В основу статті покладено виступ Рокі Сісона, офіційного представника архонтів Вселенського патріархату на конференції з людського виміру, що відбулася з ініціативи Організації з безпеки та співробітництва в Європі 30 вересня – 11 жовтня 2024 року у Варшаві.
______________________________________________________________________
Ліквідація Вселенського патріархату в Константинополі та грецької православної громади в Туреччині стала б не тільки кричущим порушенням прав людини, але й надала б Росії колосальні можливості для поширення своїх імперіалістичних амбіцій та авантюризму у глобальному масштабі.
Туреччина дає Росії чудову можливість цим скористатися. Вороже ставлення турецького уряду до етнічних та релігійних меншин відоме давно і підтверджено документами, воно перегукується з геноцидом вірмен, греків та ассирійців столітньої давності. Сьогодні уряд країни проводить політику, яка найближчим часом призведе до повного знищення історичної громади грецьких православних християн, корінного народу Туреччини.
На тлі того, що відбувається, архонти Вселенського патріархату продовжують відстоювати релігійну свободу нашої Святої та Великої Матері-Церкви.
Одним із головних підсумків деструктивної політики турецького уряду є відомий факт: Вселенський Патріархат не має в Туреччині ні статусу юридичної особи, ні bona fide (сумлінної) правосуб’єктності. Це означає, що з погляду турецького законодавства, патріархат просто не існує. Неіснуюча організація не має права нічим володіти — ні своїми церквами, ні священними іконами, включаючи ті, що мають всесвітньо-історичні значення як витвори мистецтва, ні святими мощами.
1971 року турецька влада в примусовому порядку закрила Богословську школу на острові Халки, яка служила головним джерелом підготовки нових священнослужителів для Вселенського патріархату. Водночас влада вимагає, щоб Вселенський патріарх був громадянином Туреччини. При цьому жоден новий священик не може бути підготовлений у Туреччині, а багато хто з тих, хто вирушає на навчання за кордон, не повертається. Мета турецького уряду зрозуміла: він намагається задушити Вселенський патріархат і повністю знищити грецьку громаду в Малій Азії, яка існувала протягом тисячоліть.
Якщо турецький уряд досягне ліквідації двохтисячолітньої присутності Вселенського патріархату в Константинополі, головними бенефіціарами стануть не турки, а росіяни. Володимир Путін веде несправедливу та неспровоковану війну проти України, вчиняючи масові вбивства своїх побратимів-православних християн, з повним схваленням свого посібника, патріарха Московського Кирила.
Московський патріархат розірвав євхаристичне спілкування із Вселенським патріархатом після важливого рішення Його Всесвятості Вселенського патріарха Варфоломія надати автокефалію (незалежність) Православній церкві України у 2019 році.
Якщо Вселенський патріархат буде змушений залишити Туреччину, то Росія зможе цим скористатися. Путін і Кирило матимуть можливість заснувати новий, російський Вселенський патріархат або просто заявити про присвоєння Московським патріархатом канонічних прав Вселенського патріархату. Це стало б частиною зусиль Москви щодо встановлення контролю над усім православним світом, що мало б далекосяжні наслідки як у геополітичній, так і релігійній сфері.
Відповідно, уряди, стурбовані російською експансією та імперіалізмом, мають зробити своїм пріоритетом роботу за декількома напрямками, щоб забезпечити присутність і права Вселенського патріархату в Константинополі.
Ми закликаємо членів ОБСЄ:
– домагатися правового статусу Вселенського Патріархату;
– виступати за відновлення роботи семінарії у Халки;
– протидіяти поширенню імперських амбіцій Росії у Туреччині.
Рокі Сісон, архонт Вселенського Патріархату
Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»