; радуйся, горлице, що у пустелі земного світу прекрасного Жениха забажала.

Радуйся, бо ти пахощами Його риз наповнилася; радуйся, сарно, що на ароматних горах шукала Того, Хто народжується раніше за давні пагорби.

Радуйся, бо ти заради любові Христової страждальницький подвиг звершила; радуйся, бо ти собор мучеників до Бога привела.

Радуйся, бо через тебе красномовці отримали Царство Небесне; радуйся, бо за твоїми молитвами те ж саме і ми сподіваємось одержати.

Радуйся, наша покрово і забрало.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 9

Усе єство ангельське зраділо, бачачи, як ти, Катерино, перемігши миродержця, як непереможна воєводина, у супроводі полку страждальників прямуєш до вічного блаженства, співаєш переможні пісні, взиваючи: алилуя.

Ікос 9

Проповідники велемовні посоромилися, не маючи змоги протистояти богонатхненним словам твоїм, мовчанням ушановують дарування твої; ми ж, немічні, як можемо відкрити уста наші для того, щоб хвалити тебе? Але насмілюємось і молимо: сподоби, блага, безбідно принести тобі пісню цю:

Радуйся, органе Духа Святого; радуйся, зоре невимовного осяяння.

Радуйся, догматів Божественних безодне; радуйся, бо ти мудрістю перевищила філософів.

Радуйся, чаше премудрості; радуйся, бо ти плетіння красномовців розірвала.

Радуйся, бо пута гріховні ти зруйнувала.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 10

Бажаючи спасти душу свою, ти про тіло не дбала, Катерино, і на усічення мечем, звершене мучителем, ти радо йшла, співаючи Святому Безсмертному: алилуя.

Ікос 10

Стіною твердою і нездоланною явилася ти жонам, які на місце усічення тебе з риданням проводжали, називаючи тебе жорстокосердною і безрозсудною щодо себе, бо не пощадила ти солодкого життя в розквіті юності, знехтувавши запропоноване тобі все земне царство і блаженство. Ти ж заборонила суєтний їхній плач і пустослів’я, бажаючи швидше через смерть з’єднатися зі своїм Улюбленим, і ради цього чуєш:

Радуйся, бо ти з радістю за Главу Церкви Христа голову свою під меч схилила; радуйся, бо ти до кінця перетерпіла.

Радуйся, бо ти життя добре закінчила; радуйся, бо ні через скорботи, ні через рани, ні через меч ти з путі Христового сповідання не звернула.

Радуйся, полум’я любові під час витікання крові ти не погасила; радуйся, мучеників окрасо.
Радуйся, постійне християн пристановище.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 11

Співи похвальні наважуємося принести тобі, але бідніє слово наше і не розуміє розум, як нам взивати, бо слово твоє премудре, що багатьох відвернуло від невір’я та ідолопоклонства, наставляє нас. Дай нам слово твоє, щоб співати Богові, який відкрив на тобі велич Свою: алилуя.

Ікос 11

Як світлоприємну свічку, через усічення мечем погашену, але на свічнику небесному перед престолом Святої Тройці поставлену, бачили святі ангели. Поклонившись Тому, Хто живе у віках, отримали від Владики повеління дівственне тіло твоє на горі Синайській поховати, щоб не бачили його, як ти сама хотіла, вороги Господні. Ми ж пісню таку співаємо тобі:

Радуйся, сонцеподібна діво, що на небеса духом вознеслася; радуйся, бо ти Сіону Горнього досягнула.

Радуйся, вінець доброти в руках Господніх; радуйся, чаше, що від повноти Дому Господнього черпаєш радість.

Радуйся, бо до Скинїї нерукотворної і вічної ти наблизилася; радуйся, бо ти на горі Закону спочиваєш тілом.

Радуйся, бо там ти сподобилася бачити шестя Бога на Синаї, Бога Яковового; радуйся, бо на місці богобачення Мойсеевого ти перебуваєш.

Радуйся, бо ти є ревності Ілліної указання; радуйся, купини неопалимої явлення.

Радуйся, діво, бо ти Діву Царицю, в ризи позолочені зодягнену, наслідувала; радуйся, бо тобою Сущий оспівується посеред дів тимпанниць.

Радуйся, бо на тобі велич Його; радуйся, бо ти стоїш перед престолом вічним.

Радуйся, бо з храму вселенної молитвеники на тебе споглядають; радуйся, кадило молитов за нас до Всевишнього благоприємне.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 12

Благодать дано тобі від Бога вести до пізнання Його істини, що в таїні сокровенна, і всім давати корисне на їхнє прохання. Тому ми, затьмарені, зворушено просимо тебе, мудра діво: просвіти розумні наші очі і проклади для нас стежку на небеса, щоб співати нам з тобою нині і у всі віки Єдиному Премудрому: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи великі твої мученицькі подвиги, хвалимо тебе як одушевлений сосуд спасіння людей; твоїм бо розумом Бог премудрість мудрих віку цього посоромив, тобою красномовців покликав до народу святого, до людей оновлених, щоб постраждала за Христа. Просвіти і нас, блага діво, затьмарених, щоб взивати до тебе:

Радуйся, дзеркале Божої мудрості; радуйся, силою Вишнього зодягнена.

Радуйся, подвижнице, єлеєм радості помазана; радуйся, воєводино, що полк Божий до вічної величі направила.

Радуйся, бо ти у світлість святих увійшла; радуйся, бо ти стоїш серед полум’яних слуг Того, Хто живе у світлі неприступному.

Радуйся, бо грім трисвятого співу ти голосом своїм примножуєш; радуйся, бо ти невимовну солодкість доброти споживаєш.

Радуйся, бо хвала і радування над головою твоєю; радуйся, бо вічна слава тебе обіймає.

Радуйся, від Триіпостасного Божества вінцем небесним увінчана; радуйся, благодать і безкінечну славу дарувати нам ти молишся.

Радуйся, Катерино, невісто Христова премудра.

Кондак 13

О свята великомученице Катерино! Прийми ці похвальні співи і визволи нас від ворогів видимих і невидимих і від вічної муки твоїм благоприємним заступництвом збережи, щоб з тобою завжди співали Богові: алилуя.

Цей кондак співаємо тричі. Після цього знову читаються ікос 1 і кондак 1.

Молитва до святої великомучениці Катерини

О святая Катерино, діво і мученице, істинна Христова невісто! Молимо тебе через особливу благодать, якою нагородив тебе Жених твій, найсолодший Ісус. Ти посоромила спокуси мучителя мудрістю твоєю, п’ятдесят мудреців перемогла ти і, напоївши їх небесним вченням, до світла істинної віри наставила; так і нам виблагай цю Божу мудрість, щоб ми, всі спокуси пекельних мук подолавши і відкинувши світу і плоті гріхи, достойними явилися Божественної слави, і для розширення святої нашої пра¬вославної віри сосудами достойними стали, і з тобою в небесній оселі Господа і Владику нашого Ісуса Христа, з Отцем і Святим Духом, величали і прославляли навіки-віків. Амінь.