10 КОРИСНИХ РЕЧЕЙ ЯКИХ МОЖНА НАВЧИТИСЯ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ ВІРУЮЧОМУ

З огляду на те, що сьогодні багато областей України знову опинилися у «червоної зоні» та починають діяти багато карантинних обмежень, зокрема дистанційне навчання для школярів та студентів, ми вважаємо доцільним передрукувати дуже корисну статтю св.пам. прот. Євгена Заплетнюка, яка є чудовою порадою кожному православному християнину на час вимушеної соціальної ізоляції. З огляду на деякі її особливості, мусимо нагадати, що вона була написана під час Великого Посту 2020 р.

Редакція порталу «Київське Православ’я»

У той час, коли, перебуваючи на карантинному режимі, весь світ сходить із розуму від неможливості розважати себе звичними способами, для православних християн час карантину співпав (на диво!) з часом Великого посту й найважчі, здавалося б, дні, за мирськими канонами, насправді стали чудовими моментами аби зупинитися в життєвому гонінні за земним щастям та ще раз подумати про свої життєві цінності та пріоритети. Чого нам бракує найбільше? Чого хочеться тепер понад усе? Як ми будемо поводитися в перші години після карантину? Куди побіжемо найперше? До друзів? До магазинів, на ринки? На шашлики? У бар, піцерію? Чи, може, все-таки до храму за святими Таїнствами і благословенням священника?

Карантин це направду чудова нагода провести ревізію своїх щоденних звичок, переглянути, проаналізувати їх й, можливо, змінити ці звички або й відмовитись від них.

У цій розмові я б хотів звернути увагу на кілька побічних позитивних речей, які з’явилися в нашому житті завдяки карантину та від яких не варто відмовлятися навіть тоді, коли карантин офіційно оголосять завершеним.

1.Отже,перша річ, на яку варто звернути увагу в час, коли наші храми зачинено, а служби скорочено або й взагалі відмінено -це домашня молитва та її сила. Зазвичай, священники проповідують, що одна церковна молитва варта сотні домашніх. І в цьому теж є свій сенс. Однак в наших умовах, коли люди відійшли від Бога або й взагалі зневажають Церкву, роблять її предметом жартів та кпину в інтернеті й поза мережею, будь-яка щира молитва безцінний скарб в очах Божих. Особливо з наших – лінивих грішників-уст. У звичайних для нас «некарантинних» умовах часу на розмову з небесним Батьком у нас немає часу, ми постійно метушимося, запізнюємося. Вранці лише прокинулися, а вже спізнюємося на роботу…Нема часу на сніданок, ранковий душ, що вже казати про час на ранкове молитовне правило! Його вічно бракує! Тепер, коли ми нікуди не спішимо й у нас є майже місяць вільного часу, давайте будемо сприймати цей час не як місяць в’язниці, а як неоціненний дарунок для налагодження стосунків з Богом, для допомоги своїй нещасній зболеній і хворобливій душі. Бо її хворобів слід боятися значно більше, ніж всіх коронавірусів разом узятих.

2. Сьогодні у своїй статті я вже акцентував вашу увагу на важливості ранкової молитви, бо саме вона «задає тон» на весь наш день й тому її не можна ігнорувати. Однак і вечірня молитва має велике значення для людини: від неї залежить наше нічне самопочуття, добрий сон і навіть наші сновидіння. Зазвичай, втомлені важким робочим днем люди рідко мають достатньо сил та бажання скласти подяку Богу за прожитий день. Якщо ж під час карантину на роботу не ходимо, або принаймні працюємо значно менше, ми теоретично маємо більше сил на молитву, зокрема і вечірню. Звичайно, молитися потрібно не лише вранці та перед сном, але саме ці два ритуали- обов’язковий мінімальний християнський рівень, нижче якого опускатись не можна!

3. Для тих, кому замало відеотрансляцій служби у фейсбуці, або в коговиникає бажання помолитися разом із всією Церквою більше ,ніж виконати формальності, можна читати «Часослов» відповідно до часу доби. Так, як це робили наші благочестиві предки. 6.30. Утреня та Перший Час. * 9.00.Читається Третій Час. * 12.00. Шостий Час і Зображальні *15.00. Дев’ятий Час і Вечірня.* 20.00. Повечір’я.* 0.00.Опівнічна.

4. Знаєте, друзі, шукаючи добрі ідеї «як за час карантину нам стати кращими», треба все-таки бути реалістом. Я не цілковитий дурень і чудово розумію, що людина, яка в нормальних умовах за 40 років так і не полюбила книжки та самоосвіту, в карантинні часи абсолютно не змініться, тому змушувати її читати та навчатися під час кризи- просто смішно.

Все-таки освіта та самоосвіта- це надзвичайно важливі речі в нашому житті, тому сьогодні варто зловживати чудовою нагодою стати хоча б трохи розумнішим. Отже! 1). Самоосвіта. Сьогодні в нас є Інтернет, а там є безліч онлайн курсів із силою-силенною різноманітних навчальних програм: від цілком простих і любительських до навчальних платформ кращих світових університетів. Очевидно, не всі вони безкоштовні, однак пам’ятаймо, що гроші, витрачені на освіту, завжди окупаються! 2.) Книги. Не обманюйте себе. Ви не зможете бути добрим християнином, якщо не читаєте регулярно Святе Писання чи інші книги з православного богослов’я. Маєте вільний час? Беріть до рук Святу Біблію! Або хоча або хоч б мою класну книжку.

5.Знову закохатися! Всі муки від незручностей вимушеного «домашнього ув’язнення» себе цілком виправдають, коли чоловік та дружина за цей час не лише не поб’ють один одного, а ще більше здружаться, відкриють себе один для одного, а може й знову закохаються. А тому важливо, щоб вони не просто сиділи кожен у своєму смартфоні чи планшеті, а багато розмовляли, пили чай, разом готували їжу чи займалися з дітьми.

6.Станьте психологом. Не хочу принизити своїх добрих друзів – професійних психологів, знецінюючи їх фах. Навпаки, ще раз наголошу, що сучасній людині без елементарних знань цієї науки буде чималі, тим важче. А тому ще раз закцентую вашу увагу на тому, що час карантину міг би послужити добрим моментом самозанурення та самоаналізу. Слухаючи та переглядаючи наявне

в мережі розмаїття матеріалу для вивчення практичної психології, кожен має змогу хоч трохи якісно змінити своє життя. 20-30 лекцій та 5-7 книжок із психології не зроблять вас професіоналом, але зможуть стати добрим дзеркалом, в якому ви побачите справжнього себе та свої життєві умови: можливо, щось таки вам варто радикально змінити?)

7 Станьте педагогом. Мистецтво виховання власних дітей- це справжня наука, яку слід здобувати важкою працею. Сам факт того, що хтось здатен до дітонародження, зовсім свідчить, що ця людина є чи може бути добрим батьком або мамою. Як свідчать мої авторитетні друзі-психологи/з попереднього пункту/- найбільш важкі та складні психологічні травми наносили дітям саме рідні батьки. Як цього никнути та як стати для своїх дітей кращими батьками у їх класі, не купуючи айфон останньої моделі, вам допоможе дізнатися спеціальна література, яка штабелями лежить у найближчій до вас книгарні. Звісно, ви й тут не зможете обійтися без психології ,що лише підтвердить мої попередні слова.

8 Станьте благодійником. Нещодавно я відкрив для себе річ, яку, в принципі, знав, лише не усвідомлював: людська бідність, як суспільне явище, дуже близька кожному з нас, однак її легко подолати. Проблема нашої бідності стоїть гостро перед жителями нашої й так не багатої держави. Однак я був, м’яко кажучи, здивованим, дізнавшись, настільки це актуальна проблема в наш час. Актуальна, однак легко вирішувана, особливо якщо у вас добре серце. Звісно, якщо ви порівнюватимете свої запаси з статками Джеффа Безоса /- офіційно найбагатшої людини світу $131 млрд +19 за рік/, то навряд чи відчуєте себе повноцінною людиною. Однак, якщо ви буде думати, що поруч вас живуть люди ,які буквально не мають тих кілька гривень на сніданок своїм дітям, що ви витрачаєте «на каву» за тиждень, своєю благодійністю ви зможете суттєво покращити становище не однієї багатодітної української родини на кілька днів.

9. Навіть, якщо ви твердо переконані в тому, що ваші 10-20 гривень нікого не врятують від голоду, я запевняю вас, що це далеко не так! Їх можна витратити не лише на придбання продуктів, але й на оплату поштових послуг для пересилки допомоги потребуючим. Дуже важливо ще ось що. У багатьох наших господинь зберігаються цілі скрині/ мішки /бочки різноманітних круп, смачних і свіжих(!),але непотрібних поки, закруток. І для того, щоб допомогти сьогодні комусь, не потрібно взагалі нічого купувати – все давно куплено та пропадає, забуте всіма, окрім мишей, молі та інших комах! За час карантину перегляньте свої запаси у шафах підвалах та коморах. Станьте руками Божими для інших, просто відкривши своє серце для ближнього та щиро поділіться всім, чим можете.

10. Я спеціально залишаю останній пункт чистим, бо чудово усвідомлюю, що всі поради такого типу мають бути адресними, а панацеї (ліків від усіх хворіб) тут, звісно, не існує. Тому, у будь-якому випадку, не панікуйте, мийте руки, носіть маску, не мацайте обличчя руками. Більше моліться та вчіться, іноді перечитуючи попередні 9 пунктів

прот. Євген Заплетнюк (+ 26.04.2020 р.)