Спроба реконструкції чину прославлення ікони Божої Матері в Київському Православ’ї

Відновлення власне Українського Православ’я неможливо без відновлення його стародавніх традицій, які ретельно знищувалися нашими ворогами та окупантами починаючи від XVIII ст.

Сьогодні, ми пропонуємо для обговорення відновлений чин прославлення ікони Пресвятої Богородиці (у тим числі й чудотворної), який очолював архієрей (архієреї), властивий Київському Православ’ю.

Від часу повстання Київської православної митрополії було прославлено багато ікон Богородиці, навіть деякі православні ікони, що потрапили до рук уніатів та римо-католиків, були короновані. Зосталися описання прославлення, які ми й взяли для реконструкції власне Київського православного чину прославлення ікони Божої Матері. Ми свідомі того, що відновлений нами чин не є досконалим, тому готові до конструктивної критики.

Варта відзначити, що реконструкція чину відбулася за благословенням та підтримці Преосвященного Іоана, єпископа Львівського і Самбірського.

Голова історичної літургічної групи протоієрей  Сергій Горбик.

Початок чину.

Після облачення архієрея (або архієреїв), коли архієрей стоїть посеред храму на відведеному  місті, виходять всі священики та встають перед архієреєм згідно чину.

Гідно прикрашену ікону несуть до архієрея призначені ченці (або диякони, або священики) два, або більше по потребі. Звичайно, ікона вже знаходиться в храмі та стоїть на вказаному  настоятелем місті. Коли ж ікона вноситься з брами храму, то буде відомо: Архієрей встає обличчям до брами та священики також.

У часі виносу ікони хор співає (коли архієрей звелить, псалом може читатися читальникам на амвоні):

Псалом 44

Моє серце бринить добрим словом, проказую я: Для Царя мої твори, мій язик мов перо скорописця! Ти кращий від людських синів, в Твоїх устах розлита краса та добро, тому благословив Бог навіки Тебе. Прив’яжи до стегна Свого, Сильний, Свого меча, красу Свою та величність Свою, і в величності Своїй сідай, та й верхи помчися за справи правди, і лагідності та справедливості, і навчить Тебе страшних чинів правиця Твоя! Твої стріли нагострені, а від них під Тобою народи попадають, у серце Царських ворогів. Престол Твій, о Боже, на вічні віки, берло правди берло Царства Твого. Ти полюбив справедливість, а беззаконня зненавидів, тому намастив Тебе Бог, Твій Бог, оливою радости понад друзів Твоїх. Миро, алое й кассія всі шати Твої, а з палат із слонової кости струни Тебе звеселили. Серед скарбів Твоїх царські дочки, по правиці Твоїй стала цариця в офірському щирому золоті. Слухай, дочко, й побач, і нахили своє ухо, і забудь свій народ і дім батька свого! А Цар буде жадати твоєї краси, бо Він твій Господь, а ти до землі Йому кланяйся. А Тирська дочка прийде з даром, будуть благати тебе найбагатші з народу. Вся оздоба царської дочки усередині, шата ж її погаптована золотом. У шати гаптовані вбрану провадять її до Царя, за нею дівчата, подруги її, до Тебе проваджені. Провадять їх з радощами та потіхою, у палату царську вони війдуть. Замість батьків Твоїх будуть сини Твої, їх по цілій землі Ти поставиш володарями. Я буду Ім’я Твоє згадувати по всіх поколіннях, тому то народи по вічні віки Тебе славити будуть!

Ікону підносять до архієрея та він, коли потрібно, здійснює звичайний чин освячення ікони Пресвятої Богородиці (у випадку освячення Псалом 44 не повторюється).

Коли освячення не потрібно або після нього, архієрей прикладається до ікони та (коли є) читає указ про прославлення. Після цього, хор та архієрей з священиками тричі, поперемінно, співають тропар та кондак ікони Пресвятої Богородиці. Коли окремого тропаря та кондаку іконі, що прославляється, немає, – тоді співаємо наступні тропарі (Коли ікона святу Богородиці – додаємо тропар та кондак свята):

Тропар, глас 1

Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитвами нашими в скорбутах не погорди, але від бід збав нас, єдина чиста і благословенна.

Інший тропар, глас той же

Богородице Діво, радуйся, благодатна Марія Господь з Тобою. Благословенна ти між жінками і благословен плід лона Твого, бо Ти народила Христа Спаса, Ізбавителя душ наших.

Після цього, ікону Пресвятої Богородиці несуть на визначене їй архієреєм місто. У часі перенесення ікони всі співають:

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, Присноблаженну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що нетлінно Бога Слово породила, сущу Богородицю Тебе величаємо.

Відбувається Свята Літургія архієрейським чином.

Після відпуску літургії, архієрей та священики підходять до ікони і відправляється акафіст. Коли спеціального акафісту до конкретної ікони немає, співаємо:

Акафіст до Пресвятої Богородиці ради чудотворної ікони Її «Всецарица»

Кондак 1

Перед новоявленною Твоєю іконою стоячи, з умилінням співаємо Тобі, Всецарице, ми, раби Твої; пошли зцілення всім, хто до Тебе нині прибігає, щоби з радістю взивати до Тебе: Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Ікос 1

Ангел предстатель з небес зійшовши, викликнув Всецариці: радуйся! І величним голосом, Тебе, що втілюєшся, бачачи, Господи, взивав до неї так:

Радуйся, Главизно нашого спасіння; Радуйся, сповнення Творцевого передбачення.

Радуйся, бо через Тебе Бог втілився; Радуйся, бо Невидимий в Тобі відобразився.

Радуйся, бо Милість миру Ти в Себе прийняла; Радуйся, бо одіяння плоті Слову Ти зіткала.

Радуйся, розумом незбагненна Вишня Славо; Радуйся, Небесна манно, що серця оживляєш.

Радуйся, Зірко, що благодаттю сяєш; Радуйся, Джерело води живої.

Радуйся, Богородице, в жонах благословенна; Радуйся, Діво нетлінна, що Спаса породила.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 2

Безначальне Слово, Отроча через Тебе прийшло, зцілення подаючи тим, хто визнає, Діво, Його від Тебе народження і співає: Алилуя.

Ікос 2

Бажаючи зрозуміти незбагненне, Діва взиває до ангела: Я Отроковиця чиста, як буду Всевишнього Матір`ю, поясни; до Неї ж Гавриїл промовляє зі страхом, взиваючи:

Радуйся, Радою Предвічною обрана; Радуйся, голосу молільників Скоро-послушнице.

Радуйся, Скарбе Христового миру; Радуйся людей Твоїх Надіє і Сило.

Радуйся, ракової язви дивна Губителько; Радуйся, інших хвороб Цілителько.

Радуйся, єдине миру Заступництво; Радуйся, вірне в скорботах Пристановище.

Радуйся, бо плач і сльози Ти завжди втихомирюєш; Радуйся, бо спасіння входи Ти всім відкриваєш.

Радуйся, Скіптре і Державо тих, хто Афон населяє; Радуйся, Жезле монахів і мирян.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 3

Сила Вишнього осінивши Тебе, Отроковице, плоть прийнявши несказанно, показала Тебе Нивою солодкою для тих, хто хоче жати спасіння і співати: Алилуя.  

Ікос 3

Прославилась дивно свята ікона Твоя, названа Всецарицею, коли цельбоносно явилось Богоматері зображення, що співаючим перед нею зцілення подає, щоб примножувались пісні такі:

Радуйся, Мати незаходимого Світла; Радуйся тих, хто до кінця претерпів, Перемого.

Радуйся, хворим і скорботним Лікувальнице; Радуйся, сиріт і вдів непорушна Стіно.

Радуйся, бо двері Райські відкриваєш Ти; Радуйся, струджених і поневолених Заступнице.

Радуйся, про спасіння вірних Ходатайниця; Радуйся, за рід людський Молитовниця.

Радуйся, Ліствице небесна, що ведеш від землі до неба; Радуйся, Водо жива, що омиваєш смертні гріхи.

Радуйся, Агнице, що незлобивих серця оберігаєш; Радуйся, Покрово, що Церкву покриваєш.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 4

Життя світові даруючи, Владика світу вселився в утробу Твою, що не знала чоловіка; Матір`ю вірних Тебе показав, кого призвав співати: Алилуя.  

Ікос 4

Преславні чуда ставались через Тебе, Місто Боже, зцілення від ікони святої Твоєї; цільбоносні потоки приймаючи, подячно, о Всецарице, співаємо:

Радуйся, бо Ти біль втихомирюєш; Радуйся, Прохолодо, що жар недужих понижаєш.

Радуйся, бо ракові язви Ти, як полум`ям, припалюєш; Радуйся, бо Ти уздоровлюєш залишених лікарями.

Радуйся, бо лице Своє пречисте вибраним показуєш; Радуйся, бо від гріховних пут звільняєш Ти.

Радуйся, бо Тобою звільнення від смерті дароване нам; Радуйся, бо Тобою незліченний сонм вірних виправдався.

Радуйся, Висото, людськими помислами не досліджена; Радуйся, Глибино, єдиним Словом пізнана.

Радуйся, Пророцтво патріархів, що раніше Тебе жили; Радуйся, Наставнице ієрархів, що моляться до Тебе.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 5

Як до пречистого Храму Спасового, припадаєм до Тебе, Отроковице, і благаємо Тебе, Чистая, щоб і нас храмами Божества вчинила, що взиваємо: Алилуя.  

Ікос 5

Бачачи чини ангельські на руках Твоїх Того, хто створив Тебе за Владичицю вважали Тебе, хоч і рабою Себе називала Ти, хотіли піснями послужити Тобі, Благословенна, так співаючи:

Радуйся, Богом поставлена вище Небесних Сил; Радуйся, бо чудесними зціленнями Ти світ наповняєш.

Радуйся, бо хвалу і славу від небес чула Ти; Радуйся, бо подяку від землі приймаєш Ти.

Радуйся, бо насіння тлі Ти в серцях знищуєш; Радуйся, бо пута диявола руйнуєш Ти.

Радуйся, бо плач Ти перемінюєш на втіху; Радуйся, бо скорботу перемінюєш Ти на насолоду небесну.

Радуйся, Благоухання, Богу приємне; Радуйся, розкаяних грішників Веселість надмірна.

Радуйся, Захисте правди від спокус; Радуйся, Щите що від ворожнечі огороджуєш.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 6

Проповідники велемовні, Спасові ученики, стояли біля Тебе, Діво, коли від землі до небес сходила Ти, щоби єдиним серцем і устами співати Богові: Алилуя.

Ікос 6

Засяяла дивна благодать від ікони Твоєї, Всецарице, коли юнак, наукою сатанинською затьмарений, перед нею впав нерухомо, і несподівано від пут пекельних звільнився, зі страхом і радістю взиваючи Тобі:

Радуйся, Виправлення нечестивого життя; Радуйся, Утіхо тих, хто страждає.

Радуйся, бо Ти сили бісівські від Церкви відганяєш; Радуйся, темряви гріховної Розсіяння.

Радуйся, спокус невидимих Приборкання; Радуйся, демонських навіювань всемогутня Перемого.

Радуйся, Світильнику, що просвічуєш сущих в темряві гріховній; Радуйся, Хмаро, що невинних від гріха покриваєш.

Радуйся, Горо, що небесною манною годуєш; Радуйся, Долино, що смиренням Христовим насичуєш.

Радуйся, Каменю Небесного Царства; Радуйся, Відображення предвічного світла.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 7

Бажаючи принести Себе в жертву за вірних, благоволив Ти втілитись від Діви, щоби, приймаючи Пречисте Тіло Твоє, пізнавали Тебе, Бога досконалого і, дивуючись невимовній премудрості Твоїй, взивали: Алилуя.

Ікос 7

Нове таїнство показав втілений Творець, коли з учениками звершив Тайну Вечерю Свою, ми ж молячи Всецарицю удостоїти і нас Божественної Святині, взиваємо до Неї:

Радуйся, бо Хліб Небесний подала Ти; Радуйся, бо Життя Вічне породила Ти.

Радуйся, Наше, що з Христом поєднуєш всіх; Радуйся, бо душу і тіло Ти з Богом з`єднуєш.

Радуйся, Лжице золота, повна Божественних Таїн; Радуйся, Дорогий Ківоте, вмістилище великої Святині.

Радуйся, Вказівнице на Святу Євхаристію; Радуйся, Трапезо, що пропонуєш нам їжу Святу.

Радуйся, бо достойних причасників Ти праворуч поставляєш; Радуйся, бо ревнителів Божественної Літургії ти від пекла звільняєш.

Радуйся, бо смертних приводиш Ти до Джерела безсмертя; Радуйся, бо дітей Своїх Ти миром огороджуєш.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 8

Дивне Різдво бачачи, відкладімо нині всякі життєві піклування, до неба піднесімо серця, бо Всевишній явився, щоб спасти тих, хто співає Йому: Алилуя.

Ікос 8

Невідступне в лоні Отця перебуваючи, Слово неописане на землі тіло прийняло; Бог Великий сотворив велич Діві і поглянув на смирення Раби Своєї, що слухала моління такі:

Радуйся, невмістимого Бога Вмістилище; Радуйся, бо надмірного Бога Ти світу явила.

Радуйся, бо повалена Тобою смерті держава; Радуйся, бо зцілилась Адамова рана.

Радуйся, Пластирю, що струпи душевні лікуєш; Радуйся, Єлеє, що язви тілесні змазуєш.

Радуйся, Втихомирення хвороб тим, хто страждає; Радуйся, Полегшення мук тим, хто помирає.

Радуйся, бо пеклу поразки завдала Ти; Радуйся, бо смерті жало притупила Ти.

Радуйся, Очікування всезагального воскресіння; Радуйся, православних безсумнівне Спасіння.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 9

Всяке єство ангельське і людське дивується величі недосяжного Твого втілення, Слово, не усвідомлюючи величі цієї тайни, зі страхом і трепетом взиваємо Тобі: Алилуя.  

Ікос 9

Багатьма недугами хворіючі, о Всецарице, від святої Твоєї ікони зцілення отримують, щоб, прийнявши через віру благодать, велемовно взивати Тобі:

Радуйся, здорових постійна Охороно; Радуйся, хворих швидке оздоровлення.

Радуйся, дітей хворих Зцілення; Радуйся, юних страдальців Мати.

Радуйся, Підняття хворобою повалених; Радуйся, Відрадо тих, хто страхом смертним одержимі.

Радуйся, бо чуєш Ти людей страждання; Радуйся, бо до нашого плачу прислуховуєшся Ти.

Радуйся, бо хвороби земні Ти небесною радістю розчиняєш; Радуйся, бо лютих грішників Ти терпеливо вислуховуєш.

Радуйся, бо тим, хто плаче Ти радість приготовляєш; Радуйся, бо смиренним подаєш Ти крила молитви.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 10

Бажаючи врятувати зотліле в гріху людське єство, Творець зійшов на Тебе, як дощ на руно, і купиною зробив Тебе неопалимою Бог Сущий, ставши людиною, щоб ми взивали до Нього: Алилуя.

Ікос 10

Стіною Ти є дівам, Отроковице чистая, і всім, хто в чистоті перебуває; в Тебе бо вселився Бог, очищаючи розумні створіння Свої, щоб позбавившись скверни, взивали Тобі так:

Радуйся, тих, хто шукає мовчання, співрозмовнице; Радуйся, бо Ти є Вінок, що дівство оберігаєш.

Радуйся, Початок і Кінець духовного вдосконалення; Радуйся, Хранилище Божественного одкровення.

Радуйся, Троїчної ради Таїнство; Радуйся, спасіння людського Винуватице.

Радуйся, Вершино, для гордого розуму недоступна; Радуйся, Пристановище, для смиренних сердець приємне.

Радуйся, Чиста, небес чистіша; радуйся, Херувимів і Серафимів Чесніша.

Радуйся, Благодатна, бо Ти прийняла від Архангела радість; Радуйся, Утішена, бо руки Твої обнімали воскреслого Христа.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 11

Спів достойний намагаємось принести Спасові, але немічними залишаємось ми, Владичице, раби Твої; хто бо зможе гідно оспівати Бога, Його ж ім`я, як миро пахуче; цього ради співаємо Йому: Алилуя.  

Ікос 11

Світло велике засяяло тим, хто сидів у темряві, відвідав нас, о Діво, з висоти Сходу Син Твій і Бог наш; Тебе зробивши свічкою на свічнику, а світоносним дітям Церкви наказує приносити Тобі моління такі:

Радуйся, Зірко розумного Сонця; Радуйся, Вмістилище Божественного Вогню.

Радуйся, Світло, бо одіяння святим зіткала Ти; Радуйся, Свічко, бо темряву бісівську відігнала Ти.

Радуйся, хибного розуму Просвічення; Радуйся, грішних сердець Осяяння.

Радуйся, Деснице, що з моря суєтного виводиш; Радуйся, Промене, що ведеш до Царства Небесного.

Радуйся, Блискавко, що нерозкаяних поражаєш; Радуйся, Громе, що губителів страшиш.

Радуйся, лукавої совісті Просвітлення; Радуйся, Умилостивлення Божого Суду.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 12

Благодать дати захотівши, Старого Завіту Податель Завіт Новий нам дарував, ми ж, благодать прийнявши, не справами закону виправдовуємось, а вірою; і вдячно співаємо: Алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи Твоє різдво, як древній Ізраїль Скинію Завіту прославляв, так і ми нині Тебе, Скинію істинну, чеснотами прославляєм, взиваючи:

Радуйся, Пісне, співана на небі; Радуйся, Псалме почутий на землі.

Радуйся, бо єдиному Богу достойно послужила Ти; Радуйся, бо Божественній Тройці смиренням догодила Ти.

Радуйся, бо Ти носила Того, Хто віки носить; Радуйся, бо Ти є престолом Вседержителя.

Радуйся, Тайно, не зрозуміла для віків і народів; Радуйся, Надіє для всього людства.

Радуйся, сердечна Радосте ієреїв благоговійних; Радуйся, скоре Слухання молитов церковних і келійних.

Радуйся, Премудрості Дім Богом створений; Радуйся, Милості Посудино, Богом вибрана.

Радуйся, Всецарице, що недуги наші благодаттю зціляєш.

Кондак 13

О Всецарице Мати, що породила всіх святих Святійше Слово, нинішнє наше прийнявши приношення, від всякої тілесної хвороби зціли нас і майбутнього позбав осудження, що взиваємо: Алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Архієрей промовляє:

Молитва до Пресвятої Богородиці перед Її іконою «Всецариця»

О Пречиста Богомати, Всецарице! Почуй багатостраждальне зітхання наше перед чудотворною іконою Твоєю, що з Афону до нас принесена, поглянь на дітей Твоїх, важкими хворобами обтяжених, котрі з вірою до святого Твого зображення припадають. Як птах покриває крилами пташенят своїх, так і Ти нині, Приснодіво, покрий нас покровом крил Твоїх, захисти чесним Твоїм омофором. Там, де немає надії, безсумнівною Надією будь. Там, де люті скорботи панують, Терпінням і Ослабленням явися. Там, де морок відчаю в душу вселився, хай засяє світло Божества! Малодушних потіш, немічних укріпи, для зачерствілих серцем пом`ягшення і просвічення даруй. Зціли хворих людей Твоїх, о Всецарице Милостива! Розум і руки тих, що лікують нас благослови, щоб послужили вони знаряддям Всемогутнього Христа, Спаса нашого. Як живій, сущій з нами, молимось перед іконою Твоєю, Владичице! Простягни руки Твої, повні зцілень, Радосте скорботних, в печалях Утіхо, щоби, чудотворну допомогу скоро отримавши, прославляли Животворчу і Нероздільну Трійцю, Отця, Сина, і Святого Духа на віки віків. Амінь.

Після молитви, коли архієрей звелить, відбувається хресна хода з іконою. Коли хресна хода відбувається довкола храму, тоді обхід робимо тричі. Після хресної ходи ікона встановлюється на належне місце у храмі. У часі встановлення співаємо належні тропарі та кондаки. Коли спеціального тропаря та кондака немає – співаємо дані нами вище. Коли ікона святу Богородиці – додаємо тропар та кондак свята.

Після того, вірні можуть прийти та прикластися до ікони.

Кінець чину

http://uaoc-ls.com/?p=4128