Преподобним отцям, монашеству та усім вірним Української Православної Церкви поза межами України та нашим братам і сестрам у Христі в Україні,
ХРИСТОС НАРОДИВСЯ! - СЛАВІМО ЙОГО!
«Слава во вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!» -
Св. Луки 2:14
З цим проголошенням ангел звістив пастухам радісну новину про народженняХриста.Як можна описати події цієї чудесної ночі у Вифлеємі? Уявляємо – тиха, прекрасна ніч, що розстелила над Вифлеємом зоряне небо. Не так далеко печера-стайня. На полі на пагорбах неподалік міста тихо паслися стадо овець. Дрімали навколо вогню пастухи. І от, несподівано, блискучою зіркою запалало небо. А світло росте, все ясніше палає, і ті пастухи вже бачать хори небесних ангелів, і чують їх солодкий спів першої колядки. Пастухи бачать Ангела Вісника і чують: “Я благовіщу вам радість велику, яка буде всім людям. Бо нині у місті Давидовому народився для вас Спаситель, Який є Христос Господь. І ось вам знамення: ви знайдете сповите Немовля, Яке лежатиме в яслах” (Лк. 2:10-13).
І як вже відгукнулися пастухина цей виклик ангелів? Як і учні обрані Ісусом пастухикинули все, зігнали вівців, та поспішили поклонитися Народженому Сину Богові (Лк. 2:13-20). Різдвяна Зірка ввела їх до скромних ясел в печеру, де пастухи побачили, що завершилася тайна: Втілення Слова Божого. У своїй проповіді на Різдво, Св. Іоан Золотоуст описує цю Вифлеємську ніч так: «Вифлеєм в цей день нагадує рай; від зірок чути ангельський спів; а замість сонця, огортає в собі з кожної сторони, Сонце справедливості».
Князь Миру зійшов на землю – добровільно, зі смиренністю, зі скромністю, і безпретензій. Він народився від Пресвятої Діви Марії в печері-стайні в провінційному містечку Вифлеємі. Фактично людей майже не було, щоб свідчити цього небесногочуда. Тільки пастухи і волхви, іноземці зі сходу, першими сприймали виклик Зірки ішанували новонародженого Христа-Немовля. У своєму Різдвяному посланні Св.Григорій Богослов пояснює їх присутність так, «Але повернемося до теми про справжню радість, яку ангели проголошують пастухам, яку небеса виголошуютьволхвам, яку дух пророцтва сповіщає через багаторізних пророкувань, щоби волхвистали вісниками благодаті».
Як і жінки-мироносці і солдати були першими свідками Воскреслого Христа на Світле Воскресіння Господнього, так само і при Його народженні іноземці тапастухи були першими свідками. Втілення аби дати свідчення про це чудо. І вони поспішили зробити це без вагань. І пастухи і волхви відразу ж відчули у своїх серцяхглибокий зміст народження Сина Божого. Чи ми також слідуємо в Різдвяні святапастухів і волхвів? Відкладімо ми наші щоденні турботи, щоб поспішати слідуватиРіздвяну Зірку до її вершини – народження Господа Ісуса Христа.
Що означає, що Син Божий став людиною у Вифлеємі? Для прославлення цього свята, і Церква наша і наш Український нарід віками створили особливі різдвяні традиції й звичаї, які є глибокі змістом. Ми оспівуємо подію і сутність цього свята в наших прекрасних колядах. Ми чуємо на Різдвяних Богослуженнях, що через пророків протягом довгих літ, Бог заздалегідь готував людство до прийняття Сина Божого, Хто народиться від Діви й Духа Святого, і переможе силу зла в житті людей. Він подолає самого носія цього зла – диявола. Він звільнить людей з-під його влади. Син Божий зійшов на землю і став людиною, щоб знищити гріх і смерть у людській природі, і привести людей до Божого прощення, Божого змилування, Божої благодаті. Його ученням, Його власним прикладом, Син Божий започаткував у житті людей, нову добу. Це – доба наростаючого в силі добра. Це є значення цього великого свята.
Бог зробив все, що потрібно для нашого спасіння. Однак, не так з людьми. Господь спасає нас Своєю благодаттю, Своєю милістю, але за нашою участю. Тайна Втілення Слова Божого сприймається і пізнається тільки вірою. Далеко не все людство прийняло цілим серцем Христа. Є чимало людей в світі, які досі не вірять у Втіленні Сина Божого, і тих, які не розуміють суть події Різдва – початок нашого спасіння, що це не тільки час для розважальних заходів, обмін дарунками або відпочинку за кордоном. Від подій Вифлеємських відвертають нашу увагу світські турботи – Різдвяні покупки, офісні вечірки, шкільні вистави та святкові приготування. Це дуже просто втягати нас у різні заходи, відволікаючи нас від духовної підготовки до Йогонародження, та значення нам цього свята. Бог дав людям вільну волю. Вони самі мають прийти до Христа та йти за Ним. Господь досі кличе нас до цього, стукаючи в двері нашого серця. Він чекає, щоб ми почули Його голос і відчинили двері, і будемо вечеряти з Ним, і Він з нами (Одкр. 3:20).
Народи землі і тепер думають, що вони можуть обійтися без Христа. Деякі з них поклоняються Христові, але життям хочуть урядовувати без Христа. Без Христа світбуде продовжувати зазнавати заворушення, війни, насильство і руйнування. І це є світ, який ми бачимо сьогодні, ‒ потрясіння, війни, розбрат, гоніння християн,нестримний секуляризм, та байдужість до духовного життя. Син Божий втілився і став людиною, щоб принести мир в якості пастирської відповіді на ці сучасні гріхи і людські страждання. Мир наступить тільки тоді, коли серце віддано Христові, якщо ми будемо слухати Його учення і жити по ньому, прославляючи Господа – тоді це буде означати, що ми гідно зустріли Христа Народженого, і подобаючи відсвяткували Його Різдво. Якщо серед людей пануватиме добра воля, а не зла, і якщо існує любов і милосердя до своїх ближніх, тоді ми зрозуміємо, що любов – це той дорогоцінний клад, який ми несемо у вічність. Христос нас всіх веде іншою дорогою, яка веде до перетворення людства. Ось для чого Син Божий втілився.
Світло народження Ісусу Христа світить знову на нас. Cвітло Різдвяної Зірки кличе нас і веде нас приготувати наші тіла і душі сорокоденним постом. Славимо Його не тільки устами, а всім нашим життям. Коли сідаємо з родиною за святковим столом під час Різдвяних свят, ми щиро молимося, щоб і ми побачили Світло Світу, як іпастухиі волхви у Вифлеємській ночі, і щоб і ми також стали “вісниками благодаті”. Це Світло Божої Правди й Любові. Ангели прославляли: “Слава у вишніх Богу і на землі мир, в людях благовоління!” (Лк. 2:14). Наступає Новий 2016-ий Рік. Вступаємо у новий рік з наміром жити гідно Богові. Тоді мир буде насправді на землі,і доброта та любов Бога сходитиме нанас.
В цей Різдвяний час звертаємося з особливим проханням до наших священнослужителів і віруючих молитися за братів і сестер у Христі в Україні, які переживають один з важчих періодів історії країни, і також молитися за братів-християн на Близькому Сході, які страждають від жорстокого переслідування і вимушені втікати з історичних християнських земель.
Радісного та благословенного вам Різдва Христового та Нового 2016 року Божого у Христі!
З молитвами та архиєрейськими благословеннями,
† ЮРІЙ,
Митрополит, Української Православної Церкви в Канаді
† АНТОНІЙ,
Митрополит Української Православної Церкви в США
Митрополит Української Православної Церкви в Діяспорі
† ІОАН,
Архиєпископ Української Православної Церкви в Діяспорі
† ЄРЕМІЯ,
Архиєпископ Української Православної Єпархії Бразилії та Південної Америки
† ІЛАРІОН,
Єпископ Української Православної Церкви в Канаді
† АНДРІЙ,
Єпископ Української Православної Церкви в Канаді
† ДАНИЇЛ,
Єпископ Української Православної Церкви в США