ПОХОВАННЯ ХРИСТА І ЖІНКИ-МИРОНОСИЦІ У БОЖЕСТВЕННІЙ ЛІТУРГІЇ

Сьогоднішнє Євангеліє, брати мої, переносить нас в події Страсної П’ятниці. Христос, прикутий до хреста, прийняв смерть. Скажіть мені, хто поховає Його? Хто знайде в собі сміливість звернутися до Пилата і попросити дозвіл віддати останні почесті Тому, хто був засуджений до смерті? Час йде, але ніхто так і не з’являється … Де ж всі ті, хто слухав велике вчення Христа? Де ж ті, кого Він зцілив? Де Його учні, де Петро, який говорив, що помре разом з Ним? «Не стало відваги в учнів»!

Але ось приходить знатна людина, член Синедріону Йосип з Ариматеї. Він постає перед Пілатом і просить дозволу поховати Ісуса. «Втрачають відвагу ученики, Йосиф же з Аримафеї сміливо діє». Він зняв тіло Ісуса з хреста, загорнув у чисту плащаницю і поховав у власній гробниці. Йосип став свідком Страстей і поховання Христа.

Однак, сьогоднішнє Євангеліє, брати мої, оповідає нам про жінок, які стали свідками Христового Воскресіння. Це були жінки-мироносиці, що прийшли з миром і ароматами, не злякавшись стражників, щоб відкрити гробницю і помазати Тіло Христа. Жінки-мироносиці першими удостоїлися з вуст Ангела почути про Воскресіння Христа.

Таким чином, нинішнє Євангеліє присвячено похованню і Воскресінню Ісуса. Однак ці дві події кожен раз реально переживаємо і ми на Божественній літургії. Під час літургії ми, віруючі, опиняємося на місці Йосипа і жінок-мироносиць і переживаємо поховання і Воскресіння Христа.

Чим же є, брати, Божественна літургія? Протягом літургії ми переживаємо життя Христа, від ясел до Голгофи, від Різдва до смерті, до поховання, Воскресіння і Вознесіння, аж до Його Другого пришестя, адже по завершенні Божественної літургії віруючі виголошували: «Господи, прийди!», «Маран афа! ». Таким був їх прапор.

Таким чином, під час літургії ми стаємо, як Йосип в сьогоднішньому Євангелії, свідками поховання Христа. У момент великого входу виносяться Святі Дари, і ієрей кладе їх на престол. Що таке Святий престол? Це не що інше, як гробниця Христа. І подібно Йосипу, який взяв плащаницю, і мироносиць з їх світом і ароматами для Тіла Христового, ієрей має особливі покривала і фіміам. Насправді, брати, в той момент, коли ви спостерігаєте священика, що проходить під час великого входу з чашею в руках до Святого престолу, ви повинні відчувати весь шлях Йосипа і поховання Христа, від Голгофи до гробниці. Тому, коли ієрей підходить до престолу, він згадує Йосипа Аримофейського, чин святого поховання і читає відповідний тропар: «Благообразний Йосиф з древа знявши Пречисте Твоє Тіло, плащаницею чистою обвив і, пахощами покривши, у гробі нове поклав». І вимовляючи слово «поклав», ієрей ставить на Святий престол дискос і потир з образами Тіла і Крові Христа.

Крім того, під час Божественної літургії ми згадуємо і Воскресіння Христа. На початку і в продовження літургії панує скорботний настрій, так як ми переживаємо Страсті Христові і Його шлях на Голгофу, Його поховання. Але несподівано атмосфера змінюється, стаючи радісною. Відбувається диво, справжнє Богоявлення і П’ятидесятниця. На словах: «Твоя від Твоїх …», які виголошує священик, Святий Дух перетворює хліб, що знаходиться на дискосі, в справжнє Тіло Христа, а вино в святому потирі – в Його істинну Кров, якою віруючі зможуть причаститися. Святе Причастя дає нам можливість по-справжньому відчути Воскресіння Христа. Юдеї їли баранчика, і це було їх Пасхою. Нашою же Пасхою є Свята Євхаристія. Як юдеї після куштування баранчика здійснювали «перехід» з Єгипту в землю своїх батьків (саме слово «Пасха» означає «перехід»), так і ми, об’єднуючись з Богом, якщо серце наше чисте, переходимо від смерті до життя, від землі до неба . Це і є наша християнська Пасха.

Таким чином, Святе Причастя допомагає нам за допомогою нашого власного «воскресіння», по-справжньому відчути Воскресіння Христа. Тому, по завершенні Причастя ієрей читає молитву: «Воскресіння Христове бачивши». Під час Божественної літургії ми, браття, наслідуючи Йосипу і Никодиму, поховали Христа, і до жінок-мироносиць. І кожна душа, можна сказати, «взявши на себе обов’язок мироносиці», адже наш дар Богу – Божественна літургія – подібна до дорогоцінного мира, якщо ми приносимо наш дар «в пахощах духовних». Але приносячи це миро Господу на Божественній літургії, подібно до жінок-мироносиць, самі ми отримуємо миро ще більш дороге. Чому? Тому що миро – це сам Христос, Тіло і Кров якого ми споживаємо на Божественній літургії. Воістину Христос – це «миро Божества», «миро, своїм пахощами перевершує всі аромати», як каже святий Григорій Ниський. До свого втілення Христос був подібний до світу закритому. Але після Свого втілення Він став «світом розлитим», як говорить Пісня Пісень, тобто світом, яке явлене нам і було нам подаровано. Душі, що приймають Христа на Божественній літургії, самі уподібнюються світу і наближаються до Христа, стаючи «пахощами Христа». Вони очищають свої серця від пристрастей і смороду гріха і поміщають в ньому Господа, «перевершує всі аромати», ступають в запашний сад – святу Церкву Христову, де дихають повітрям сиону. Ці душі стають запашними, благодатними, істинними мироносицями, що наповнюють світ ароматом свого праведного життя і тим самим прославляють Христа. Слава їм на віки віків, амінь.

+ Іереміас Фундас, митрополит Гортіни і Мегалуполя

Переклад українською мовою – «Київське Православ’я»